Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Поділ майна подружжя - це досить складний процес, особливо якщо мова йде про поділ сімейного бізнесу.
- Загалом поділу може підлягати будь-яке майно (кошти, цінні папери, автомобілі, нерухомість), але за умови якщо воно є спільною сумісною власністю подружжя.
- Проводити розподіл майна можна як у досудовому порядку за взаємною згодою, так і шляхом звернення до суду.
- Складність поділу майна бізнесу полягає в тому, щоб кожен з подружжя отримав свою частку відповідно до чинного законодавства і при цьому не завдаючи значних збитків для самого бізнесу.
- Оскільки бізнес являє собою сукупність майна та майнових прав, прав інтелектуальної власності, важливим є детальний аналіз при проведені поділу, з яким допоможуть юристи з сімейного права.
- Суд, вирішуючи питання поділу майна, виходить із засад рівності часток майна подружжя.
Поділ майна, що належить ФОП:
Фізична особа-підприємець (ФОП) - це суб’єкт господарювання, який створюється без реєстрації юридичної особи, і використовує все своє майно, під час ведення підприємницької діяльності.
- Відповідно до ст. 60 СКУ майно, що набуте під час шлюбу варто віднести до спільної сумісної власності подружжя, а отже при розлученні майно, яке відіграє важливу роль для ведення бізнесу, може підлягати розподілу виключно якщо воно було придбане під час шлюбу за кошти чоловіка та дружини.
- В такому випадку, один із подружжя, який створив ФОП - матиме права на це майно, а другий - грошову компенсацію, розміром половини з вартості майна, яке підлягає поділу.
- Якщо ж один із подружжя використовував для ведення підприємницької діяльності майно, придбане до шлюбу, то в такому разі воно не підлягатиме поділу, але варто мати документальне підтвердження цього факту.
- При визначенні складу майна, яке підлягатиме поділу. не варто обмежуватися часовими рамками, адже якщо один із подружжя всіляко сприяв своїми коштами або працею у набутті майна - воно буде мати статус спільної сумісної власності.
- Отже, головним критерієм є джерело набуття і саме на це варто звернути увагу. В деяких випадках майно ФОП слугуватиме засобом для ведення професійних занять, а отже присуджуватиметься воно тому з подружжя, хто його постійно використовував, але з урахуванням його вартості.
Поділ майна, що є часткою у статутному капіталі ТОВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ) - це юридична особа, стутний капітал якої поділений на частки, розмір яких встановлюється статутом товариства.
- При створенні кожен учасник вносить вклад у вигляді майна, цінних паперів, грошових коштів, нерухомості до статутного капіталу товариства.
- Якщо ж частка учасника містить майно, яке було придбане спільно чоловіком та дружиною у шлюбі, то воно матиме статус спільної сумісної власності подружжя.
- Важливою деталлю є те, що частка у статутному капіталі не підлягає поділу, а отже майно, що її складає належить самому товариству.
- Другий з подружжя, який не є учасником ТОВ може претендувати не на частку у статутному капіталі, а лише на половину вартості майна, що до неї входить.
- Поряд з цим існує інший спосіб задовольнити законні вимоги одного з подружжя, а саме отримувати половину доходу від діяльності бізнесу.
- Варто зауважити, що є можливість отримувати 50% від дивідендів, тобто чистого прибутку товариства, після сплати податків та інших платежів, які отримує один із подружжя, що є учасником товариства.
- Дохід, що був отриманий під час шлюбу не підлягатиме поділу, адже він використовувався на задоволення поточних потреб сім’ї.
Поділ акцій АТ при розлученні:
Акціонерне товариство (АТ) - юридична особа, статутний капітал якої ділиться на певну кількість акцій однакової номінальної вартості.
- Відповідно кожен акціонер має певний пакет акції, які можуть бути придбаними за кошти подружжя, а отже підлягатимуть поділу при розлученні.
- В такому разі варто враховувати не тільки права чоловіка та дружини, але й інших акціонерів, задля недопущення порушень їх прав та інтересів.
- Відповідно до ст. 177 ЦКУ цінні папери вважаються об’єктом цивільних прав, а отже можуть бути визнані спільною власністю виключно у випадку їх придбання під час шлюбу за кошти чоловіка та дружини.
- Ключовим у процесі поділу є те, що один із подружжя, який володіє акціями може їх відчужувати без згоди на це інших акціонерів.
- Оскільки кількість акцій визначає не тільки часку акціонера в товаристві, але й право на отримання дивідендів, тому об’єктом розподілу можуть бути й самі дивіденди.
- Важливою деталлю є те, що при здійсненні поділу обов’язкова варто визначити вартість пакету акцій, або кожної акції окремо.
- Бувають випадки, коли один із подружжя, задля унеможливлення поділу, продав свій пакет акцій іншій особі, не повідомляючи при цьому другого з подружжя.
- В такому разі, в судовому порядку можна домогтися грошової компенсації, або ж визнання правочину недійсним.
Юрист у сімейних справах під час поділу бізнесу подружжя:
Якщо ж між чоловіком та дружиною виникають спори щодо майна, яке використовується для ведення підприємницької діяльності, або входить до часки у статутному капіталі і є спільною власністю, рекомендована юридична допомога у сімейних справах. Сімейний юрист, дослідивши судову практику, правові норми, та інші юридичні факти зможе визначити, чи дійсно певне майно підлягатиме поділу. Якщо ж подружжя не дійшло згоди щодо розподілу адвокат у сімейних справах, допоможе зібрати докази того, що майно бізнесу є приватною, або ж спільною власністю подружжя, складе позовну заяву та представить інтереси клієнта під час розгляду справи.