Старший викладач кафедри кримінального та адміністративного права Одеського національного морського університету
Часто мотиви самогубства конкретної людини іншим людям не зрозумілі. Їх можуть осуджати, казати навіщо так робити, це слабкість духу, треба було піти ліпше на фронт тощо.
- Але від таких дій не застрахована жодна людина. Кожен з нас живе, працює, вирішує справи тощо…
- Але інколи навіть маленька деталь в негативному ключі здатна вибити нас із звичного ритму життя на значний час. Ця ж формула стосується і того, чому людина може стати на шлях суїциду.
- Тому казати, що хтось вчинив із своїм життям щось не те, не треба, а слідкувати за своїм станом знаходити нові хобі, задоволення від життя, намагатися займатися тим, що наповнює Вас і не підштовхне до самогубства в жодному разі.
- Коли ми говоримо про те, що до самогубства може довести інша людина, то це вже проблема більш глобальна.
- Якщо обставини, які доводять людину до самогубства, можна вирішити, набагато легше надати допомогу людині у такому разі, але ж, коли мова йде про те, що хтось може схилити до самогубства, то цей факт ще треба довести і Ви можете звертатися за допомогою, але ж Вам будуть потрібні докази того, що хтось намагається Вас схилити до самогубства.
- А звинуватити на слові куди легше, ніж знайти аргументацію та докази таких звинувачень.
- Тож, довести той факт, що хтось намагається схилити Вас до самогубства, дуже складно.
Тому у такому питанні допомогою Вам в нагоді буде звернення за консультацією юриста чи консультацією адвоката, які зроблять належний аналіз правової ситуації та аналіз документів, доказів, які у Вас є.
Слід розуміти, що психолог Вам допоможе справитися із емоційним станом у такій ситуації, а адвокат допоможе довести той факт, що Вас схиляють до самогубства, що у такій ситуації є найважливішим, оскільки з емоційним станом Ви справитися можете й самотужки, хоч це й складно, але, коли є безпосереднє джерело негативного, емоційного впливу, що й формує обставин, які штовхають Вас до вчинення самогубства, то це джерело треба ліквідувати як найшвидше і з правової точки зору саме адвокат перший, хто стане Вас вислуховувати, які дії чи бездіяльності вчиняє той схиляє Вас до самогубства, й допомагати у тому, щоб вирішити це питання й вивести з темної сторони такого собі «злочинця-сірого кардинала».
А для цього, перш за все, Вам треба розпочати діяти, звернутися за допомогою. Ніхто за Вас це не зробить, адже світ може навіть і не здогадуватися про те, що хтось намагається схилити Вас до таких дій.
Мотиви доведення Вас до самогубства у губителя можуть бути:
- банальне бажання на підґрунті заздрощів,
- ревнощів,
- ненависті,
- помсти,
- глибокої неприязні,
- бажання отримати щось, що заходиться у Вашій власності, тощо.
Хто може бути губителем
- чужа людина, якій Ви запали в око і вона почала за Вами слідкувати;
- колега по роботі;
- друг, подруга;
- знайома, близька людина;
- рідна людина.
Дії, якими губитель може схиляти жертву до самогубства
- залякування, погрози вчинити якісь непристойні вчинки по відношенню до жертви;
- образливим ставленням, приниженням гідності, знецінення усіма можливими способами;
- повідомлення, листи з глибоко образливим змістом;
- дзвінки з усіма вище вказаними проявами;
- прояви боулінгу, газлайтингу тощо.
Вам слід розуміти, головна сутність всіх цих проявів губителя зводиться до того, щоб зачіпити Вас за «болюче», спіймати на гачок, викликати відчуття залежності, загалом вивести Вас на негативні емоції, які викличуть безвихідь і підштовхнуть до вчинення самогубства.
- Тому треба жити постійно з глибоким відчуттям свідомості, виставлять межі у взаємодії з людьми і розуміти, в чому може бути віктимність Вашої поведінки, адже слід пам’ятати, що саме віктимні прояви себе у світ притягують до Вас такі ситуації.
- Злочинець завжди притягується до жертви, якщо в неї є ті якості, які йому потрібні.
- Зрозуміло, що віктимними якостями володіють усі люди, без виключення, але обачність та гнучкість у стосунках з людьми допомогає уникнути багатьох складних ситуації і негативних наслідків для свого життя, здоров’я, а то й навіть, життя.
- Якщо Ви зіштовхнулись із ситуацією, коли хтось намагається схилити Вас до самогубства, не соромтесь звертайтесь за консультацією юриста чи консультацією адвоката, які зроблять належний аналіз правової ситуації та аналіз документів, доказів, які у Вас є. Ці фахівці допоможуть і підкажуть як саме діяти у Вашій ситуації.
- За доведення до самогубства законодавством передбачена кримінальна відповідальність. Тому, Вам слід розуміти, що будь-які дії, які направлені на те, щоб намагатися схилити Вас до самогубства є кримінально караними.
- Ст. 120 КК України говорить, що доведення до самогубства або до замаху на самогубство, що є наслідком жорстокого з нею поводження, шантажу, систематичного приниження її людської гідності або систематичного протиправного примусу до дій, що суперечать її волі, схиляння до самогубства, а також інших дій, що сприяють вчиненню самогубства, караються обмеженням волі на строк до трьох років або позбавленням волі на той самий строк.
- Вам також треба розуміти ті фактори, які саме формують кримінальну караність в словах та діях губителя. Умови, при яких особу довели до самогубства, може бути безліч, але є ті, які можна виділити, як основні, що частіше у практичній роботі правоохоронців зустрічаються.
Обставини, які вказують на те, що особу довели до самогубства
- Особа може перебувати у матеріальній та психологічній залежності від губителя, чим губитель може жорстко маніпулювати, доводи особу до сказу;
- Морально принижувати, ображати, цькувати, катувати, морити холодом, голодом тощо;
- Повине чітко прослідковуватись причинний зв'язок між діями губителя та наслідками, які були спричинені жертві тощо.
Якщо у Вас присутня хоч одна з ситуацій, звертайтесь за консультацією юриста чи консультацією адвоката, які зроблять належний аналіз правової ситуації та аналіз документів, доказів, які у Вас є.
Які треба вчинити дії у разі, коли хтось намагається довести Вас до самогубства?
- Спочатку треба визнати сам факт, що хтось може хотіти довести до самогубства. Адже людина сформована, що такої думки може й не виникнути. Може бути сприйняття, що просто це складнощі, які є у житті у всіх, когось теж принижують. Тобто визнання є Ви можете бути жертвою, яку обрав губитель для того, щоб довести до самогубства і отримати свої бажані результати від цього.
- Намагатися тримати свій емоційний стан в балансі. Адже панічний стан буде заважати Вам раціонально мислити та впливати на ефективність Ваших подальших дій, щоб уникнути впливу губителя.
- Шукайте з ким можете розділити свої здогадки. Якщо досягнете порозуміння із родичами та близькими, шукайте підтримки у них, щоб, перш за все, врівноважити свій емоційний стан.
- Зверніться до психолога у будь-якому випадку, хоч у випадку розуміння близьких, хоч відсутності такого. Психолог, як фахівець, допоможе розібратися з Вашим особисто станом і розпізнати в губителі злочинця, якщо він таким є.
- З самого початку, якщо у Вас виникла підозра навіть про те, що хтось хоче схилити Вас до самогубства, збирайте усі можливі докази підтвердження цього факту: листи, повідомлення, фото, відео, записи на диктофоні, покази свідків, тощо. Будь-які докази, все, просто все, що може підтверджувати наміри губителя, його мету схилити Вас до самогубства.
- З усіма доказами зверніться за допомогою до адвоката, якщо соромитесь чи інших подібних обставин можете отримати консультацію адвоката письмово. Ще краще укладіть з ним угоду про співпрацю та надайте йому можливість Вас захистити. Як фахівець він зробить це краще, ніж Ви самостійно. Можете долучити до справи адвоката (юриста) онлайн.
- Зверніться до поліції, краще безпосередньо, особисто піди до відділу поліції. Напишіть заяву про те, що Вас намагаються довести до самогубства. До заяви додайте усі наявні у Вас докази.
- Поліція відкриє провадження. Треба бути готовим до процесу розслідування по справі, до судових процесів. Поліція, при підтверджені фактів схиляння Вас до самогубства, ізолює від Вас та суспільства Вашого губителя – затримає його.
- Після усіх подій, завершення розслідування та винесення рішення судом по справі, обв’язково пройдіть курс реабілітації. Щоб повернутися до нормального життя.
Слід розуміти, що весь цей процес дуже складний, а в такому емоційному стані превищеної збудливості Вам, краще без сумніву передайте справу захиснику. А для цього Вам необхідно звертайтесь за консультацією юриста чи консультацією адвоката, які зроблять належний аналіз правової ситуації та аналіз документів, доказів, які у Вас є.