Я здобула освіту юриста у Полтавському юридичному інституті Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого (2021 р. - диплом бакалавра з відзнакою, середній бал - 89; 2023 р. - диплом магістра). Під час навчання постійно входила до ТОП-10 студентів курсу, була стипендіаткою. У 2019 р. успішно пройшла курс Всесвітньої організації інтелектуальної власності DL-101 "Основи інтелектуальної власності"; у 2023 р. пройшла навчання та склала іспит за програмою підготовки уповноважених з антикорупційної діяльності (комплаєнс-офіцерів) Професійної асоціації корпоративного управління. З 15.10.2021 р. працюю на посаді юрисконсульта Юридичного відділу на підприємстві, що є професійним учасником ринків капіталу та організованих товарних ринків, ліцензованою товарною біржею та, у зав'язку із цим, суб'єктом первинного фінансового моніторингу. Державний контроль та нагляд за діяльністю підприємства здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР). Моїми ключовими функціональними обов'язками є: написання проєктів внутрішніх документів підприємства; підготовка відповідей на запити правоохоронних органів, регулятора (НКЦПФР), АМКУ, запити про надання публічної інформації та звернення громадян; договірна та претензійна робота; підготовка позовних заяв, відзивів на позовні заяви, пояснень третьої особи, клопотань та інших заяв по суті справи; консультування щодо законодавства щодо правового становища товарних бірж, ліцензійних умов та інших вимог до професійних учасників ринків капіталу та організованих товарних ринків, професійної таємниці, а також у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення – фінансового моніторингу. Буду рада, якщо мої теоретичні навички та професійний досвід будуть корисними для тих, хто цього потребує. Сподіваюсь на взаємовигідну співпрацю!
Статтею 232 Кримінального кодексу України передбачено юридичну відповідальність за умисне розголошення комерційної, банківської таємниці або професійної таємниці на ринках капіталу та організованих товарних ринках.
Комерційна таємниця – секретні відомості (які не є широковідомими або легкодоступними), що стосуються управлінської діяльності, технологій чи методів виробництва, фінансової діяльності суб'єкта господарювання, мають комерційну цінність, та розголошення яких може завдати шкоди інтересам їх власника.
Банківська таємниця / професійна таємниця на ринках капіталу та організованих товарних ринках - інформація про діяльність та/або фінансовий стан клієнтів, що стала відомою банку / професійному учаснику ринків капіталу та організованих товарних ринків у процесі обслуговування клієнтів та взаємовідносин з ними; інформація про банк / професійного учасника тощо.
Під розголошенням варто розуміти доведення в усному/письмовому/електронному/будь-якому іншому вигляді таємниці до відома хоча б однієї особи, якій ця інформація раніше була невідома.
До особливостей складу цього злочину можна віднести:
- злочин вчиняє особа, якій ця таємниця відома у зв'язку з виконанням професійних або службових обов’язків – тобто особа була ознайомлена з інформацією з обмеженим доступом та зобов’язана була не розголошувати її. Сюди можна віднести велике коло суб’єктів: працівники, посадові особи, власники компаній, контрагенти, яким інформація стала відома під час ведення ділових відносин за наявності зобов’язання про нерозголошення, представники державних, правоохоронних, судових органів, які були ознайомлені із вказаною інформацією на підставі виконання своїх службових обов’язків. Надзвичайно важливим є звернення за консультацією адвоката з метою проведення аналізу документів на предмет наявності зобов'язань з нерозголошення, а також формування юридичного висновку та прогнозу у кожній окремій ситуації;
- інформація розголошується без відома та згоди її власника – суб’єкта підприємницької діяльності (його керівника/іншої уповноваженої особи);
- обов’язковим елементом є наявність у того, хто розголошує дані, корисливого мотиву або іншої особистої зацікавленості (мета помсти, недобросовісної конкуренції тощо);
- наслідком вчинення злочину є завдання істотної шкоди суб'єкту господарської діяльності, що оцінюється судом в кожному окремому випадку з урахуванням усіх обставин справи (істотною шкодою може бути визнано наявність збитків, упущено вигоди, репутаційні втрати, зменшення клієнтської бази тощо). При цьому, настання злочинного наслідку має бути пов’язане причинно-наслідковим зв’язком безпосередньо із вчиненням розголошення інформації з обмеженим доступом.
У разі відсутності будь-якого з вищеперерахованих елементів (їх недоведеності під час судового розгляду) – склад злочину відсутній, а відтак і кримінальна відповідальність не застосовується. Правовий аналіз ситуації можуть здійснити досвідчені адвокати ТОВ "ЮМ "Консультант".
Вчинення цього виду злочину може загрожувати покаранням у вигляді:
- штрафу у розмірі 17 000 грн. - 51 000 грн. (основне покарання);
- позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років (додаткове покарання).
Проте, наразі в Україні судова практика за цим складом злочину свідчить про наявність великих шансів вирішення справи на користь клієнта із винесенням виправдувального вироку. Юридичний висновок/письмову консультацію адвоката можна отримати у професіоналів ТОВ "ЮМ "Консультант".