Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
Тема донорства в Україні є досить актуальною в сьогоденні часи.
- Донорство є однією зі значущих галузей в сфері охорони здоров’я.
- Людям з проблемами здоров’я чужа кров може врятувати життя та зберегти здоров’я.
- Донорська кров потрібна людям як при стаціонарному лікуванні, онкологічних захворюваннях, анемії чи інших хворобах, так і при оперативному втручанню.
- В свою чергу розуміючи юридичну сферу донорства слід зауважити, що не всі люди знають про те, що дана тема також регулюється певними юридичними нормами та правилами.
- Які саме права належать донорам допоможе розібратися наша письмова консультація від юридичного маркетплейса «Консультант».
- Правовий аналіз ситуації висновків Всесвітньої організації охорони здоров’я показує, що майже не кожна третя особа потребує чи колись потребувала переливання крові.
Через різноманітні ситуації, хвороби чи інші обставини, потреба у переливанні крові може виникнути у кожної особи, незалежно від її віку чи статі.
- Саме тому, важливу роль тут відіграє банк крові, який повинен наповнюватися на стабільній основі при різних обставинах.
- Саме тому тут дуже важливим нюансом буде процедура заохочення людей з боку держави відносно здачі їх крові.
- Саме тому варто дотримуватися прав донорів та надавати їм певні пільги, як вид заохочення.
- Отже, відповідно до чинного законодавства, донором може бути особа, яка досягла вісімнадцяти років та є громадянином України.
- Також така особа повинна мати певну вагу – від п’яти десяти кілограм і бути таким, що пройшов все необхідне медичне обстеження у закладі охорони здоров’я перед тим, як буде здійснено необхідний забір крові.
- Слід сказати, що у разі, якщо працівник установи, підприємтсва чи організації вирішив стати донором, у такому разі останній буде звільнений від роботи в день забору крові. Важливим нюансом є те, що в такий день буде зберігатися середній заробіток.
- Аналіз документів визначає, що саме тому на місці роботи працівник повинен за день до забору подати відповідну заяву керівництву про здачу донорської крові. Після отримання заяви, керівник працівника буде повинен видати дозвіл у вигляді наказу.
Також слід сказати і про те, що після дня, коли був здійснений забір крові донора, йому також надається ще один день відпочинку (оплачуваний в рамках збереженого середнього заробітку). У разі, якщо працівник не хоче використовувати такий день для відпочинку, його за законом можна приєднати до днів щорічної відпустки.
Крім того, працівникам, які є донорами також повинен оплачуватися лікарняний у стовідсотковому розмірі в незалежності від стажу роботи працівника. Але таке можливо за умови, що донор здавав кров не менше ніж рік та у кількості, що становить не менше, ніж 4 разові максимальні дози, які заготовлені через метод аферезу чи тромбоцитів в 2 донаціях.
Крім того слід зробити юридичний висновок, що в Україні існує звання почесного донора, який має право отримувати зокрема, надбавки до пенсій в розмірі десять відсотків від прожиткового мінімуму.
Аби отримати таке звання, потрібно здати кров у кількості сорок максимальних доз або плазму – у кількості шістдесят максимальних доз через метод аферезу.