Старший викладач кафедри кримінального та адміністративного права Одеського національного морського університету
Слід розуміти, що, якщо Ви вчинили вбивство, хоч умисно, хоч не бажаючи того, все одно рано чи пізно про це стане відомо правоохоронним органам і чи вдасться уникнути кримінальної відповідальності питання сумнівне.
- Жодна людина ні від чого не застрахована, тому зарікатися, що з Вами такого ніколи не трапиться, не варто.
- Усі люди є суб’єктами фізичними з певним комплексом емоцій, цінностей, настановок мозку, які можуть в будь-яку мить вийти з рівноги та контролю і зарікатися від цього, знову ж таки, не треба.
- Тож, якщо у Вашому випадку має місце вчинення вбивства у стані сильного душевного хвилювання, краще про це повідомити правоохоронним органам, співпрацювати з ними, долучити захисника і тоді є можливість, навіть, бути звільненим від кримінальної відповідальності.
- І це краще, ніж намагатися замаскувати сліди злочину, а коли стане відомо правоохоронним органам, а проколотися можна на будь-чому, і ті просто стануть виривати докази проти Вас і тоді Вам вже навряд чи будуть «світити» будь-які пом’якшення у питанні притягнення до кримінальної відповідальності.
- Якщо Ви вчинили вбивство у стані сильного душевного хвилювання, то Вам слід негайно звернутися за консультацією юриста чи консультацією адвоката, які зроблять належний аналіз правової ситуації та аналіз документів, які у Вас є з цієї ситуації. Такі фахівці відразу стануть Вам допомогати «повернути» справу в Ваш бік.
Якщо ми говоримо про ст. 116 КК України, то слід визначитись, що є стані сильного душевного хвилювання під час вчинення вбивства.
- Сильним душевним хвилюванням (фізіологічним афектом) слід вважати раптовий, короткочасний, різкий, бурхливий, нестримний, не планований і не очікуваний емоційний процес в роботі мозку людини, який несподівано спровокований поведінкою іншої людини, та який паралізуючи впливає на здатність особи усвідомлювати свої вчинки і керувати ними.
- Сильне душевне хвилювання є таким психічним станом людини, який характеризується дуже сильним і глибоким негативним емоційним переживанням, що викликає неусвідомлену агресію аж до вчинення насилля над життям іншої людини.
- Якщо Ви пережили такий стан і вчинили протиправні дії, при цьому не усвідомлювали усю значимість Ваших дій, то рекомендуємо Вам відразу звернутися за консультацією юриста чи консультацією адвоката, які зроблять належний аналіз правової ситуації та аналіз документів, які у Вас є з цієї ситуації.
- Вони нададуть Вам подальший план дій, щоб потенційно знизити рівень чи уникнути загалі відповідальності.
- Вам слід знати й той факт, що для кваліфікації Ваших вчинків саме як «вбивство у стані сильного душевного хвилювання», повинен бути відповідний склад злочину.
- В даному випадку склад злочину формує саме сильне душевне хвилювання, яке виникло раптово через провокуючу поведінку потерпілого, і одразу ж викликало у Вас умисел його вбивства.
- В часі стан ефекту прослідковується секунди, хвилини.
- Потерпілим від розглядуваного злочину може бути лише особа, яка своєю поведінкою спровокувала стан сильного душевного хвилювання у суб’єкта злочину.
Обставини, що формують склад злочину «вбивство у стані сильного душевного хвилювання»
- Наявність жертви злочину.
- Наявність вбивці жертви – фізична осудна особа, яка досягла віку, з якого настає кримінальна відповідальність – 14-річного віку.
- Посягання на життя іншої особи та її смерть.
- Прямий, безпосередній зв’язок між вчиненим діянням і наслідком, а часом і подіями вчинення злочину.
- Сильне душевне хвилювання, спричинене провокуючою поведінкою жертви, що може виражатися у жорстокому поводжені, фізичному чи психологічному, відносно особи, яка вчинила вбивство, з боку жертви злочину.
Звернення за консультацією юриста чи консультацією адвоката, які зроблять належний аналіз правової ситуації та аналіз документів, які у Вас є у цій ситуації, допоможе Вам визначити чи наявний склад розглядуваного злочину у Ваших діях.
Якщо ж, Ви усвідомили, що вбили людину, після того, як стан сильного хвилювання пройшов, то краще відразу дзвоніть до адвоката питайте як діяти. Це буде той самий «золотий момент», коли Вам треба буде вчасно залучити захисника, який підкаже Вам як правильно діяти, які докази вже тут і зараз збирати. Тому, знову ж наполегливо рекомендуємо Вам відразу звернутися за консультацією юриста чи консультацією адвоката, які зроблять належний аналіз правової ситуації та аналіз документів, які у Вас є у цій ситуації.
Які ж треба вчинити дії після того, як стан сильного душевного хвилювання пройшов, а Ви виявили, що вчинили вбивство?
- Якщо жертву можна ще врятувати відразу викликайте швидку. Швидку викликати треба в будь-якому разі, але, якщо жертву ще можна врятувати, то першими Вашими діями у такому разі буде виклик швидкої медичної допомоги. Якщо її врятують, то Ваші дії вже будуть кваліфікуватися не як вбивство в стані сильного душевного хвилювання (ст.116 КК), а як умисне тяжке тілесне ушкодження, заподіяне у стані сильного душевного хвилювання (ст. 123 КК) в залежності від рівня нанесених тілесних ушкоджень, але ж рівень відповідальності значно буде менший, а то й за допомогою кваліфікованого захисника може й взагалі вдасться уникнути притягнення о кримінальної відповідальності.
- Зв’яжіться відразу з адвокатом, питайте план дій. Він відразу покроково підкаже правильну стратегію Ваших вчинків наділі. Хай захисник прибуде на місце події раніше ніж поліція і підтримає Вас на місці.
- Викликайте поліцію, представтесь, вкажуть, де Ви знаходитесь, кажіть, що вчинили вбивство у стані сильного душевного хвилювання.
- Збирайте відразу усі можливі докази, які будуть для Вас слугувати пом’якшенням кримінальної відповідальності (наприклад, покази свідків).
- Коли поліція буде складати протокол події, детально прочитайте. Прослідкуйте, щоб там не було вказано деталей події, які будуть в подальшому викривлювати хід події, що сталася. Краще нехай ще зробить Ваш захисник. Він, як фахівець, більш кваліфіковано вивчить представлену інформацію в протоколі і зможе попередити можливі несприятливі для Вас наслідки та потенційні ризики.
Треба бути готовим, що на Вас відкриють кримінальне провадження і розпочнеться слідство, а потім і судовий розгляд справи, винесення рішення по суті справи.
- Але, знову ж, звернення за консультацією юриста чи консультацією адвоката, які зроблять належний аналіз правової ситуації та аналіз документів, які у Вас є у цій ситуації, допоможе Вам пройти цей шлях і вирішити питання з позитивної для Вас сторони.
- Вам важливо знати, що у справі обов’язково повинна бути проведена комплексна судова психолого-психіатрична експертиза, яка підтвердить Ваш сильний стан сильного хвилювання чи вкаже на його відсутність.
- Саме цю експертизу суд буде виділяти серед інших аргументів та доказів у справі, саме її суд при розгляді Вашої справи та винесення рішення, буде використовувати як основне джерело доказів.
- Також саме суд визначить ступінь тяжкості вчиненого злочину – ст. 116 чи ст. 123 КК України.
- Звернення за консультацією юриста чи консультацією адвоката, які зроблять належний аналіз правової ситуації та аналіз документів, які у Вас є у цій ситуації, допоможе Вам у судовому процесі відстояти свої інтереси.