Старший викладач кафедри кримінального та адміністративного права Одеського національного морського університету
Кожен з нас може потрапити до тієї ситуації, яка може нас і не стосуватися. Звинувачення у будь-якому злочині, насправді, можливе настільки, що ми можемо й не уявляти. Інколи звинувачення бувають хибними, навіть безглуздими, а інколи ні.
- Звинувачувати у доведені іншої особи до самогубства можна, але це треба довести.
- Раціонально обґрунтувати та довести факт, що хтось може довести когось до самогубства достатньо важко.
- Адже прямі докази такого факту достатньо рідко можна прослідкувати у справах на практиці.
- Дуже часто такі звинувачення залишаються просто словами.
- Але ж, якщо у жертви будуть, наявні докази, то відповідальності Вам не уникнути.
- Треба також Вам розуміти, що у разі такого звинувачення, то це серйозно, бо наприклад отримати звільнення від відповідальності за вчинення такого злочину достатньо важко, оскільки компенсувати понесені збитки ним не вдасться.
- Адже вчинення подібних злочинів спричиняє такий вид шкоди, який частіше усього не може бути компенсовано у матеріальному виражені. І рівень відповідальності за вчинення злочинів такої категорії може бути навіть до найвищого – довічне ув’язнення.
- Якщо Ви зіштовхнулися з ситуацією, де Вас звинувачують у доведені до самогубства іншої людини, то, краще не шуткуйте з вогнем, а звертайтесь за допомогою до адвоката, юриста.
- Консультація юриста чи консультація адвоката, які зроблять правовий аналіз ситуації, якщо потрібна письмова консультація також нададуть, хоч безпосередньо, хоч допомога адвоката онлайн, як вам зручно.
Слід розуміти, що кримінально караним діянням законодавець визнав не тільки безпосередній факт доведення особи до фактичного вчинення нею самогубства, але й просто спробу суїциду. Тобто, хоч людина вчинила самогубство, хоч просто спробувала, вчинила замах у будь-який спосіб на суїцид, а її врятували, наприклад, все одно настане кримінальна відповідальність у разі наявності доказів вчинення таких дій іншою особою через Вашу вину.
- Такі злочини вчиняються як із безпосередніми, бажаними намірами людини, так і без них, а також у стані аффекту або під впливом відпвідних наркотичних та психотропних речовин.
- Тому, щоб Ви не потрапили у подібну ситуацію і під подібні звинувачення, контролюйте себе та не зловживайте подібними речовинами.
- Адже всі ці обставини роблять Вас віктимним для таких обвинувачень, наприклад, з метою шантажу, отримання певної користі з Вас тощо.
- І у такому разі вже доводити, що жертвою злочину є Ви, доведеться Вам.
- Щоб детально розібратися, якщо потрапили в таку ситуацію, обов’язково звертайтеся до адвоката за консультацією та захистом у проваджені.
- Консультація юриста чи консультація адвоката, які зроблять правовий аналіз ситуації, якщо потрібна письмова консультація також нададуть, хоч безпосередньо, хоч допомога адвоката онлайн, як вам зручно.
- Щоб Вам могли представити звинувачення у вчиненні подібного злочину, слід розуміти, що у Ваших діях повинен бути повний склад розглядуваного злочину.
- Відповідальність та безпосередній склад згаданого злочину міститься ст. 120 КК України, в якій зазначається, що доведення до самогубства або до замаху на самогубство, що є наслідком жорстокого з нею поводження, шантажу, систематичного приниження її людської гідності або систематичного протиправного примусу до дій, що суперечать її волі, схиляння до самогубства, а також інших дій, що сприяють вчиненню самогубства, караються обмеженням волі на строк до трьох років або позбавленням волі на той самий строк.
Виходячи із тексту ст. 120 КК України можна вивести наступний склад злочину та обставини, які його формуюють.
Склад злочину за ст. 120 КК України
- об’єкт – життя і здоров’я жертви злочину;
- суб’єкт – злочинець, який вчиняє дії, які призводять до доведення до самогубства;
- об’єктивної сторонни – наявність вини злочинця та результатів вчинення злочину;
- суб’єктивної сторонни – наявність прямого умислу, який на дає змоги злочинцю усвідомлювати свої дії і управляти ними.
Обставни, які впивають на формування складу злочину
- Наявність матеріальної та психологічної залежності від злочинця, на підставі яких він може жорстко маніпулювати, штовхати своїми діями жертву до вчинення самогубства;
- Системне моральне приниження, ображання, цькування, катування, мордувати холодом, голодом, шантажування, вчиняти будь-які подібні жорсткі дії, які штовхають жертву до вчинення самогубства;
- Чіткий причинний зв'язок між діями злочинця та наслідками, які були спричинені жертві тощо.
Доведення іншої особи до самогубства передбачає навмисне, бажане закінчення свого життя через Вашу провину, через Ваші дії, які призвели її до цього наміру. Саме це будуть намагатися й довести правоохоронні органи, коли отримають звернення від жертви.
Якщо у Ваших діях присутні вказані ознаки злочину, то обвинувачення не безпідставні. Треба враховувати чи правильно кваліфікують Ваші дії слідчі, до яких буде подано заяву з обвинуваченням Вас у доведенні до самогубства іншої особи. Але ж, слід розуміти, що Вас потенційно може бути притягнено до кримінальної відповідальності. Щоб цього уникнути, звертайтеся за захистом до юриста, адвоката. Консультація юриста чи консультація адвоката, які зроблять правовий аналіз ситуації, якщо потрібна письмова консультація також нададуть, хоч безпосередньо, хоч допомога адвоката онлайн, як вам зручно.
Які ж дії треба Вам вчинити у разі, якщо Вас звинувачують у доведенні до самогубства іншої особи?
- Як тільки Вам стало відомо про подібне звинувачення. Першочергово – це звернення за захистом до адвоката, який порадить як саме діяти у Вашій безпосередньо ситуації. Консультація юриста чи консультація адвоката, які зроблять правовий аналіз ситуації, якщо потрібна письмова консультація також нададуть, хоч безпосередньо, хоч допомога адвоката онлайн, як вам зручно.
- Коли Вас буде викликано до відділу поліції без адвоката не йдіть. Нехай адвокат піклується про правильність взаємодії з органами поліції у Вашому питанні.
- Якщо ж правоохоронці прибудуть до Вас за місцем знаходження і затримають Вас то мовчіть, знову ж, без адвоката нічого кажіть і не підписуйте.
- Весь процес перекладіть на адвоката, уклавши з ним угоду. В кримінальному проваджені без адвоката майже неможливо відстояти себе, оскільки мають право навіть не надати справу для ознайомлення.
- Збирайте усі докази своєї невинуватості, представте органам поліції, прокурору та суду письмове пояснення усіх подій, у яких Вас звинувачують.
- Коли відбудеться розгляд у справі і відбудеться винесення рішення судом по суті, якщо рішення суду буде негативним для Вас, то ні у якому разу не пропускайте строки на апеляційне оскарження. Щоб відстояти свої інтереси та уникнути покарання.
- Розумійте, що без адвоката у такій справі Вам вряд чи вдасться отримати позитивне вирішення. Тому обов’язково винайміть адвоката і бажано незалежного. Консультація юриста чи консультація адвоката, які зроблять правовий аналіз ситуації, якщо потрібна письмова консультація також нададуть, хоч безпосередньо, хоч допомога адвоката онлайн, як вам зручно.