Старший викладач кафедри кримінального та адміністративного права Одеського національного морського університету
Положення ст. 49 Конституції України, зазначають, що кожен має право на охорону здоров’я, медичну допомогу та медичне страхування.
- Для цього кожному пацієнту повинна бути надана своєчасна, згідно з моментом звернення, належна, ефективна медична допомога, яка дозволить йому поліпшити свій стан та вирішити проблеми із здоров’ям в залежності від хвороби чи іншого питання, пов’язаного з його здоров’ям, з яким він звертається за медичною допомогою.
- Як не хочеться визнавати, але практика показує, що значні факти порушення прав пацієнта є реальним та достатньо частими.
- Тому, очевидно, що від такого ніхто не застрахований і це може торкнутися будь-яку людину, у будь-який час та за дуже неочікуваних, інколи суттєво несприятливих подій.
- Адже порушення прав пацієнта може нанести значн пошкодження для здоров’я людини і зробити її навіть беззахисною.
Через наявність факту лікарської недбалості, халатності, ліні, бездіяльності тощо.. кожна людина, яка вертається за медичною допомогою, є потенційною жертвою порушення її прав як пацієнта, нанесення шкоди її здоров’ю, а то й, навіть, життю. Тож, віктимні характеристики – потенційності стати жертвою такого виду злочину – у цьому випадку присутні кожній людині.
- Якщо у Вас склалося так, що Ваші права на отримання належної медичної допомоги порушені, то звертайтеся за допомогою до адвоката. Консультація юриста чи консультація адвоката, які зроблять правовий аналіз ситуації, якщо потрібна письмова консультація також нададуть, хоч безпосередньо, хоч допомога адвоката онлайн, як вам зручно.
- Слід пам’ятати, що й з свого боку, Ви повинні слідувати усім вимогам для отримання належної правової допомоги. Зокрема, ввічливого та поважного відношення до лікарів ніхто не відміняв. Своєчасного звернення, а не нехтування своїм станом здоров’я, а потім намагатися звинувачувати лікаря, – все це треба потім питати з себе. Пацієнтів в них вистачає, слід розуміти, що вони теж люди і теж втомлюються, мають свої проблеми, тому правильне відношення до них як до людини та фахівця у сфері медицини, повинно обов’язково мати місце.
- Але, якщо ж порушення таки має місце з боку лікаря і порушують законне Ваше право на отримання медичної допомоги, то Вам слід знати, що ніхто не відмінив і не відмінить Вашого права на те, що кожен пацієнт може поскаржитися на порушливі дії лікаря і, навіть, отримати компенсацію, якщо його здоров’ю чи життю заподіяно шкоду.
Способи подачі скарги на дії лікаря, які порушують Ваші права як пацієнта
- Усно висловити незадоволення та розібратися у тій ситуації, де порушуються Ваші права як пацієнта;
- Шляхом подачі письмової заяви. Бажано пред’являти скарги саме у письмовому вигляді, при цьому вимагайте реєстрації такої скарги. У такому разі медичний заклад буде просто зобов’язаний розглянути Вашу скаргу і надати відповідь. У разі подальшого звернення до суду така відповідь буде рахуватися як досудове врегулювання спору.
У змісті скарги чітко вкажіть, на що саме Ви скаржитеся: коли і які саме були порушені Ваші права як пацієнта, якими діями лікаря, при яких обставинах тощо. В скарзі опишіть все чітко та детально, чітко сформулюйте й Ваші вимоги. Чим більш аргументовано, зрозуміліше, детально і чітко Ви викладете всі положення у зверненні, тим більш вирогідним буде розгляд Вашої скарги та її задоволення. Обов’язково в скарзі поставте підпис та вкажіть дату, щоб потім при потенційному розгляд справи у суді, з легкістю можна було би довести факт досудового врегулювання спору.
За строками Вашу скаргу мають право в медичному закладі розглядати в залежності від складності Вашого питання від 14 до 45 днів.
При складані такої скарги можете звернутися до адвоката, він допоможе грамотно згідно букви закону сформувати зміст та вимоги скарги. Консультація юриста чи консультація адвоката, які зроблять правовий аналіз ситуації, якщо потрібна письмова консультація також нададуть, хоч безпосередньо, хоч допомога адвоката онлайн, як вам зручно.
Куди слід ж звертатися покроково, у разі порушення Ваших прав, як пацієнта?
- Медична установа – до Головного лікаря; Керівної посадової особи установи;
- Удепартаменти, уравління, відділи охорони здоров’я, виконавчі органи вашого міста чи області;
- На гарячу лінію Міністерство охорони здоров’я;
- В залежності від питання до Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини
Якщо ж не вдасться в цій системі вирішити Ваше питання щодо порушення прав як пацієнта та відстояти свої інтереси, то звертайтеся за їх захистом до суду. Весь пройдений шлях, усі Ваші звернення до цих установ та посадових осіб будуть вважатися позасудовим вирішенням питання, що є обов’язковим до моменту звернення до суду із заявою про порушення Ваших прав як пацієнта.
- У разі звернення до суду Вам слід обов’язково проконсультуватися у адвоката, який допоможе Вам скласти звернення до суду та напрацює Вам подальший план дій.
- Консультація юриста чи консультація адвоката, які зроблять правовий аналіз ситуації, якщо потрібна письмова консультація також нададуть, хоч безпосередньо, хоч допомога адвоката онлайн, як вам зручно.
- Звернення до суду буде розглядатися чи в цивільному, чи в адміністративному, чи, навіть, в кримінальному позовному порядку в залежності від суті порушених Ваших прав як пацієнта.
- В порядку цивільного розгляду Вашого питання будуть розглядатися усі питання щодо можливої компенсації збитків, понесених Вами при порушені Ваших прав як пацієнта.
- В адміністративному, якщо рішеннями співробітників медичного закладу, було порушено Ваші права, як пацієнта.
- А ось у кримінальному вже буде відбуватися провадження у тому разі, якщо порушенням Ваших прав як пацієнта, Вашому здоров’ю було нанесено відповідний рівень шкоди.
- У разі кримінального провадження, винний лікар, який своїми діями спричинив порушення Ваших прав як пацієнта, буде притягнений до відповідальності за ст. 141 КК України.
Ст.141. Порушення прав пацієнта
Проведення клінічних випробувань лікарських засобів без письмової згоди пацієнта або його законного представника, або стосовно неповнолітнього чи недієздатного, якщо ці дії спричинили смерть пацієнта або інші тяжкі наслідки, -
карається обмеженням волі на строк від трьох до п'яти років або позбавленням волі на той самий строк.
Які ж чіткі дії Ви повинні вчинити, якщо було порушено Ваші права, як пацієнта?
- Усне або письмове звернення до медичної установи із скаргою на порушення таких прав;
- Письмове звернення до інших органів та установ, якщо Ваше питання не було вирішено на місці в медичній установі;
- Звертайтеся за консультацією до адвоката, який допоможе Вам напрацювати план дій. Краще укласти з ним угоду й долучити його у якості Вашого захисника, як фахівець він зможе захистити Ваші права та інтересі ліпше, ніж Ви самі;
- Збирайте з самого початку, з першого звернення, усі докази порушень Ваших прав як пацієнта. Якщо зверталися усно, то обов’язково зніміть на відео чи запишіть розмову на диктофон. Адже факт усного звернення і відповідної відповіді на нього ніяк інакше не підтвердити.
Види доказів у справі про порушення Ваших прав як пацієнта
- Відповідні медичні довідки, листи, висновки тощо;
- Чеки сплати різних сборів, ліків, тощо;
- Відповіді на Ваші звернення в медичні установи, органи виконавчої влади;
- Фото та відео;
- Записи диктофону тощо.
- Якщо порушення Ваших прав як пацієнта призвело до нанесення Вам певних фізичних, тілесних ушкоджень, що може свідчити про наявність ознак кримінального правопорушення чи злочину, зверніться із заявою до поліції. Додайте до заяви усі докази про порушення Ваших прав як пацієнта, які у Вас наявні.
- За Вашою заявою поліція має відкрити кримінальне провадження за вказаним фактом, провести досудове розслідування та передати справу до суду для винесення рішення по суті Вашої справи. До того, як розпочнеться слухання Вашої справи, можете подати до суду заяву на отримання матеріальної компенсації за нанесену Вам шкоду.
- При отриманні на руки рішення суду у справі, якщо воно містить негативний висновок для Вас, звертайтеся і апеляцією на таке рішення, але не пропустіть строки апеляційного звернення.
І пам’ятайте, основним, хто буде зацікавлений у тому, щоб ви відстояли свої права та інтереси, окрім Вас самих, це тільки адвокат. Тому не нехтуйте зверненням до нього за захистом.