Детальніше
Старший викладач кафедри кримінального та адміністративного права Одеського національного морського університету
Якщо ви вчинили відповідне кримінальне правопорушення або злочин і відбуваєте покарання, то Вам слід обов’язково знати, що Ви маєте право на умовно-дострокове звільнення (УДЗ).
- Тому, як Ви потрапили до місця відбування покарань, відразу з першого дня починайте працювати над своєю поведінкою, своїм виправленням, щоб в майбутньому отримати УДЗ.
- Але слід знати і те, що сам процес отримання УДЗ насправді дуже складний.
- Він проходить певну кількість етапів і на кожному з етапів дуже багато вимог і на кожному з етапів можна отримати негативні для Вас новини, які можуть послугувати підставою для відмови Вам в УДЗ.
Про що мова? Про все по порядку.
Підстави та порядок набуття УДЗ передбачений у ст. 81 КК України. Ви повинні знати, що згідно положень КК України піднімати питання про УДЗ можливо за наявності певних умов.
Умови на отримання УДЗ
- особа відбула не менше 2/3 покарання (у разі засудження за ст. 307 ч. 1 або 2 КК);
- особа відбула не менше 3/4 покарання (у разі засудження за ст. 307 ч. 3 КК);
- наявність сумлінного, старанного та ввічливго поводження під час відбування покарання;
- наявність старанного відношення до праці під час відбування покарання тощо.
Для правильного підрахунку наявного перебігу відбування покарання Вам краще відразу звернутися за консультацією юриста чи консультацією адвоката, які зроблять належний аналіз правової ситуації та аналіз документів, які у Вас є з проблемного питання.
Взагалі в питаннях отримання УДЗ Вам краще відразу долучити адвоката. Процес дуже складний і Ви всеціло не будете знати, які можуть бути складнощі у отримані УДЗ.
- Для отримання послуг адвоката Ви можете звернутися до нього самостійно, звернутися до родичів, знайомих, які допоможуть знайти та долучити адвоката.
- Можна ж звернутися до адміністрації установи за місцем відбування покарання і Вам нададуть адвоката.
- Отримання УДЗ за допомогою адвоката надасть змогу підвищити шанси на його отримання, адже, на практиці, за даними Офісу генерального прокурора УДЗ отримують лиш 7-8 особа.
- Такому панічному стану справ сприяє те, що закон має достатньо розмиті рамки для застосування УДЗ, що дозволяє його трактувати по-різному, багато формальних моментів, що призводить до значної бюрократії у цьому питанні, зокрема щодо проведення або відсутність заходів з підготовки до звільнення, системної соціальної роботи зі звільненими залежно від їхніх потреб – все це виливається у результаті частих неправильних, а то й неправомірних дій у винесенні незаконних і необґрунтованих рішень хочу випадку відмови в УДЗ, так і в випадку надані його.
- Через це залучення адвоката підвищує Ваші можливості на отримання УДЗ, оскільки, як фахівець зможе напрацювати дієвий план дій, відповідно до норм законодавства.
- Тому наполегливо рекомендуємо звернутися за консультацією юриста чи консультацією адвоката, які зроблять належний аналіз правової ситуації та аналіз документів, які у Вас є з даного проблемного питання.
Сумлінне, старанне та ввічливе поводження під час відбування покарання передбачає Вашу позитивну поведінку, яка буде свідчити про те, що Ви стали на шлях виправлення і не станете знову на злочинний шлях.
- Саме потенційність відсутності рецидиву з Вашого боку і буде визначати Ваше виправлення як злочинця.
- Також сумлінна поведінка, яка надасть змогу отримати УДЗ, проявляється у тому, що на протязі періоду відбування покарання, який Ви вже відбули, Ви сумлінно, чемно з повагою дотримувались усіх правил та розпоряджень функціонування установі відбування покарань, не порушували дисципліну, не бунтували тощо.
- Висновок про таку Вашу поведінку може надати адміністрація установи.
Наявність факту старанного відношення до праці під час відбування покарання буде також слугувати для Вас позитивним фактором для отримання УДЗ.
- Адже буде очевидно, що Ви відходите від, наприклад, заробляти злочинним шляхом, а починаєте зароболяти на життя своєю працею. Такий фактор також буде підтвердженням того, що Ви стали а шлях виправлення.
- Тут враховуються як Ви себе поводили під час виконання своїх трудових обов’язків, чи порушували дисципліну праці, чи була присутня Вам бунтарська поведінка, чи дотримувались трудового та іншого законодавства та інше.
- Звернення за консультацією юриста чи консультацією адвоката, які зроблять належний аналіз правової ситуації та аналіз документів, які у Вас є.
- Саме ці фахівці і допоможуть Вам підготувати клопотання про УДЗ, направити його куди треба, і допоможуть зібрати усі докази стосовно підтвердження Вашого виправлення і права отримання УДЗ.
- Тож, перш за все Вас перевірять на те, чи можна Вас рекомендувати на УДЗ. Потім вже буде безпосередній розгляд питання про УДЗ.
Етапи отримання УДЗ
- Підготовка засудженої особи до УДЗ
- Після того, як настав день необхідного строку для звернення щодо отримання УДЗ, Ви звертаєтесь про можливість його отримання до відповідної комісії по розгляду УДЗ установи, де відбуваєте покарання.
- При зверненні представляєте уся наявні докази, які висуваються Вами як підстава для отримання УДЗ6 характеристику щодо Вашого загального поводження за час відбування покарання, що пройшов, усі заохочення, які мають місце у Вашому випадку, підтвердження про наявність погашення можливих стягнень, тощо.
- Комісія розглядає Ваше клопотання у Вашій присутності.
- Комісія розглядає Ваше клопотання і відразу оголошує висновок про можливість надання УДЗ чи відмови у ньому.
- Про що складається протокол комісії. У разі, якщо Вам оголосять позитивний висновок, то матеріали Вашої справи відразу направляються до суду.
2.Звернення до суду
- Комісія установи виконання покарання може сама скласти клопотання про задоволення УДЗ та направити його до суду, а також таке клопотання може подати до суду безпосередньо сам засуджений, відправивиши поштою лист, або представник, його адвокат.
- Після отримання Вашого клопотання, суд відкриває провадження та призначає засідання.
- Вас буде викликано до судового засідання, тому Вам потрібно бути до цього готовим.
- Суд переглядає усі матеріали справи самостійно спочатку, особливо звертаючи увагу на характеристику установи, де засуджений відбуває покарання.
- Коли Вам суд надасть слово, то наполягайте на отриманні УДЗ, надавайте обгрунтованні пояснення, а краще дайте це зробити адвокату.
- Адвокат більш чітко все обґрунтує згідно закону і зможе більш риторично наполягати на отриманні Вами УДЗ.
3. Отримання судового рішення
- Заслухавши Вашу справу суд вийде в нарадчу кімнату для прийняття рішення.
- Суд виносить ухвалу – задовольнити Ваше клопотання про отримання УДЗ чи відмовити в задоволені. Потім суд надсилає свою ухвалу до адміністрації місця відбування покарання.
- Якщо Ви не згодні з рішенням суду, то можете його оскаржити через сім днів після прийняття рішення судом першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги до апеляції через суд першої інстанції.
- Як правильно вчинити у такому випадку Вам слід звернутися за консультацією юриста чи консультацією адвоката, які зроблять належний аналіз правової ситуації та аналіз документів, які у Вас є, напрацюють дієвий план дій, який допоможе Вам отримати УДЗ.
- Якщо ж Вам суд першої інстанції відмовить в задоволенні клопотання на отримання УДЗ і Ви пропустите строки апеляції, то Ви зможете звернутися знову на отримання УДЗ аж через рік.
- При чому процедура почнеться з початку – з розгляду Вашого питання про УДЗ адміністрацією уставнои, де Ви відбуваєте покарання.