Детальніше
Старший викладач кафедри кримінального та адміністративного права Одеського національного морського університету
Система нашого суспільства так сформувалася, що багато її учасників постійно з умислом чи ні намагаються вчинити певні вчинки, за які передбачена кримінальна відповідальність.
- Хтось хоче заробити у великих розмірах, переслідуючи корисливі цілі, хтось на підґрунті ревнощів, ненависті, заздрощів навмисно чи в стані афекту вчиняє вбивство тощо.
- Просто спостерігати та мовчати неможна, адже правоохоронці услідкувати за усіма кримінальними процесами в суспільстві просто фізично не в силі, тому їм потрібна допомога у вигляді заяв, дзвінків про той кримінальне правопорушення чи злочин, свідком якого Ви стали.
- Через те, зафіксувати усі випадки кримінальних проявів у суспільстві правоохоронній системі неможливо, присутня у нашому суспільстві і дуже велика кількість латентних злочинів.
- А це дуже багато правопорушників та злочинців, які не понесли відповідальність за свої вчинки та продовжують вчиняти повторно ті чи інші злочинні дії, тим самим збільшуючи показники рецидивної злочинності у суспільстві.
- Тож, очевидно, настілки важливо допомагати поліції в їх роботі.
- Якщо Ви стали свідком вчинення кримінального правопорушення чи злочину і не знаєте як саме діяти звертайтеся за консультацією до адвоката.
- Консультація юриста чи консультація адвоката, які зроблять правовий аналіз ситуації, якщо потрібна письмова консультація також нададуть, хоч безпосередньо, хоч допомога адвоката онлайн, як вам зручно.
В нашому суспільстві дуже часто можна почути, що, якщо ти став свідком кримінального правопорушення чи злочину і звернувся до поліції, то зробив тільки собі погано, оскільки в поліції можуть «приклеїти» цей злочин і по відношенню до тебе.
- Так, усілякі випадки бувають і у правоохоронній системі є не доброчесні правоохоронці, які діють за старими «савдепівськими» правилами – аби не було «висяку».
- Але ж це не привід жити в страху.
- Якщо й виникають подібні випадки, то вже рідше й рідше система стає більш гуманною, демократичною та прозорою. Хоч і на перший погляд так і не здається.
- Але робота правоохоронців стає все більш контрольованою та з високими вимогами до їх правильно та ефективно злагодженої взаємодії із суспільством.
- Свідок не жертва, сідок не правопорушник чи злочинець, свідок є особою, безпосереднім очевидцем подій, які вчинив правопорушник чи злочинець, тощо.
- Свідок має чітко визначені законом відповідні права та обов’язки, передбаченими ст. 66 КПК України.
- Тож, знаючи свої права та обов’язки, ніхто Вам нічим нашкодити не зможе.
А, навіть, якщо і стався з Вами такий випадок, що стали свідком, повідомили до поліції, а намагаються притягнути Вас якимось чином до відповідальності чи що, на те й є адвокати, основна функція яких захищати людей від будь-якого свавілля.
Консультація юриста чи консультація адвоката, які зроблять правовий аналіз ситуації, якщо потрібна письмова консультація також нададуть, хоч безпосередньо, хоч допомога адвоката онлайн, як вам зручно.
Якщо не має власних коштів на адвоката, вимагайте адвоката за державний кошт, на його послуги маж право кожен громадянин України.
За які дії може наступити відповідальність як для свідка?
- надання завідомо неправдивих свідчень під час досудового розслідування та судового розгляду відповідної справи;
- розголосу без дозволу слідчого, прокурора, суду відомостей, які безпосередньо стосуються суті кримінального провадження та процесуальних дій, що здійснюються (здійснювалися) під час нього, і які стали відомі свідку у зв’язку з виконанням його обов’язків.
Тож, якщо Ви стали свідком вчинення будь-якого кримінального правопорушення чи злочину, заявляйте про нього до поліції у ту ж хвилину, щоб правоохоронці мали змогу діяти по гарячим слідам правопорушника чи злочинця.
Для того, щоб бути у статусі свідка, майже ніякх не має обмежень чи заборон Навіть малолітня та неповнолітня дитина може бути свідком, тільки у такому разі їх допи відбувається за особливою процедуою, передбаченою КПК України.
Які ж дії Вам треба вчинити, якщо Ви стали свідком вчинення кримінального правопорушення чи злочину?
- На місці вчинення злочину не панікувати, орієнтуватись по ситуації, чітко планувати власний план дій. Через ті події, які Ви будете ббачити, а вони часто дуже неприємні, Вам обв'язково потрібно буде зібпатися, збалансувати свій емоційний стан.
- Намагайтеся запам’ятати усі обставини вчиненого кримінального правопорушення чи злочину, особу злочинця, в чому вдягнений, як виглядав, які дії вчиняв по порядку, усі деталі авто, якщо він втік на ньому, тощо.
- Намагайтеся зафіксувати події на відео, яке потім буде прямим доказом усіх подій. Цим самим Ви знімете і з себе лишні запитання правоохоронців, стосовно яких подій Ви стали свідком і як саме Ви поводились у цих подіях.
- Відразу зателефонуйте до колл-центру поліції. Назвіться, вкажіть Ваше місцезнаходження, пишіть його, якщо не знаєте цього місця чи не можете зорієнтуватися, де саме Ви, повідомте про події, очевидцем яких Ви стали, детально опишіть їх.
- Залишайтеся на місці до моменту поки прибуде поліція. На місці події вона складе протокол, в якому будуть зафіксовані Ваші свідчення.
- Якщо будете відчувати, що на Вас за цей час можуть напасти чи може бути присутня бідь-яка інша загроза, то намамгайтеся знайти сховище, щоб Вас було менше видно. Не лізьте без допомоги в "полумя подій" самтійно, не наражайте тим самим себе на небезпеку.
- Памятате, що у такому разі Ви є дуже важливою ланкою у розкритті злочину.
- Будьте готові надати свідчення і далі в процесі досудового слідства та судового розгляду справи.
І, якщо у процесі участі Вас як свідка у всіх цих подіях, виникають будь-які складнощі, то обов’язково звертайтеся до адвоката і Вам порадять як діти. Консультація юриста чи консультація адвоката, які зроблять правовий аналіз ситуації, якщо потрібна письмова консультація також нададуть, хоч безпосередньо, хоч допомога адвоката онлайн, як вам зручно. Якщо не має власних коштів на адвоката, вимагайте адвоката за державний кошт, на його послуги маж право кожен громадянин України.
Тож, якщо Ви стали свідком кримінального правопорушення чи злочину, не зволікайте, звертатеся до поліцїї і заявляте про вчинення таких дій іншими особами.