Консультант

Юридичні консультації 24/7

Відкрити
image

Що роботи, якщо порушено законодавство про лікарську таємницю?

Вітаю 👋

Мене звати Олександр, я Ваш персональний менеджер. Давайте я Вам допоможу?

image
image
BASE (Базова) 0
Реклама
Паламарчук Галина
Паламарчук Галина
Юрист
Україна / Одеська область

i

Час прочитання: 13 хвилин Кількість переглядів: 507
Рейтинг:
0
Дата публікації: 21.08.2023

Старший викладач кафедри кримінального та адміністративного права Одеського національного морського університету

 

Право будь-якої людини на медичну таємницю є невід’ємним правом, яке охороняється законом і навіть кримінально-правовим.

  • Відповідно, той, хто буде читати цю статтю, також має право на нерозголошення особистої інформації та про стан свого здоров’я, що становить лікарську таємницю про Вас.
  • Будь-яка фізична особа має право на таємницю про стан свого здоров’я, факт звернення за медичною допомогою, діагноз, а також про відомості, одержані при її медичному обстеженні – саме це зазначено у ч. 1, ст. 286 ЦК України.
  • А згідно ч. 3 ст. 286 ЦК України фізична особа зобов’язана утримуватися від поширення інформації, зазначеної у частині першій цієї статті, яка стала їй відома у зв'язку з виконанням службових обов’язків або з інших джерел.

Таким чином, законодавець, з одного боку, наділив пацієнта правом таємниці про особисті дані та щодо інформації про стан його здоров’я. 

  • І це важливий аспект, адже таким чином, людина може. Навіть, уберегтися від замаху на своє життя, який би могли здійснити чорні торговці людськими органами, якби знали достеменно, що людина зорова і те, що їм потрібно в доброму стані у неї.
  • Це найжорсткіший приклад, де право на лікарську таємницю працю максимально на неї, захищаючи її інтереси, здоров’я та, навіть, життя.
  • А з другого боку законодавець зобов’язав лікаря зберігати інформацію про стан здоров’я пацієнта у цілковитій таємниці.
  • І у разі її порушення понесе належну відповідальність.
  • Оскільки порушенням її лікар може спричинити значну непоправиму інколи шкоду своєму пацієнтові. Адже розголошення про стан здоров’я тієї чи іншої людини може спричинити непередбачувані наслідки щодо певної особи.

Якщо Ви зіштовхнулися з такою ситуацією – розголосили інформацію стосовно Вашого стану здоров’я, то звертайтеся за допомогою до адвоката за захистом порушеного Вашого права.

  • Консультація юриста чи  консультація адвоката, які зроблять правовий аналіз ситуації, якщо потрібна письмова консультація також нададуть, хоч безпосередньо, хоч допомога адвоката онлайн, як вам зручно.
  • Вам слід відрізнять лікарську таємницю від медичної.
  • Медична таємниця передбачає збереження у таємниці інформації про Ваші особисті дані, але безпосередньо кримінальної відповідальності за її порушення, вона не передбачає.
  • Лікарська ж передбачає збереження у таємниці інформації стан Вашого здоров’я та передбачає за її порушення кримінальну відповідальність, як це видно вище.
  • Але слід розуміти, що у будь-якому разі хоч медична, хоч лікарська повинні становити саме таємницю. Лікарів через і притягують до клятви перед тим, як вони заступають працювати на цю професію, при чому будь-якої ланки та посади.

Лікарська таємниця може бути розголошена не тільки самим безпосередньо лікарем, до якого Ви звернулися, а як каже закон, будь-яка «особа, якій вона стала відома у зв'язку з виконанням професійних чи службових обов'язків, якщо таке діяння спричинило тяжкі наслідки». Це можуть бути будь-які медичні працівники, обслуговуючий персонал, інші особи, які по обставинах виконання професійного обов’язку дізналися інформацію стосовно Вашого стану здоров’я.

Щоб знати свої права у сфері медичної та лікарської таємниці звертайтеся до адвоката.

Консультація юриста чи  консультація адвоката, які зроблять правовий аналіз ситуації, якщо потрібна письмова консультація також нададуть, хоч безпосередньо, хоч допомога адвоката онлайн, як вам зручно.

Що складає лікарську таємницю?

Це великий комплекс відомостей про:

  • про сімейне та інтимне життя пацієнта, які, при виконанні своїх службових обов’язків, стали відомими медичному персоналу і не підлягають розголошенню ;
  • безпосередньо інформація звернення до лікаря за лікуванням ;
  • вид хвороби;
  • діагноз ;
  • методи та способи лікування ;
  • прогноз перебігу хвороби тощо. 

Способи розголошення лікарської таємниці

  • в розмові з іншими лікарями, які не мають відношення до лікування відповідного пацієнта;
  • обговорення інформації, що становить Вашу лікарську таємницю, з іншими особами, які взагалі не мають відношення до лікування відповідного пацієнта – треті особи (друзі, знайомі, випадкові «слухачі» у суспільному транспорті, магазині, публічних та громадських місцях тощо), які, відповідно, можуть розповісти інформації іншим третім особам, що буде складати злочинні дії з непрямим умислом, оскільки такі треті особи не можуть знати,  що ця інформацію буде складати лікарську таємницю;
  • в соціальних мережах та в засобах масової інформації тощо.

Коли лікар має право розголосити лікарську таємницю пацієнта

  • людина побажала того сама, надала згоду на розголошення;
  • допустимо, якщо людина вчинила кримінальне правопорушення або злочин (наприклад, з метою помсти навмисно заразила іншу людину хворобою, якою хворіла сама) ;
  • запит уповноважених законом державних органів з метою проведення  відповідних експертиз у процесі кримінального провадження, зокрема;
  • у разі, якщо це вливає на забезпечення національної, економічної та іншої безпеки держави;
  • та інші об’єктивні випадки, визначені законом.

Склад злочину розголошення лікарської таємниці

Об’єкт – здоров’я та життя пацієнта ;

Суб’єкт – медичні та інші працівники, яким через виконання службового обов’язку сало відомо про стан здоров’я та інша особиста інформація пацієнта;

Об’єктивна сторона – акт вчинення розголосу лікарської таємниці та наслідки від таких дій;

Суб’єктивна сторона – вина та прямий умисел суб’єкту злочину.

Майже постійно лікарська таємниця може бути розголошена тільки з прямим умислом. Для того, щоб притягнути особу до відповідальності за розголошення лікарської таємниці, слід розуміти, що повинні бути усі елементи складу злочину, відсутність хоч одного з них  виключає можливість притягнення людину за ст. 145 КК України за відсутності складу злочину.

Кримінальна відповідальність настає за ст. 145 КК України, яка зазначає, що умисне розголошення лікарської таємниці особою, якій вона стала відома у зв'язку з виконанням професійних чи службових обов'язків, якщо таке діяння спричинило тяжкі наслідки, - карається штрафом від однієї тисячі до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк до двохсот сорока годин, або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, або виправними роботами на строк до двох років. 

Довести факт розголошення лікарської таємниці юридично дуже складно, окрім випадків, коли цей факт є очевидним і має прямі підтвердження. Як правило, розголос лікарської таємниці відбувається усно, свідки зовсім не часто присутні. Більше розголос лікарської таємниці носить характер обговорення із знайомими, які розповідають іншим, а ті ще іншим – саме цей спосіб є найпоширенішим і в ньому інколи знайти крайнього врай складно.

Тому без допомоги адвоката у такій справі Вам не обійтись. Консультація юриста чи  консультація адвоката, які зроблять правовий аналіз ситуації, якщо потрібна письмова консультація також нададуть, хоч безпосередньо, хоч допомога адвоката онлайн, як вам зручно.

Які ж дії Вам треба вчинити, якщо порушено Ваше права на лікарську таємницю?

  1. Якщо Ви виявили факт порушення Вашої лікарської таємниці, то відразу зверніться за захистом до адвоката. Саме він Вам допоможе напрацювати дієву стратегію захисту своїх порушених прав, пов’язаних із розголошенням лікарської таємниці.
  2. Напишіть заяву до Головного лікаря медичної установи та вкажіть на усі порушення Ваших прав.
  3. Вимагайте компенсації відразу.
  4. Напишіть заяву до поліції.
  5. З моменту, як виявили порушення лікарської таємниці стосовно Вас, збирайте відразу усі можливі докази :
  • документи (звернення, довідки тощо);
  • відео та записи диктофону, які можете записувати, коли розмовляли на цю тему з лікарями;
  • доручення можливих свідків, які знають інформацію про факт розголошення лікарської таємниці про Вас.
  1. До заяви, яку напишете до поліції, додайте усі наявні докази.
  2. Поліція відкриє кримінальне провадження за ст. 145 КК України та  розпочне досудове розслідування. Потім справу буде передано до суду.
  3. Вам треба ретельно підготуватися до судового засідання. Краще долучити адвоката, він належним чином відстоїть порушені Ваші права у суді.
  4. Якщо будете не згодні з винесеним судовим рішенням по справі, пишіть апеляційну скаргу.

Але запам’ятайте, що ніхто, окрім ас та адвоката не буде всеціло зацікавленим у відновлені Ваших прав, тому не сумнівайтеся і звертайтеся за захистом своїх прав до адвоката, тільки він Вам надійний союзник у таких справах. Консультація юриста чи  консультація адвоката, які зроблять правовий аналіз ситуації, якщо потрібна письмова консультація також нададуть, хоч безпосередньо, хоч допомога адвоката онлайн, як вам зручно.

image
отримати послугу

В мобільному застосунку КОНСУЛЬТАНТ

Безпечна угода

Ви як Замовник позбавляєтесь від усіх фінансових ризиків при співпраці з Виконавцями, адже сума оплати резервується нашим сервісом та виплачується Виконавцю лише отримавши підтвердження від Вас про завершення етапу.

У разі ненадання послуги кошти повертаються Вам. Сервіс бере на себе усі фінансові ризики та виступає гарантом та хранителем коштів, а у разі виникнення розбіжностей між сторонами - незалежним Арбітром.

Ваші кошти в надійних руках!

image
Відгуки

Від реальних користувачів

  • АН
    Андрій

    Звертався щодо ситуації з СЗЧ. Дуже допомогли – грамотно оформили позицію, підготували пояснення для слідства.

  • ВІ
    Віктор

    Оформлював ОГД після поранення. Все зробили швидко – допомогли з документами, пояснили порядок дій, підтримка була з перших хвилин.

  • НА
    Настя

    Чіткий сервіс, грамотні юристи. Я зверталась по аліментному спору – все вирішили без суду, що дуже важливо.

  • ОЛ
    Олександр

    Оперативно отримала консультацію по штрафу з податкової. Підказали, як правильно оскаржити і виграти.

  • МА
    Марія

    Допомогли скласти договір оренди і врахували всі ризики.Зробили доволі швидко, співпрацею задоволена

  • ОЛ
    Олексій

    Отримав якісну консультацію щодо реєстрації ФОП. Все чітко, зрозуміло, професійно і без води. Рекомендую!

  • СЕ
    Сергій

    Звернувся за консультацією з господарського спору. Отримав чіткий план дій і готові документи. Дуже задоволена послугами

image
ТОП 10

PRO консультантів

Всі консультанти
  • PREMIUM 75.56 Топ 1
    image

    Студенцов Олександр Олександрович

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 68.31 Топ 2
    image

    Грицай Микола Ігорович

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 59.91 Топ 3
    image

    Боревич Марія

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 55.87 Топ 4
    image

    Одинцова Валерія

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 52.72 Топ 5
    image

    Баладига Сергій

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 49.71 Топ 6
    image

    Макеєв Дмитро Вячеславович

    Юрист Україна / Кременчук
    і
  • PREMIUM 48.47 Топ 7
    image

    Хижавська Олеся Ярославівна

    Юрист Україна / Хмельницька область
    і
  • PREMIUM 39.19 Топ 8
    image

    Миколаєнко Олена

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 39.13 Топ 9
    image

    Молчанов Олег Вікторович

    Адвокат Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 37.7 Топ 10
    image

    Палагіна Юлія Володимирівна

    Юрист Україна / Харківська область
    і

Ми перевіряємо кожного фахівця, який реєструється на нашому сервісі та гарантуємо якість послуг.
КОНСУЛЬТАНТ - це прозорий та найбільший рейтинг юристів та адвокатів створений для того, щоб кожен міг обрати найкращого спеціаліста у потрібному місці та у потрібний час.

Рейтинг юристів формується на основі позитивно виконаних замовлень, ваших відгуків, оцінок
та коментарів. Рейтинг неможливо купити: він формується виключно користувачами. Тому, якщо Вам потрібні послуги, консультації або підготовка документів від кращих юристів та адвокатів - можете впевнено довіряти нашим фахівцям!

image
Бонус

Отримайте консультацію

Пройдіть опитування та отримайте ₴500.00 на консультацію

Надайте відповіді на вказані запитання і ми миттєво зарахуємо ₴500.00 на першу консультацію в мобільному застосунку КОНСУЛЬТАНТ. Це означає, що консультація для Вас буде абсолютно безкоштовна, а юрист отримає оплату від нашого сервісу. Це забезпечує швидку та якісну відповідь відразу від декількох фахівців. З прикладами таких консультацій можна ознайомитися нижче. Нарахування бонусу обмежені в часі, тому не зволікайте - дійте!

  • 0 дні
  • 0 години
  • 0 хвилини
  • 0 секунд
  • ukraine Україна +380
  • poland Польща +48
  • england Великобританія +44
  • usa Сполучені Штати +1
  • other Інше +
image

Дякуємо за реєстрацію!

Поставте Ваше запитання через мобільний додаток

  • Вам потрібен військовий юрист чи адвокат?
  • Ви вже зверталися за юридичною допомогою раніше?
  • Ваше питання пов'язане з документами або договорами?
  • Ви плануєте звернутися до суду найближчим часом?
  • Вам потрібен юридичний супровід угоди (купівлі, оренди тощо)?
  • Чи є у вас офіційні документи, пов’язані з вашим питанням?
image
Адміністрація порталу

Файли cookie та конфіденційність

Ми використовуємо власні та сторонні файли cookie для персоналізації контенту та аналізу веб-трафіку.