Старший викладач кафедри кримінального та адміністративного права Одеського національного морського університету
Ст. 44 Кримінального кодексу України (КК України) передбачає можливість особи, яка вчинила кримінальне правопорушення, є підозрюваною, обвинуваченою, бути звільненою від притягнення до кримінальної відповідальності.
- Інститут звільнення від покарання та його відбування слугує для реалізації принципів, демократичності, гуманізму та економії заходів кримінальної репресії, який застосовується з метою максимального стимулювання виправлення осіб, які вчинили кримінальні правопорушення.
- Цей інститут є, певним чином, вигідним і для держави, і для злочинця.
- Державі вигідно те, що вона не буде витрачати кошти на відбування ним покарання.
- Але ж, інколи на практиці, це може призводить до того, відпускають від покарання й дійсно винних осіб.
- Тут є певна колізія. Більш того, такий факт може допускати прояви корупції, бо дозволяє неоднозначно трактувати норму закону.
- А злочинці із свого боку отримати звільнення бажають понад усе, тому готові знайти будь-які кошти та ресурси для того, щоб можна було вмовити відповідних посадових осіб для надання їм такого звільнення.
- І тут, перш за все, постає питає питання про порядність та службову доброчесність таких посадових осіб.
- Ось і ще одна особливість згаданої норми закону.
- Через це законодавцю треба удосконалити механізм реалізації норм закону, які пов’язані із звільненням від кримінальної відповідальності.
- Більш чітко відпрацювати ефективність його реалізації та можливі новели згідно до сьогоденних реалій.
Якщо Вас підозрюють у вчиненні кримінального правопорушення чи злочину, розгляньте для себе таке питання, як можливе звільнення від кримінальної відповідальності. У цьому Вам допоможе консультація юриста чи консультація адвоката, які зроблять правовий аналіз ситуації, якщо потрібна письмова консультація також нададуть, хоч безпосередньо, хоч допомога адвоката онлайн, як вам зручно.
- Для початку Вам слід розуміти, звільнення від кримінальної відповідальності можливе на етапі досудового розслідування і виключно за вироком суду.
- Тільки суд своїм рішенням має право звільняти від кримінальної відповідальності.
- В КК України є чіткий перелік випадків, коли особу можуть звільнити від кримінальної відповідальності.
- Але, також слід розуміти, що суд може Вам і відмовити у питанні звільнення від кримінальної відповідальності – може порахувати, що у Вас відсутні чи недостатні обґрунтуванні обставини для звільнення від кримінальної відповідальності.
- Тому Вам треба, крім того, що кримінальний закон передбачає звільнення у вашому випадку, ще й надати до суду відповідні чіткі обґрунтування підстав для потенційного звільнення Вас від притягнення до кримінальної відповідальності.
- У правильному та чіткому обгрунтуванні підстав для Вашого звільнення від кримінальної відповідальності, знову ж, буде для Вас в нагоді звернення до адвоката.
- Консультація юриста чи консультація адвоката, які зроблять правовий аналіз ситуації, якщо потрібна письмова консультація також нададуть, хоч безпосередньо, хоч допомога адвоката онлайн, як вам зручно.
Умови, при яких Вас може бути звільнено від притягнення до кримінальної відповідальності передбачені у ст. 45-49, стосовно неповнолітньої особи ст. 97, ч. 2 ст. 111, ч. 2 ст. 114, ч. 4 ст. 212, ч. З ст. 369. Звільнення може настати й при отриманні паспорта громадянина другої держави, наприклад держави-агресора. Через це багато злочинців втікають саме туди, тим самим відбувається економія коштів держави на реалізацію їх покарання.
- Для можливості отримання звільнення від звільнення від кримінальної відповідальності за кожним із вказаних випадків, Вам слід розуміти, що потрібно надавати різні, відповідно до Вашого випадку, обґрунтування та докази для звільнення від звільнення від кримінальної відповідальності. консультація юриста чи консультація адвоката, які зроблять правовий аналіз ситуації, якщо потрібна письмова консультація також нададуть, хоч безпосередньо, хоч допомога адвоката онлайн, як вам зручно.
- Без адвоката в кримінальному провадженні самостійно відстояти свої права важко, адже, мають право навіть не допустити без адвоката до вивчення справи.
- Тож, звертайтеся до адвоката онлайн чи наочно, як Вам зручно. Можете отримати консультацію адвоката письмово.
Для обгрутування свого звільнення від кримінально ї відповідальності рекомендуємо максимально зібрати усі можливі докази Вашої правомірної поведінки. Намагайтеся домовитись із потерпілим, адже мирова угода надасть Вам змоги уникнути відповідальності. Пропонуйте компенсувати матеріальну чи моральну шкоду, нанесену вчиненням кримінального правопорушення, якщо це можливо. Виконуйте вимоги та побажання потерпілого, чим зможете його перетягнути на свій бік і вмовити забрати заяву про вчинене Вами кримінальне правопорушення. Долучайте свідків, які будуть на Вашому боці. Надайте письмове пояснення Вашого вчинку, що спонукало до його вчинення, Ваше відношення до вчиненого, чи жалкуєте, чи повністю усвідомлювали, що вчиняли, акцентуйте увагу, що вчинили вперше, вчинення закінченого чи незакінченого злочину, якщо це так, щире каяття в ньому тощо. Зберіть можливі довідки та характеристики, які будуть формувати у Вас образ порядної людини. Все це в купі не буде впливати на норму закону, але ж на бачення суду може справити суттєвий вплив від чого суд може поставитьсь до Вас лояльніше та таки розглянути можливість звільнення Вас від кримінальної відповідальності. Тут важливою обставиною буде бажання суду з’ясовувати причини, через які Ви вчинили злочин. Може суд не зацікавиться такими обставинами і може обійти такі Ваші старання. Багато у чому це буде залежати від тактики Вашого поводження із судом. І у рівні небезпеки вчиненого Вами злочину та за роллю у злочинній групі, якщо Ви в такій перебували.
Вам слід розуміти, що активність у відстоюванні своїх інтересів тільки на Ваших плечах. Ваша активність буде ознакою допомоги правоохоронним органам та суду у розкритті злочину, тому це буде рахуватися як сприяння, що заохочується з боку цих органів. Ніхто не буде намагатися Вас відстояти в суді, зокрема, крім Вас самих. Тому заручайтеся підтримкою адвоката, обирайте тактику захисту своїх прав та інтересів і дійте.
- Слід розуміти, що у кримінальному провадженні учать без адвоката майже провальна, оскільки КК України передбачає обов’язкову участь адвоката у кримінальному проваджені на усіх стадіях.
- Без адвоката Вас мають право навіть не допустити до вивчення матеріалів справи.
- Тому, якщо Ви вчинили хоч якесь кримінальне правопорушення, Вам слід обов’язково звертатися за допомогою до адвоката та долучати його до справи якомога швидше.
- Адвоката вивчить вашу справу та допоможе визначити чи є у Вас підстави для звільнення від кримінальної відповідальності, якщо цього не зробили слідчі на стадії досудового розслідування.
- Адвокат допоможе визначити й ту обставину чи, наприклад, взагалі чи є загальний склад злочину у Ваших діях.
- Адже, якщо немає складу злочину, то мова йде не про звільнення від кримінальної відповідальності за випадками, передбаченими КК України, взагалі про не притягнення до кримінальної відповідальність у рахунок її відсутності за вчинене діяння.
Для більш реального потенційного виграшу у справі звертайтеся до тих адвокатів, які є незалежними від того чи іншого району, компетенції правоохоронних органів та підсудності суду, де розглядається Ваша справа. Це забезпечить прозорість, будь-яку зацікавленість та неупередженість у взаємодії Вашого адвоката з правоохоронними органами та судом. Наразі це як ніколи можливо, оскільки адвоката можна брати взагалі із інших міст через те, що допускається участь адвоката он-лайн у розгляді справи. Також консультацію можуть надати письмова, як Вам зручно.
Що Вам надасть звільнення від кримінальної відповідальності?
- Не виправдання у можливому вчиненні злочину. Вам слід розуміти й той фактор, що звільнення від звільнення від кримінальної відповідальності є сам факт звільнення, але не виправдання. Вас не визнають взагалі ні у чому не винним. А звільнять через те, що закон може у Вашому випадку передбачати факт звільнення.
- Відсутність з боку держави засудження Ваших вчинків. Через винесення рішення суду про звільнення від кримінальної відповідальності, потенційний вирок суду за результатами проведеного розслідування за вчинення Вами відповідного кримінального правопорушення не виноситься, відповідно осудливої реакції на Ваші вчинки з боку держави не має.
- Уникнення відбування потенційного покарання. Особа визнається винною в будь-якому разі, якщо вона вчинила кримінальне правопорушення або злочин, але ж через те, що закон передбачає в певних випадках звільнення такої особи від відповідальності і дозволяє їй уникнути відбування покарання за свої вчинки. Тобто винність особи закон визнає, не реабілітує особу перед суспільством та державою за її вчинки, але від покарання звільняє на підставах, які законодавець визнав обґрунтованими.
- Не вважається засуджено, тому у випадку звільнення від кримінальної відповідальності, особа не має судимості.
Тож, очевидно, що треба намагатися отримати звільнення від кримінальної відповідальності. консультація юриста чи консультація адвоката, які зроблять правовий аналіз ситуації, якщо потрібна письмова консультація також нададуть, хоч безпосередньо, хоч допомога адвоката онлайн, як вам зручно.
Порядок отримання звільнення від кримінальної відповідальності
- При відкритті справи слідчий повинен вивчити усі деталі та обставини, вчиненого Вами кримінального правопорушення, та у разі, якщо за таке діяння передбачено звільнення від кримінальної відповідальності, слідчий повинен обов’язково надати Вам роз’яснення про це. Також роз’яснення щодо можливого звільнення від кримінальної відповідальності Вам може надати й прокурор. Якщо такого роз’яснення жодною із вказаних посадових осіб не надано, то Ваш адвокат може про це вимагати, представивши клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності слідчому чи прокурору. Якщо ті відмовляються, то за умови чітких обґрунтованих підстав для звільнення від кримінальної відповідальності, можливе звернення до суду з такою вимогою.
- Після надання роз’яснення слідчим або прокурором щодо можливого звільнення від кримінальної відповідальності, Вас запитають чи згоні Ви на таке звільнення. Якщо так, то Вам потрібно буде написати заяву про звільнення від кримінальної відповідальності чи відмові від такої.
- Написану Вами заяву слідчий передає прокурору. Прокурор складає клопотання та без подальшого проведення розслідування у справі направляє його разом із вказаною заявою до суду. Таке клопотання прокурор має скласти невідкладно. До моменту направлення клопотання до суду прокурор обов’язково повинен запитати ще раз у Вас чи згодні Ви або відмовляєтесь від звільнення від кримінальної відповідальності. Після складання клопотання прокурор має обов’язково Вас ознайомити зі змістом клопотання,а потім вже направляти до суду.
- Після чого в призначений час Вас викликають у судове засідання, де суд обов’язково питається Вашої думки відносно можливості звільнення від кримінальної відповідальності. Якщо у Вас заперечень не має, тоді суд приймає рішення про звільнення Вас від кримінальної відповідальності та закриває кримінальне провадження.
Рішення суду про звільнення особи від кримінальної відповідальності є підтвердженням про припинення кримінально-правових відносин між особою, яка вчинила кримінальне правопорушення, і державою.
Після цього моменту Ви вважаєтесь вільними від притягнення до кримінальної відповідальності. Рішення суду вступає в закону силу і це тією граничною межею, яка розділяє звільнення від кримінальної відповідальності та, відповідно, звільнення від покарання. Адже звільнення від кримінальної відповідальності передує звільнення від покарання.
Але ж, щоб у цьому процесі не було ускладнень та для правильного планування та тактики дій, щоб отримати звільнення від кримінальної відповідальності звертайтеся за допомогою до адвоката.