Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Відповідно до чинного законодавства державні органи, підприємства, установи та організації забов’язані вести військовий облік військовозабов’язаних, призовників та резервістів.
- Якщо на підприємстві працюють вищезазначені категорії осіб, то на керівника даного підприємства покладається обов’язок з організації та ведення обліку, що є частиною мобілізаційної підготовки нашої країни.
- Основною метою даного обліку є встановлення кількості мобілізаційних резервів та темпів їх накопичення.
- Варто зазначити, що бронювання працівників на підприємстві напряму залежить від ведення військового обліку, а тому роботодавці повинні відповідально ставитись до даного питання та не допускати правопорушень.
- Для належного ведення документації рекомендованими є послуги юриста для бізнесу
Особливості ведення військового обліку:
Керівники підприємств забов’язані вести саме персональний облік, що відображає відомості про військовозабов’язаних, резервістів та призовників за місцем їх роботи.
Роботодавець при працевлаштуванні повинен обов’язково пересвідчитися в тому, що працівник має військово-облікові документи.- Згідно з Порядком Кабінету міністрів України №1487 якщо працівник є призовником, то його військово-обліковим документом буде вважатися приписка до військової дільниці.
- Якщо ж працівник військовозабов’язаний - варто пересвідчитися у наявності у нього військового квитка, або ж тимчасового посвідчення військовозабов’язаного.
- У випадку працевлаштування резервіста, перевіряється наявність тільки військового квитка.
- Ще однією особливістю є те, що якщо правовідносини між роботодавцем та працівником регулюються договором цивільно-правового характеру, то даний працівник не включається до обліку.
Ведення обліку - це процедура, що передбачає ряд обов’язків, які покладаються на керівника підприємства. а саме:
- Забов’язується у семиденний строк повідомляти ТЦК та СП про зміну облікових даних своїх працівників,
- Формувати особові карти працівників та вносити у п’ятиенний строк відомості про зміну сімейного стану, місця проживання, освіту та інших облікових даних.
- Також необхідно періодично, але не рідше ніж раз на рік звіряти особові картки з даними, що містяться у військово-облікових документах працівників.
- Складати та подавати до ТЦК та СП за місцем розташування звіти про кількість громадян, що підлягають приписці до призовних дільниць.
Процедура ведення військового обліку:
- Першим кроком в організації та веденні військового обліку на підприємстві є призначення відповідальних осіб, кілкьість яких залежить від кількості військовозабов'язаних, призовників та резервістів, а також перевірка військово-облікових документів у працівників якщо раніше обік не вівся.
- Варто зазначити, що для ефективного ведення обліку керівнику підприємства необхідно шляхом видання наказу призначити відповідальних осіб з числа працівників підприємства, або ж безпосередньо службу персоналу.
- Далі варто затвердити посадову інструкцію призначеної особи, а якщо паралельно з обов’язком ведення обліку працівник буде виконувати інші завдання, то внести відповідні зміни до вже існуючої інструкції.
- Заключним етапом є інформування у семиденний строк ТЦК та СП, за місцем розташування підприємства про призначення відповідальних осіб.
- Вкрай важливим є складення та затвердження відповідного плану, що допоможе уникнути складнощів з веденням обліку, забезпечить ведення планової роботи по інформуванню працівників та і в цілому оптимізує роботу відповідальних осіб.
- Варто зазначити, що затверджений план буде чинним протягом одного року.
- Також варто розробити та затвердити правила ведення військового обліку, з якими має ознайомлюватися кожен працівник при працевлаштуванні на роботу.
- Факт ознайомлення з правилами повинен бути документально підтвердженим. Дані правила необхідно донести до відома всім працівникам на підприємстві.
Відповідальність за порушення вимог ведення військового обліку:
Підставою для притягнення до відповідальності є несвоєчасне подання, або взагалі неподання звітностей, документів про військовозабов’язаних, призовників чи резервістів, що працюють на підприємстві, або ж неподання списків працівників, що підлягають приписці до призовної дільниці у встановлений строк; прийняття на роботу працівників, що не мають військово-облікових документів, а також неналежне оповіщення або взагалі його відсутність про виклик працівників до ТЦК та СП.
Варто зазначити що вищезазначені правопорушення можна кваліфікувати як адміністративні, і за їх вчинення відповідно до ст. 210-1 КУПАП передбачається накладення штрафу розміром від ста до двохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Юрист для бізнесу при веденні військового обліку на підприємстві:
Зважаючи на адміністративну відповідальність та постійний контроль ТЦК, важливо належним чином вести всю необхідну звітність та у встановлені строки подавати відомості та списки - саме з цим допоможе юридичний супровід бізнесу. Корпоративний юрист забезпечить належне консультування з нагальним проблем, та допоможе у працевлаштуванні з дотримання вимог щодо ведення військового обліку а загалом забезпечить юридичний захист бізнесу в цілому.