Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Чинне законодавство передбачає право на отримання відшкодування за завдане правопорушення, але поряд з цим кримінальне право розмежовує окремі способи його здійснення.
- Виходячи з цього можна зазначити, що існує добровільна форма відшкодування, що передбачає сплату компенсації підозрюваним або обвинуваченим за власним бажанням та може бути адресована фізичній особі, територіальній громаді, або ж державі (ст. 127 КПК).
- На жаль, не завжди добровільна форма використовується та може бути ефективною в рамках кримінального провадження, а тому законодавство дає можливість потерпілому ініціювати примусове відшкодування заданої майнової або моральної шкоди і основним інструментом, який для цього використовується - є цивільний позов.
- Отже, якщо особі завдано моральну або майнову шкоду в результаті вчинення правопорушення і така особа бажає отримати відшкодування - необхідно подавати цивільний позов.
- Звісно, використання даного способу відшкодування призведе до певних процесуальних наслідків, а саме виникнення прав та обов’язків цивільного позивача.
- Відповідно до ст. 61 КПК цивільним позивачем може бути як фізична, так і юридична особа, головною умовою є наявність причинно-наслідкового зв’язку із завданою шкодою та правопорушенням.
Особливості цивільного позову в кримінальному провадженні:
Для початку слід встановити суб’єктний склад, тобто осіб, які мають право на подання такого позову: фізичні та юридичні особи, що зазнали майнової шкоди; фізичні особи, які зазнали моральної шкоди та прокурор, як особа, що діє в інтересах держави.
- Відповідачем у позові виступає підозрюваний або обвинувачений, що може нести цивільну відповідальність за завдання шкоди.
- Даний аспект є досить важливим, адже якщо правопорушення вчинене малолітньою особою, відшкодування здійснюватимуть його батьки, опікун чи піклувальник, або ж заклад, що забов’зязаний здійснювати нагляд за особою.
- Варто зазначити, що сам факт подання позову не гарантує позивачу здійснення відшкодування, тому важливим є застосування заходів забезпечення позову.
- Найбільш актуальним та ефективним є накладення арешту на майно, що є у власності підозрюваного чи обвинуваченого.
- Клопотання подається до слідчого судді або ж суду та має містити: чітко визначений розмір завданої шкоди, розмір позовних вимог, докази завдання шкоди та їх розміру.
- Якщо ж обвинувачений був виправданим, або ж судом визнаний непричетним до заподіяння шкоди, чи при розгляді позову не з’явився позивач або його представник - позовна заява залишається без розгляду.
Порядок написання та подання позову:
- Збір доказів по справі. Якщо завдана майнова шкода, то потерпілому необхідно надати докази розміру завданої шкоди шляхом фото- та відео-фіксації, а також докази, що встановлюють вартість пошкодженого майна. У випадку завдання шкоди здоров’ю потерпілого необхідним є збереження документів про оплату лікування та ліків, також можна додати заключення лікарів та результати проведення аналізів для встановлення причинно-наслідкового зв’язку між завданою шкодою та кримінальним правопорушенням. Моральна шкода може бути підтверджена висновком психолога після проведення відповідного дослідження.
- Правила оформлення позову. Відповідно до ст. 175 КПК позов, що подається в рамках кримінального провадження повинен відповідати вимогам та змісту, які встановлені щодо позовних заяв, які подаються в рамах цивільного судочинства, але виходячи з практики, можна зазначити, що даний вид позовів має свої особливості. В цивільному позові про відшкодування завданої шкоди кримінальним правопорушенням необхідно обґрунтувати обраний спосіб захисту права, описати обставини вчинення правопорушення, зазначити розмір майнової та моральної шкоди, описати обставини, що підлягають доведенню, визначити позовні вимоги, а також підкріпити викладене зібраними доказами. В позовній заяві не варто посилатись на власне бачення та переконання, що не підкріплюються доказами. Зміст позову повинен бути лаконічним та без вираження зайвої емоційності.
- Особливості подання позову. Цивільний позов в рамках кримінального провадження подається до органу судового розслідування або ж безпосередньо до суду який розглядає дану справу. Подати позов можна на стадії досудового розслідування, або ж під час підготовчого провадження. Позовні заяви, що подані після початку судового розгляду - залишаються без розгляду. Варто зазначити, що у випадку закриття кримінального провадження позов також не підлягатиме розгляду, але у потерпілого зберігається можливість подання його в рамках цивільного судочинства.
Кримінаьний адвокат при поданні позову:
Адвокат по кримінальних справах допоможе здійснити відшкодування завданої шкоди потерпілому та відновити його порушені права. Підготовка змісту позовної заяви, написання клопотання про забезпечення позову, збір необхідних доказів та представлення інтересів потерпілого в суді - це основні завдання, що виконує адвокат з кримінальних справ. Зважаючи на складність кримінального процесу та важливість кожного етапу в ньому - залучення адвоката стане ефективним засобом досягнення позитивного результату.