Детальніше
Старший викладач кафедри кримінального та адміністративного права Одеського національного морського університету
Донорство крові та будь-яких органів людини в наші країні є виключно справою добровільною, тільки сама людина має право виразити бажання стати донором. Щоб знати свої права у сфері донорства крові та (або) її компонентів звертайтеся до адвоката. Консультація юриста чи консультація адвоката, які зроблять правовий аналіз ситуації, якщо потрібна письмова консультація також нададуть, хоч безпосередньо, хоч допомога адвоката онлайн, як Вам зручно.
- Але, якщо декілька десятків років тому питання про насильницьке донорство майже не виникало, але, дивлячись на те, як люди почали масово хворіти і потреба в донорах чи то людської крові, чи то людських органів почала все більше зростати.
- А, наше суспільство побудоване так, що де попит, там відразу з’являються «темні реалізатори» і шукають можливість знайти «товар» для його збуту на темному ринку та заробити на ньому.
- Мова йде про «темні, брудні гроші», які намагаються заробити при тому, коли людину насильно схиляють до донорства та «продають» отримані результати донорства.
- Це основна ціль насильницького донорства – отримання прибутку. Більш того, донорство на темному ринку все більше набуває ознак тіньового бізнесу.
- Адже вчинення насильницького донорства не завжди напряму пов’язане із просто медичним деліктом, часто з метою донорства злочинці інколи йдуть на вчинення інших кримінальних правопорушень та злочинів, наприклад викрадають людину і у такому разі долучають тих недобросовісних лікарів чи взагалі тих, хто вже лікарями не являється, але спроможні зробити людину донором для подальшої реалізації її органів та крові.
- Це найжорстокіший вид тіньового бізнесу, об’єктом продажу в якому слугують не тільки органи дорослих людей, але й дітей. І здається, як взагалі людина свідома на таке може бути здатна, але міжнародна спільнота все більше констатує факт, що він набуває все більше глобального масштабу.
Слід пам’ятати про таку ознаку людської поведінки, як віктимність – самостійно зробити себе жертвою злочину. Саме ця схильність людини штовхає людину на шлях жертви. У випадку з насильницьким донорством людина може спровокувати злочинні дії злочинця у свій бік через, наприклад, зайва довіреність та відкритість до підозрілих осіб, які можуть пропонувати заробити грошей чи щось подібне, нерозрібрливість у людях, незнання прав у сфері у сфері донорства крові та (або) її компонентів тощо.
- Якщо Вас намагаються насильницьким способом схилити до донорства, то негайно звертайтеся за захистом порушених прав. Консультація юриста чи консультація адвоката, які зроблять правовий аналіз ситуації, якщо потрібна письмова консультація також нададуть, хоч безпосередньо, хоч допомога адвоката онлайн, як вам зручно.
- На теренах нашої держави насильницьке донорство є виключним табу. Через такі обставини законодавець передбачив більш жорстку міру відповідальності за вчинення насильницького донорства або вчинення шляхом обману вилучення крові у людини з метою використання її як донора.
- За нього передбачена кримінальна відповідальність у ст. 144 КК України безпосередньо вказується, що насильницьке або шляхом обману вилучення крові у людини з метою використання її як донора, карається позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до двох років, з штрафом до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян чи без такого.
- Також у положеннях Женевських конвенцій передбачено пряму заборону взяття донорських органів, можна вважати, що і примусове донорство крові може вважатися серйозним кримінальним правопорушенням.
Таким чином, насильницьке донорство визнається злочином, як за міжнародним правом, так і національним законодавством.
Види донорства, до якого Вас можуть схиляти у насильницький спосіб:
- кроводача – донація цільної донорської крові.
- плазмодача – донація з метою заготівлі плазми.
- тромбоцитаферез – донація з метою заготівлі тромбоцитів.
- вилученя різних органів із тіла однієї здорової людини з метою трансплантації в тіло іншої хворої людини.
Щоб бути обізнаним та знати на що погоджуватись, якщо вирішили стати донором звертайтеся за допомогою до адвоката. Консультація юриста чи консультація адвоката, які зроблять правовий аналіз ситуації, якщо потрібна письмова консультація також нададуть, хоч безпосередньо, хоч допомога адвоката онлайн, як вам зручно.
Які ознаки виключають насильницьке донорство ?
- прояв добровільного бажання стати донором, яке реалізується за власною ініціативною особи, без будь-якого примусу;
- до донорства особа допускається тільки у разі відсутності шкоди від акту донорства для здоров’я та життя такої особи;
- донорство – акт свідомої волі, тому до донорства може бути долучена лише повнолітня особа;
- держава гарантує всеціло захист прав донорів.
Відсутність хоч одного з цих основини ознак, говорить про те, що Вас схиляють або примушують до вчення акту донорства.
Види насилля, яке може застосовуватись до людини з метою схиити її до донорства:
- психологічне – проявляється шляхом глибокого психологічного тиску на свідомість людини, наприклад як найжорсткіший випадок, через те, що людину можуть ввести в оману, що вона не здорова й може бути «пригодна лиш на органи»;
- фізичне – застосування в буквальному смислі фізичної сили для примушування людини віддати ті чи інші органи чи свою кров (викрадення людини, насильницьке донорство).
Що робити якщо Вас насильницьким способом схиляють чи примушують до донорства?
- Якщо Ви вирішили стати донором, то вивчіть свої права в цій сфері.
- Максимально багато дізнайтеся про місце, де Ви бажаєте стати донором.
- Вивчайте документи, які Вам надається для підпису як донору. Розберіться, що саме Вам пропонують. Чи дійсно свідомо ВИ цього будете бажати. Адже відсутність Вашої згоди на те, що Вам пропонують у якості донора, і буде вважатися насильницьким донорством.
- Якщо Ви, наприклад, підписали документ про один вид донорства, а на справді Вас примушують до другого відмовляйтеся на відріз. Дзвоніть до адвоката.
- Дійте по ситуації, але, якщо з самого початку виникає обставина, при якій Ви розумієте, що Вас схиляють до донорства чи, навіть, на Вас тиснуть у насильницький спосіб, чи психологічно, чи то фізично, відразу намагайтеся включити камеру і знімати весь процес на відео.
- Намагайтеся зателефонувати до колл-центру поліції, навіть, якщо це вкрай може бути важко.
- Відразу збирайте усі можливі докази, що будуть свідчити про вчинення факту насильницького донорства. Якщо на місці були свідки обов’язково знайдіть до них підхід, вмовте їх долучитися до захисту Ваших інтересів.
- До поліції напишіть заяву та додайте усі наявні у Вас докази про вчинення насильницького донорства щодо Вас.
- Поліція відкриє кримінальне провадження за ст. 144 КК України. Розпочнеться досудове розслідування. Потім справу з обвинувальним актом за ст. ст. 144 КК України передадуть до суду.
- Ретельно підготуйтеся до судового засідання, в яке Вас викличуть у призначений час.
- Попіклуйтеся про усі наявні докази, щоб суд все отримав, всі розглянув, заслухав усі свідків, які могли бути присутніми при вчиненні насильницького донорства щодо Вас.
- Коли суд першої інстанції винесе рішення по суті у справі і, якщо Ви не згодні з рішенням суду, то можете його оскаржити через першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги до апеляційної інстанції. Пам’ятайте про строки.
Для того, щоб розуміти, що Ви правильно дієте для захисту своїх інтересів у разі вчинення насильницького донорства стосовно Вас, то обов’язково звертайтеся за захистом до адвоката. Консультація юриста чи консультація адвоката, які зроблять правовий аналіз ситуації, якщо потрібна письмова консультація також нададуть, хоч безпосередньо, хоч допомога адвоката онлайн, як вам зручно. Все це допоможе Вам напрацювати дієвий план для захисту своїх порушених прав.