Детальніше
Старший викладач кафедри кримінального та адміністративного права Одеського національного морського університету
Вчинення незаконних дій стосовно підопічних осіб вважається зловживанням опікунськими правами. Особи, особливо діти, над якими беруть піклування є знедоленими, тому держава повинна максимально забезпечувати їм безпеку і чітко відслідковувати тих осіб, які хочуть брати опікунство над тими чи іншими особами.
- Згідно положень ст. 55 ЦК опіка встановлюється над малолітніми особами –до 14 років, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування, та ч. 1 ст. 58 ЦК фізичними особами, які визнані недієздатними.
- Якщо Ви є безпосередньо особою, над якою встановлена опіка і Ваші права порушуються, то звертайтеся до адвоката за захистом своїх прав.
- У цьому Вам допоможе консультація юриста чи консультація адвоката, які зроблять правовий аналіз ситуації, якщо потрібна письмова консультація також нададуть, хоч безпосередньо, хоч допомога адвоката онлайн, як Вам зручно.
- Можливе звернення за безоплатною правовою допомогою.
Слід зазначити, що особи, які знаходяться під опікую, є дуже вразливою категорією.
- Якщо держава надасть право опіки над підопічним недобросовісній особі, цим вона створює значний ризик для зловживань з боку такої особи щодо підопічного.
- Адже піклувальника держава при наданні права опіки наділяє значними повноваженнями управляння майном, навіть життям підопічної особи.
- Завдяки наданим повноваженням піклувальник має можливості використовувати права, привілеї, майно тощо підопічних для отримання тієї чи іншої власної вигоди.
- Такі зловживання спричиняють значні різного роду збитки підопічним особам: порушуються майнові і немайнові їх права, законні інтереси, страждає їх здоров’я, що має суттєвий негативний вплив на існування підопічної особи.
- Тож, очевидно, що підопічні особи мають значні віктимні характеристики – схильні стати жертвою злочину, у даному випадку вчинення незаконних дій стосовно них самих, їхнього майна тощо.
Важливим моментом є те, що жертвами від зловживань піклувальниками є діти або дорослі особи, які є частково дієздатними, а таким чином, більшість з цих осіб є не непрацевлаштованими і не мають власних джерел для існування. Єдиним джерелом для існування у їх випадку є різного роду соціальна допомога від держави, певні її виплати, пенсії, аліменти, доходи від майна тощо. І, наприклад, якщо, піклувальник зловживає й забирає такі виплати у підопічного, то він не має за що жити, чим, очевидно, піклувальник може маніпулювати і робить підопічного залежним від себе.
- Якщо Ви стали свідком як відбувається зловживання правами підопічної особи її піклувальником, не нехтуйте, звертайтеся до адвоката за захистом їх прав.
- У цьому Вам допоможе консультація юриста чи консультація адвоката, які зроблять правовий аналіз ситуації, якщо потрібна письмова консультація також нададуть, хоч безпосередньо, хоч допомога адвоката онлайн, як Вам зручно.
- Можна звернутися за безоплатною правовою допомогою. Можна звернутися й до органів опіки безпосередньо, а ті, у свою чергу, знайдуть шляхи вирішення конфлікту.
Слід акцентувати увагу на тому, звернень за фактом вчинення зловживаннями опікунськими правами неймовірно мала. Так, за статистичними даними у 2018 році кількість зафіксованих зловживань опікунськими правами склала 4. У 2019 – 5. У 2020 році – 1. У 2021 році – 6. У 2022 році – 3.
- Очевидно, що процент латинізації цього виду кримінального правопорушення неймовірно високий.
- Воно і зрозуміло. Адже, кому звертатися – малолітнім, які ще зовсім не обізнані стосовно захисту своїх прав чи особам, які є частково дієздатними.
- У більшості випадків заявити про вчинення зловживань щодо них у таких осіб просто не має можливості із різних причин, умов, обставин тощо.
- Тож, очевидно, що держава має над чим працювати у цьому питанні.
- Адже держава самостійно допускає порушення прав таких осіб, оскільки, очевидно що механізм захисту їх прав є суттєво не ефективним у своєму функціонуванні.
- Також латентність зловживань правами підопічних присутня і через наявність значних проблем безпосередньо із кваліфікуванням дій (бездіяльності) опікунів та піклувальників.
- Законодавець застосував такі поняття, як «злісне невиконання», «обов’язки по догляду» та «тяжкі наслідки», а для чіткого визначення цих понять необхідно визначити обсяг прав та обов’язків опікунів та піклувальників для чіткого механізму реалізації прав і обов’язків відповідно кожного з цих осіб.
- Не приховуйте факти порушень Ваших прав. Не терпіть принижень та порушень Ваших прав.
- Звертайтеся за допомогою до адвоката.
- У цьому Вам допоможе консультація юриста чи консультація адвоката, які зроблять правовий аналіз ситуації, якщо потрібна письмова консультація також нададуть, хоч безпосередньо, хоч допомога адвоката онлайн, як Вам зручно. Можливе звернення за безоплатною правовою допомогою.
Види зловживання правами підопічної особи
- використання коштів, які виплачуються на утримання підопічної особи (пенсій, аліментів тощо), піклувальником на власні бажання та потреби;
- використання майна, житла підопічного для отримання власної вигоди (наприклад, здавати житло підопічного у найм стороннім особам, за що отримувала кошти, які використовувала на власні потреби);
- використання пільг, наданих підопічній особі, у власних потребах, для власної вигоди;
- вчинення інших дій, які порушують права підопічного і приносять власну вигоду виключно для піклувальника.
Слід розуміти, що піклувальник (опікун), коли бере на себе такий обов’язок, зобов’язується проявляти турботу, догляд щодо підопічного, забезпечення усіх необхідних умов для нормального комфортного життя, хоч це неповнолітня дитина, хоч частково дієздатна людина. Тому, якщо Ви вирішуєте на себе взяти таку місію, слід розуміти, що це серйозна місія і до неї треба бути готовим, як психологічно-емоційно, так і фізично, адже це все потребує значних зусиль та вкладень. Якщо порушувати, покладене обов’язки та зловживати правами підопічного, то настане кримінальна відповідальність за ст. 167 КК України.
Положення ст. 167 КК України передбачають, що використання опіки чи піклування з корисливою метою на шкоду підопічному (зайняття житлової площі, використання майна тощо) карається штрафом від однієї тисячі до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк.
Що ж робити, якщо Вашими правами зловживає піклувальник (опікун)?
- Перш за все, Вам потрібно знати, що, хоч Ви малолітня особа, чи Ви частково дієздатна особа не мовчіть, дійте, відстоюйте свої права.
- Положення ЦК Україна передбачають, що з 14 років особа може вчиняти пені види правочинів, тому, у разі порушення Ваших прав, Ви маєте вже повне право звернуться за допомогою до адвоката. Укласти з ним угоду і він допоможе Вам у вирішені такого питання. У разі відсутності коштів для звернення до приватного адвоката, звертайтеся за отриманням безоплатної правової допомоги від держави.
- Якщо Вам менше, ніж 14 років, зверніться за допомогою до будь-яких знайомих дорослих людей, які стануть на допомогу Вам.
- Слід звернутися до органів соціальної опіки у відповідних державних адміністраціях, які порушать питання відповідальності в залежності від своєї компетенції про зловживання правам підопічного.
- У наявності у вчинках піклувальника ознак вчинення злочинних дій, органи опіки направлять звернення до органів поліції про необхідність відкриття кримінального провадження щодо зловживання правами підопічного та проведення розслідування.
- З самого початку, як прийняли рішення про те, що потрібно захищати права, якими зловживає піклувальник, збирайте можливі докази зловживання піклувальником Вашими правами. Робіть копії доказів та направляйте їх до справи у поліції.
- Долучайте свідків, які були очевидцями порушення та зловживання Вашими правами, та зможуть надати показання поліції про такі відомі їм факти.
- Якщо поліція знайде підтвердження зловживання Вашими правами піклувальником (опікуном) направить матеріали справи до суду.
- Суд розгляне Вашу справу та винесе рішення по суті справи згідно наданих доказів, показів свідків.
- Якщо Ви не будете згодні із рішенням суду, обов’язково звертайтеся з апеляційною скаргою.
Вам слід розуміти, що Ви особа, яка має мати обов’язково представника у суді, оскільки самостійно звертатися до суду національне законодавство дозволяє з фактом настання 18 річного віку, а тим паче, у разі з частково обмеженою дієздатністю – все це передбачає участь адвоката як учасника процесу, який буде Вашим представником та на Вашому боці захищати Ваші порушені права як підопічного. У цьому Вам допоможе консультація юриста чи консультація адвоката, які зроблять правовий аналіз ситуації, якщо потрібна письмова консультація також нададуть, хоч безпосередньо, хоч допомога адвоката онлайн, як Вам зручно. Можливе звернення за безоплатною правовою допомогою.