Старший викладач кафедри кримінального та адміністративного права Одеського національного морського університету
Статева недоторканість будь-якої особи охороняється законом, особливо вона повинна охоронятися, коли говоримо про статеву недоторканість дітей.
- Ступінь суспільної небезпечності такого злочину, як факт домагання дитини для сексуальних цілей, є неймовірно високим безпосередньо для самого суспільства. Адже діти є тим майбутнім, яке буде чи не буде мати наше суспільство.
- Тому, якщо Вам стало відомо чи Ви стали безпосереднім свідком такого злочину не оминайте його увагою, не зволікайте, не ігноруйте, а звертайтеся до адвоката за захистом, питайте як діяти.
- У цьому Вам допоможе консультація юриста чи консультація адвоката, які зроблять правовий аналіз ситуації, якщо потрібна письмова консультація також нададуть, хоч безпосередньо, хоч допомога адвоката онлайн, як вам зручно.
- Важливо, що кожна дитина може стати жертвою домагання дитини для сексуальних цілей.
- Діти мають неймовірно високий показник віктимності, перш за все, через свою фізичну незахищеність та схильність довіряти незнайомим людям.
- І з цим нічого не поробити, лише через виховання можливо вдасться суттєво вплинути на свідомість дітей, завдяки чому вони можуть стати хитрішими та обачливішими з тими людьми, якими спілкуються.
Слід підкреслити, що загалом статеві злочини, до числа яких належить і домагання дитини для сексуальних цілей, мають загальний суттєвий травмуючий вплив на психіку дитини, спричиняють їй значну фізичну шкоду, після такого пережитого досвіду діти почувають себе неповноцінними членами суспільства. А такі обставини заважають їх загальному зростанню та становленню. Соціалізація дітей, які мають досвід пережитого домагання в сексуальних цілях, просто заходить у глухий кут. Діти починають замикатися у собі, ізолюються від суспільства. Тому в жодному разі дитину, яка пережила такий досвід, не можна залишати одну на одинці з пережитими подіями.
Способи домагання дитини для сексуальних цілей
- використання мережі інтернет з метою схиляння дитини до зустрічі для сексуальних цілей;
- у різний спосіб вмовляння, заманювання та схиляння дитини при безпосередній при фізичній зустрічі з сексуальними цілями.
Не дивлячись на те, що мережа інтернет тримає людей у їх спілкуванні на віставнні, вона ж, у той же час, дуже часто сприяє тому, що діти досить часто стають жертвами різного роду домагань у цифровому просторі.
- Проблему мережа інтернет створює значну ще й тому, що забезпечує значний рівень латентності даного виду злочину, адже достатньо значна кількість випадків домагань дитини для сексуальних цілей залишається поза колом їх фіксації правоохоронними органами.
- Багато дітей, які постраждали від такого злочину, взагалі мовчать, нікому нічого не кажуть, не звертаються за допомогою до поліції, що й формує показники змішаного виду латентності цього злочину.
- Хоч на сьогодні з можливостями, які вже є у підрозділів кіберполіції, можна було и багато подібних злочинів достатньо швидко розкрити, але у більшості з них потрібне звернення потерпілої особи.
Якщо соромитесь звертатись одразу за допомогою до поліції, звертайтеся до адвоката за захистом прав дитини. Вам допоможе консультація юриста чи консультація адвоката, які зроблять правовий аналіз ситуації, якщо потрібна письмова консультація також нададуть, хоч безпосередньо, хоч допомога адвоката онлайн, як вам зручно.
- Дивлячись на зазначені способи домагання дитини для сексуальних цілей, батькам слід розуміти, що вже з малечку потрібно працювати зі свідомістю дітей, налаштовуючи їх на те, щоб пильно відслідковували з ким спілкуються.
- У разі з малими дітьми це можна проводити у формі гри, адже, за дослідженнями багатьох психологів саме така форма добре запам’ятовується малечі.
- Вік, з якого треба вже працювати з таких питань, починається з трьох років.
- У цей час дитина вже починає розуміти багато речей, але не те, що дуже не захищена і є максимально віктимною, потенційною жертвою, багатьох злочинів сексуальної характеру.
- Дуже багато відомо правоохоронцям випадків, коли дитина, наприклад, у віці 3-4 років ставала моделлю для відео з елементами порно.
У зв’язку з тим, що в наші часи багато дітей йде працювати у досить ранньому віці – інколи навіть не маючи 15 років – на місці працевлаштування багато з них зустрічається із домаганням для сексуальних цілей.
- І у такому випадку, практично неможливо дізнатися, що дитина переживає такий досвід у соціумі, якщо вона саме про це не зізнається.
- Але, слідкуйте за її поведінкою, все одно можна зрозуміти, що з Вашою дитиною щось не те по її реакції, жестам, настороги тощо.
- Навіть при малій підозрі на те, що потенційно можливий факт здійснення домагання дитини для сексуальних цілей, не вагайтеся звертайтеся до адвоката.
- Знайте, як захистити Вашу дитину від домагань за нормою закону.
- Вам допоможе консультація юриста чи консультація адвоката, які зроблять правовий аналіз ситуації, якщо потрібна письмова консультація також нададуть, хоч безпосередньо, хоч допомога адвоката онлайн, як вам зручно
Відповідальність стосовно домагання дитини для сексуальних цілей ст. передбачена у ст. 156-1 КК України, де зазначається, що пропозиція зустрічі, зроблена повнолітньою особою, у тому числі з використанням інформаційно-телекомунікаційних систем або технологій, особі, яка не досягла шістнадцятирічного віку, з метою вчинення стосовно неї будь-яких дій сексуального характеру або розпусних дій, у разі якщо після такої пропозиції було вчинено хоча б одну дію, спрямовану на те, щоб така зустріч відбулася, карається обмеженням волі на строк до трьох років або позбавленням волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Що ж робити, коли виявили факт домагання дитини для сексуальних цілей?
Щоб правильно напрацювати план дій обов’язково звертайтеся до адвоката за захистом. Вам допоможе консультація юриста чи консультація адвоката, які зроблять правовий аналіз ситуації, якщо потрібна письмова консультація також нададуть, хоч безпосередньо, хоч допомога адвоката онлайн, як вам зручно
- Якщо спіймали на гарячому кривдника:
- намагайтеся усіма можливими шляхами його затримати. Кличте на допомогу. Здіймайте галас, хай Вам у цьому допоможуть.
- Відразу дзвоніть до поліції. Поліція прибуде на місце та затримає особу, яка домагання дитини для сексуальних цілей. Долучайте можливих свідків до справи, нехай відразу надають свідчення про таку подію.
- Якщо дитина зазнала будь-яких пошкоджень, викликайте швидку.
- Відразу відведіть дитину до психолога для її реабілітації після пережитого досвіду.
2.Якщо кривдник вчиняв дії, намагаючись схилити дитину до зустрічі для сексуальних цілей, з використанням мережі інтернет:
- Зробіть скріншоти переписок та інших дій у мережі інтернет, які будуть свідчити про факти домагання дитини для сексуальних цілей;
- Збиріть усю наявну іншу інформацію, яка буде підтверджувати наміри зловмисника щодо схилити дитину до зустрічі для сексуальних цілей та інших можливих домовленостей стосовно домагання;
- Зверніться до колл-центру поліції, де Ваше звернення направлять до працівників кіберполіції і зможуть «вивести на чисту воду» кривдника.
- Обов’язково відведіть дитину до психолога для її реабілітації після пережитого досвіду. Проведіть самостійно профілактичну розмову на відповідну тематику.
3.При отриманні Вашого звернення домагання дитини для сексуальних цілей, поліція відразу, невідкладно розпочне розслідування за даним фактом. Відкриє кримінальне провадження за ст. 156-1 КК України. З результатами проведеного розслідування справу буде передано до суду.
4. До суду Вам треба буде підготуватись, підготувати дитину. Бажано разом з психологом. На суді треба обов’язково бути присутнім поруч з дитиною. Навіть для дітей, яким скоро виповниться 18 судове засідання є стресовою подією, тому підтримка батьків, особливо, повинна бути обов’язковою.