Закінчую перший курс Державного університету економіки і технологій, на юридичному факультеті. Вже рік консультую клієнтів юридичної клініки, що створена на базі університету. Беру активну участь у проходженні курсів з саморозвитку та підвищення професійного рівня юристів. Прагну постійно опановувати нові знання та закріпляти їх на практиці.
Загалом найманих працівників можуть мати як юридичні особи, так і ФОП та чинне законодавство не встановлює значних відмінностей щодо їх оформлення. Головним аспектом є те, що у випаду офіційного працевлаштування працівника, виникають певні права та обов’язки трудового та податкового характеру. Відносини між роботодавцем та працівником ґрунтується на загальних принципах та передбачають: визначенням посадових обов’язків працівника, умов праці, заробітної плати, інформування працівника про небезпечні для його здоров’я фактори, а також ознайомлення його з правилами внутрішнього розпорядку Поряд з цим роботодавці мають право заохочувати працівників за сумлінну працю, контролювати здійснення працівниками їх посадових обов’язків, а також встановлювати випробувальний строк, якщо це необхідно.
Податкові аспекти прийняття працівників на роботу:
Dкрай важливим аспектом з яким зіштовхуються всі роботодавці - це податкові звітності. Серед основних правил подання звітностей можна виділити наступні:
- податкова звітність за найманих працівників повинна подаватися роботодавцем щоквартально.
- у звітності необхідно відображати всі місяці в яких працівник отримував заробітну платню.
- після закінчення звітного кварталу, роботодавець забов’язаний протягом 40 днів подати необхідну звітність.
- якщо роботодавець сплачує заробітну платню у безготівковій формі, то складення зарплатної відомості є компетенцією банку, через який здійснюватимуться виплати. У разі сплати заробітної платні готівкою роботодавцю необхідно самостійно вести зарплатну відомість.
При прийнятті працівника на роботу роботодавець забов’язаний сплачувати податок на дохід, що складатиме 18%, ЕСВ - 22% та військовий збір розміром 1,5%. Варто зазначити, що податок на дохід та військовий збір сплачуються роботодавцем шляхом утримування їх з заробітної плати працівника. Найбільш доцільним та зручним є подання звітності в електронному кабінеті платника податків, але обов’язковою є наявність електронного цифрового підпису.
Порядок оформлення працівників:
- Першим кроком в процесі прийняття працівника на роботу є збір всіх необхідних документів. До переліку слід віднеси: паспорт особи, ідентифікаційний номер, трудову книжку ( за наявності), заяву ро прийняття на роботу, документ про освіту, копію військово-облікового документа, в залежності від посадових обов’язків також може бути необхідною довідка про стан здоров’я. Вищеперелічені документи допоможуть укладати трудовий договір та з’ясувати компетенції працівника при виконанні його обов’язків на певній посаді. Варто зазначити, що відповідно до ст. 24 КЗПП якщо особа влаштовується на роботу вперше, вона має можливість подати вимогу про оформлення трудової книжки.
- Ключовим етапом в оформленні працівника є укладення трудового договору як обов’язкової угоди, що буде визначати обсяг прав та обов’язків як роботодавця, так і працівника, розмір заробітної плати та порядок її сплачення, розмір щорічної відпустки, умови праці та інші особливості. Зважаючи на важливість та в деяких випадках складність врегулювання відносин, рекомендовані послуги юриста з трудових спорів. Договір може укладатися в письмовій чи усній формі. Законодавством передбачені випадки, коли укладення здійснюється виключно в письмовій формі: якщо здійснюватиметься організований набір працівників, сам працівник бажає укладення саме в письмовій формі, працівник є неповнолітньою особою, у випадку укладення контракту, якщо у договору не встановлюється фіксований час. або ж робота є дистанційною чи надомною. Важливою деталлю є те, що договір набуває чинності не з моменту підписання, а з виданням роботодавцем наказу про прийняття на роботу.
- Для того щоб досягнена домовленість набула своєї юридичної сили, роботодавець видає наказ про прийняття працівника. Окрім місця складання, найменування юридичної особи чи ФОП даний наказ повинен містити чітко визначену посаду, розряд, кваліфікацію, структурний підрозділ до якого приймається працівник, умови для влаштування на роботу та тарифна ставка.
- Також необхідним кроком є повідомлення податкової, на обліку якої перебуває суб’єкт господарювання. У роботодавця є можливість повідомити орган контролю за допомогою кабінету платника податків. Обов’язковим є засвідчення даного повідомлення електронним цифровим підписом. Результатом даного етапу є внесення оформленого працівника до ЕДР з можливістю нарахування йому соціальних пільг та лікарняних. Якщо ж відносини між роботодавцем та працівником регулюється договором цивільно-правового характеру, то подання повідомлення не потребується.
- Заключним етапом є затвердження штатного розпису та заповнення трудової книжки. Варто зазначити, що право на утримування трудової книжки працівника має лише юридична особа, а якщо в якості роботодавця виступає ФОП, то після заповнення трудова книжка повертається працівнику.
Юрист з трудових відносин при оформленні працівників:
Процедура прийняття на роботу працівника включає в себе важливі кроки, що потребують детального аналізу трудового та податкового права. Юрист з трудових питань забезпечить складення трудового договору, що унеможливить порушення прав роботодавця та працівника. Зважаючи на наявність адміністративної відповідальності за неоформлених, або ж неналежним чином оформлених працівників, юрист з трудових справ - це гарантія надійних правовідносин та відсутності проблем з органами контролю.