Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
Згідно чинного українського законодавства, багатодітною сім’єю вважається таке подружжя, яке має офіційно зареєстрований шлюб, проживають разом та виховують спільних дітей: трьох і більше.
- Крім того, сюди також відносяться діти, які є здобувачами освіти та навчаються за денною формою навчання в закладах професійно-технічної чи вищої освіти, але до досягнення ними двадцяти трьох років.
- До складу такої багатодітної сім’ї також можуть належати і діти, які були народжені в попередніх шлюбах (шлюбі) одного чи обох з подружжя, але проживають зараз з ними.
- Також слід відзначити, що у разі, якщо трьох і більше дітей виховує лише один з подружжя (батько чи мати), така сім’я не позбавляється статусу багатодітної.
- На законодавчому рівні держава повинна додатково забезпечувати такі сім’ї з метою забезпечення належних потреб та відповідного розвитку дітей. Розібратися детальніше допоможе наша письмова консультація.
- Далі поговоримо про отримання статусу багатодітної родини. На сьогодні офіційним підтвердженням такого статусу є спеціальне посвідчення.
- Такий документ повинні видавати дітям, які досягли шестирічного віку, а також батькам (одному з батьків дитини). Аби отримати посвідчення, варто подати спеціальну заяву щодо отримання статусу багатодітної сім’ї до органів виконавчої влади (на місцевому рівні) або у ЦНАП. Посвідчення повинно бути видано не пізніше 10 робочих днів.
Варто звернути увагу і на основні пільги, що гарантуються багатодітним сім’ям.
Аналіз документів визначає, що родинам, які мають статус багатодітної, натаються наступні пільги, зокрема:
- у разі, якщо в будинку немає центрального опалення, надається знижка у п’ятдесят відсотків на вартість палива (рідкого);
- знижка у п’ятдесят відсотків від оплати за використання телефону (квартирного);
- за користування послугами (житлово-комунальними) також надається знижка на оплату у вигляді п’ятдесяти відсотків;
Також слід відзначити, що для того, аби призначити пільги, треба буде враховувати сукупний дохід родини (середньомісячний) за попередні шість місяців. Такий сукупний дохід не має бути вищим, ніж величина доходу, що надає право на отримання соціальної пільги.
Правовий аналіз ситуації свідчить, що варто згадати і про те, що дітям з багатодітних сімей повинні бути надані такі гарантії соціального характеру:
- право отримувати безкоштовні медикаменти;
- безкоштовне обстеження медичного характеру;
- пільговий (безкоштовний проїзд на різних видах транспорту);
- пільговий (безкоштовний відпочинок);
- грошові виплати після народження 3 дитини (і наступних дітей). Зазначена грошова допомога повинна бути призначена з того місяця, в якому подається заява та підтверджуючі документи. При народженні декількох дітей, виплати мають надаватися всім дітям окремо.
Такий порядок виплати зазначеної грошової допомоги визначаються Постановою КМУ № 250, яка визначає основи щодо надання соціальної підтримки для багатодітних сімей.
Можна зробити юридичний висновок, що зазначені заяви з документами надаються уповноваженим особам місцевих органів виконавчої влади чи ЦНАПу і протягом трьох днів мають бути переданими до відповідного органу соціального захисту населення.