Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Акціонерне товариство - це вид господарського товариства, статутний капітал якого поділений на певну кількість акцій однакової номінальної вартості.
- Загалом серед всіх господарських товариств, акціонерне має досить велику кількість особливостей як при створенні, так і під час підприємницької діяльності, тому рокомендованими є послуги юриста для бізнесу.
- Законодавство передбачає існування декількох видів акціонерних товариств, а саме у формі відкритого та закритого (приватного).
- Основна різниця між ними полягає у способі розподілу акцій, адже відкрите товариство поширює свої акції шляхом відкритої підписки на біржах, а закрите розподіляє їх між засновниками, тобто в такому разі акції не виступають предметом купівлі-продажу.
- Варто зазначити, що в процесі ведення підприємницької діяльності допускається перехід від закритої форми до відкритої шляхом реорганізації товариства.
- Також важливою деталлю є те, що акціонерне товариство несе відповідальність за забов’язаннями всім наявним майном.
Основні стадії створення акціонерного товариства:
- Першим кроком у створенні акціонерного товариства шляхом заснування є укладення засновницького договору. Даний договір укладається між засновниками ( фізичними, або юридичними особами) у письмові формі та не відноситься до установчих документів. У випадку, коли засновниками є фізичні особи, договір підлягає нотаріальному посвідченню. При укладенні договору варто визначити обсяг прав та обов’язків засновників, порядок розподілу прибутків, визначити відповідальність засновників за невиконання умов договору, встановити роль та строки участі засновників при створенні товариства, та відповідальність перед передплатниками на акції.
- Наступним етапом є здійснення реєстрації випуску акцій. Для реалізації цього варто подати відповідну заяву, що підписується керівником товариства і засвідчується печаткою та всі необхідні документи до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Отримавши вищезазначені документи комісія протягом 25 днів повинна дослідити їх та прийняти рішення про здійснення реєстрації. Результатом даного кроку є отримання відповідного свідоцтва, що дасть можливість отримати спеціальний ідентифікаційний номер.
- Далі варто приступити до розповсюдження акцій, що буде залежати від виду акціонерного товариства. Якщо ж товариство є відкритим, то для здійснення відкритої підписки на акції необхідно опублікувати інформацію про випуск акцій. Особи, що захочуть їх придбати повинні внести на рахунок товариства не менше 10% вартості придбаних акцій і тільки після цього, засновники видають забов’язання у письмовому вигляді про продаж певної кількості акцій. Відкрита підписка може тривати не більше шести місяців, і якщо за цей строк не буде покрито 60% від кількості акцій - можливість заснувати товариство втрачається. До скликання установчих збрів, особи які здійснили підписку на акції повинні внести не менше 30 відсотків від їх вартості, а засновники в свою чергу видають тимчасові свідоцтва. Якщо ж було обрано закриту форму, то необхідним є розповсюдження акцій між засновниками товариства. Варто зазначити, що до проведення установчих зборів кожен засновник повинен внести не менше 50% від вартості акцій. Після завершення закритого розміщення акцій необхідно подати та зареєструвати звіт та отримати відповідне свідоцтво. В результаті цього видаються документи, що підтверджують право власності на акції.
- Протягом двох місяців після завершення підписки на акції, необхідно провести установчі збори засновників товариства. Метою проведення є прийняття рішення про заснування товариства та формування статуту, що є вкрай важливим установчим документом. Також на зборах затверджується ради та правління товариства. Варто зазначити. що правомочними будуть вважатись збори, на яких присутні учасники, які підписалися не менш як на 60% акцій. Протягом їх проведення необхідно скласти відповідний протокол, який по закінченню підписують всі учасники.
- Заключним етапом є державна реєстрація товариства. Для її реалізації необхідно подати відповідну заяву, протокол установчих зборів та інші необхідні документи до державного реєстратора. Результатом реєстрації є внесення відомостей про засноване товариство до ЄДР.
Юрист для бізнесу у створенні акціонерного товариства:
На відміну від інших господарських товариств, акціонерне відрізняється своїми особливостями та багатостадійністю при створенні. Вкрай важливим є юридичний супровід для бізнесу саме на цьому етапі, що допоможе уникнути проблем із укладенням засновницького договору, проведенням підписки на акції та формуванням статуту товариства. Бізнес-юрист прослідкує за дотриманням правових норм протягом всіх вищеописаних етапів та надасть консультації у випадку виникнення нагальних проблем.