Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Під час несення військової служби військовослужбовці можуть потрапляти в різні життєві обставини і деякі з них спричиняють неможливість подальшого перебування на фронті або іншим чином здійснювати захист держави. Відповідно до ст. 26 ЗУ "Про військовий обов’язок і військову службу" передбачається можливість звільнення як у запас, так і у відставку, але виключно при наявності певних підстав. Варто зазначити, що введення військового стану не позбавляє права військовослужбовців на звільнення незалежно від того чи перебувають вони на строковій службі, чи несуть службу за контрактом.
Підстави для звільнення на період дії воєнного стану:
- У разі досягнення військовослужбовцем граничного віку. Варто зауважити, що граничний вік на період дії воєнного стану не залежить від звання військовослужбовця, адже для рядового, сержантського та старшинського, молодшого чи старшого офіцерського складу граничним буде вважатись шістдесятирічний вік. Якщо ж військовий входить до вищого офіцерського складу - граничний вік становитиме 65 років.
- У випадку погіршення стану здоров’я, загострення хвороби чи отримання поранення, що унеможливлює несення служби, військовослужбовець має можливість тимчасово або на постійній основі звільнитися зі служби, але за умови підтвердження даної підстави у вигляді постанови ВЛК. Отже, звільнення за станом здоров’я можливе виключно за наявності медичного висновку, який би підтвердив незадовільний стан військового для проходження служби. Якщо ж особа не згодна з постановою ВЛК, вона має право на оскарження даного рішення шляхом звернення до ЦВЛК або ж у судовому порядку.
- Підставою для звільнення є наявність обвинувального вироку суду, що набрав законної сили та передбачає покарання у вигляді позбавлення або обмеження волі та позбавлення звання.
- У зв’язку з сімейними обставинами (повний перелік обставин міститься в ст. 26 ЗУ "Про військовий обов’язок та військову службу).
Процедура звільнення з військової служби:
Основним елементом у процесі звільнення є написання та подання відповідного рапорту до командира військовослужбовця (рапорт складається у двох примірниках, один подається командиру, а другий - військовий залишає у себе).
- Зміст рапорту та документи що підтверджують та обґрунтовують викладене у ньому будуть залежати від вищеописаних підстав.
- За загальним правилом рапорт подається на ім’я командира, та обов’язково має містити підставу для звільнення, особисту думку військового щодо несення служби у резерві ЗСУ відповідно до своєї військової спеціальності та найменування ТЦК та СП до якого направлятиметься особова справа військовослужбовця у разі звільнення.
- Якщо ж звільнення відбувається на підставі досягнення граничного віку - додаткових документів не потребується. У випадку погіршення стану здоров’я військового, командир повинен направити його на проходження військового медичного огляду, за результатом якого вирішуватиметься необхідність та доцільність проходження ВЛК.
- Якщо у військового виявлені хвороби чи поранення, що унеможливлюють подальше несення служби, то керівник медичного закладу в якому проводився огляд направляє військового на проходження ВЛК, рішення якого остаточно встановить рівень придатності особи до несення служби.
При написанні рапорту на звільнення за станом здоров’я військовому необхідно додати до нього постанову ВЛК, яка б підтвердила викладене у рапорті.
- Якщо підставою для звільнення є винесений обвинувальний вирок суду, то до рапорту додається копія даного вироку.
- Після надходження рапорту до військової частини, він підлягає реєстрації у стройовій частині про що робиться відповідна відмітка та фіксується вхідний номер на тому примірнику, який військовий залишає у себе.
- Наступним кроком є видання командиром відповідного наказу за яким військовослужбовець зобов’язується здати посаду та підлягатиме виключенню зі списків особового складу та розрахунку.
- Перед безпосереднім звільненням варто з’ясувати дані про проходження служби, а саме документальне підтвердження періоду служби, що буде зарахований до вислуги років.
- Варто зазначити, що вже після звільнення військовослужбовець забов’язаний прибути до ТЦК та СП відповідно до свого місця проживання та стати на військовий облік.
Оскарження бездіяльності командира щодо розгляду рапорту:
Відповідно до ст. 20 ЗУ "Про звернення громадян" встановлюється п’ятнадцятиденний строк для розгляду звернень, а якщо необхідне додаткове дослідження обставин та документів - звернення розглядаються протягом місяця. Бувають випадки коли поданий до командира рапорт розглядають із порушенням встановлених строків, або взагалі ігнорують.
- В такому разі необхідно оскаржувати бездіяльність командира, використовуючи при цьому досудові способи оскарження, або ж у судовому порядку.
- Першим способом є направлення скарги до командування вищого рівня.
- Також можна направити скаргу на електронну пошту Міністерства оборони України, або ж Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.
- Якщо вищеперелічені способи захисту порушених прав не допомогли, варто оскаржувати бездіяльність командування у судовому порядку.
Допомога юриста при звільненні з військової служби:
Юридична допомога під час війни має досить вагоме значення, а особливо якщо мова йде про звільнення з військової служби.
Юрист для військових допоможе визначитися з підставами для звільнення, скласти відповідний рапорт та належним чином направити його до командування. У випадку бездіяльності командира, адвокат для військових допоможе захистити порушені права та інтереси і використати всі можливі способи оскарження.