Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Одним із найважливіших аспектів при створенні бізнесу є вибір системи оподаткування, що залежить від спрямованості підприємства, його розмірів та кількості доходів.
Загалом процес оподаткування ґрунтується на сплаті різниці між загальним оподаткованим доходом, тобто виручки за певний проміжок часу, та документально підтвердженими витратами, які пов’язані з веденням господарської діяльності.
Наразі існує декілька систем оподаткування: загальна та спрощена, що являють собою сукупністю податків та зборів, які справляються з суб’єтів господарювання відповідно до чинного законодавства.
Загальна система оподаткування ФОП:
Загальна система оподаткування - це окремий вид оподаткування за яким підприємець сплачуватиме податки виходячи з розміру отриманих прибутків. Розмір сплачуваних податків напряму залежатиме виключно від прибутку, що є однією із переваг такої системи. Варто зазначити, що для деяких видів підприємницької діяльності загальна система оподаткування є обов’язковою, а саме: при веденні технологічних досліджень, аудиту, або ж брокерської діяльності. Перехід зі спрощеної системи на загальну, що здійснюється податковою без попереджень може відбутися у випадку несплати податків підприємцем протягом одного кварталу. Якщо ж бізнес функціонує на загальній системі оподаткування, то передбачається сплата таких податків:
- податок з доходу з відсотковою ставкою у 18%.
- єдиний соціальний внесок розміром 22%
- військовий збір, відсоткова ставка якого становить 1,5 %
- якщо річний дохід бізнесу перевищує 1 млн грн, то необхідним є сплата податку на додану вартість. Обов’язковою в такому випадку є подача податкових декларацій
Виходячи з особливостей та спрямованості бізнесу можуть справлятися також і такі податки: акцизний, транспортний, екологічний податок, збір за паркування та податок на доходи нерезидентів ( сплачується у випадку здійснення виплат з доходу юридичній особі, що не є резидентом).
Одним із недоліків загальної системи є її складність, особливо для початківців у господарюванні, адже передбачається ведення обліку доходів та витрат, що повинні бути належним чином документально підтвердженими. Такий облік здійснюватиметься у спеціальній Книзі доходів та витрат.
Обов’язковим є фіксування всіх доходів бізнесу із зазначенням дати надходження, що були отримані в результаті продажу продукції, виконання робіт або надання послуг.
Облік витрат є дещо складнішим, адже повинно бут у наявності документальне підтвердження, факт сплати та приналежність до переліку витрат ФОП, що визначений у ст. 177 ПКУ.
Отже, обирати загальну систему оподаткування варто в тому випадку, коли її обрання є обов’язковим, при здійснення розрахунків за бартером, або в іншій негрошовій формі та якщо бізнес перевищує ліміти доходу, що встановлені для спрощеної системи. Рекомендовано перед обранням детально дослідити всі вищеописані критерії, виходячи з норм чинного законодавства, і саме з цим допоможе юрист для бізнесу.
Спрощена система оподаткування ФОП:
Спрощена система оподаткування - це окремий механізм справлення податків та зборів, що визначається своєю простотою та практичністю.
- На спрощеній системі можуть перебувати як юридичні особи, так і фізичні особи-підприємці, про що зазначається при реєстрації.
- Варто зазначити, що відповідно до ст. 298 .1.4 ПКУ суб’єкт господарювання може здійснити перехід із загальної системи на спрощену подавши відповідну заяву до контролюючого органу за 15 днів до початку наступного кварталу.
- Щодо податків, то у разі обрання спрощеної системи необхідним є сплата Єдиного податку, розмір його залежатиме від групи ФОП та ЕСВ (22%).
- Для першої групи передбачається податкова ставка у розмірі 10% від прожиткового мінімуму; друга група - податкова ставка становить 20% від мінімальної заробітньої плати; третя група - 5% від обороту (для неплатників ПДВ) та 3% від доходів (для осіб, що сплачують ПДВ).
- Четвертої групи ФОП направлена на діяльність з сільськогосподарського виробництва і розмір Єдиного податку складатиме: 10% - за перший квартал; 10 % - за другий квартал; 50% - за третій квартал, а у четвертому кварталі податкова ставка становитиме 30%.
- Отже, спрощена система оподаткування буде актуальною, якщо бізнес є високоприбутковим, але з низькими витратами, або ж отримує невеликий прибуток протягом року, якщо бізнес має організаційно-правову форму сільськогосподарського виробництва та для ведення підприємництва використовується земельна ділянка, а також якщо не порушуються умови щодо виду діяльності і дохід не перевищує встановлених лімітів для кожної з груп ФОП ( І - 167; ІІ - 834; ІІІ - 1167 мінімальних заробітніх плат).
Допомога юриста при обранні системи оподаткування для ФОП:
- Послуги юриста для бізнесу у такому разі будуть полягати у тому, щоб здійснити детальних аналіз самого суб’єкта господарювання, його розмір доходів та витрат, сферу діяльності, форми розрахунків та багато інших критеріїв, які є ключовими для успішного вибору.
- Важливим є й відповідність всіх аспектів нормативному регулюванню, адже податкове право є досить об’ємним та має багато різних тонкощів.
- Бізнес-юрист допоможе досягнути низького рівня оподаткування при цьому не порушуючи правових норм. Якщо ж ФОП став об'єктом незаконних дій контролюючих органів, то адвокат для бізнесу забезпечить надійний правовий захист, представляючи інтереси клієнта в суді.