Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Процес будівництва на будь-якій стадії супроводжується великою кількістю дозвільної, проектної та іншої документації, і введення побудованого об’єкта нерухомості в експлуатацію на є виключенням.
- Загалом введення в експлуатацію - це обов’язкова процедура, яку повинен пройти забудовник перед експлуатуванням будь-якої споруди.
- Важливість процедури обумовлена тим, що після її проходження з’являється можливість підключати будинок до різних комунікації: світла, води, опалення.
- Варто зазначити, що законодавством передбачена юридична відповідальність за недотримання вимог щодо введення в експлуатацію у вигляді штрафу, тому перед початком процедури рокумендованою є консультація юриста з нерухомості
Особливості введення в експлуатацію об’єктів нерухомості:
- Стадію введення в експлуатацію можна впроваджувати виключно після завершення всіх будівельних робіт та робіт, що передбачені проектною документацією, або ж стандартами чи правилами будівництва.
- Чинним законодавством передбачається можливість введення в експлуатацію житлових будинків, без проведення внутрішніх опоряджувальних (ремонтних) робіт але виключно якщо такі будинки побудовані за кошти фізичних або юридичних осіб та дана умова передбачена договором і не впливає на експлуатацію будівлі.
- Також вкрай важливим аспектом, що напряму впливає на процедуру введення в експлуатацію є розмежування окремих класів наслідків будівель, що є характеристикою рівня можливої небезпеки для осіб, які постійно перебуватимуть в них.
- Для кожного об’єкта нерухомості призначається клас наслідків незалежно від його розмірів та призначення.
- Загалом виділяють наступні класи наслідків: незначні наслідки СС1 ( приватний, садовий або дачний будинок та будь-які споруди до чотирьох поверхів); середні наслідки СС2 ( невеликі багатоквартирні будинки, або будь-які будинки висота яких не перевищує 100 метрів) ; значні наслідки СС3 ( великі багатоквартирні будинки, торгові центри).
- Ключовим фактором при визначення класу наслідків є кількість осіб, що постійно або тимчасово знаходитимуться в будинку.
Процедура введення в експлуатацію об’єктів нерухомості:
Процес введення в експлуатацію об’єктів нерухомості незначного класу наслідків, або тих споруд, що побудовані на підставі будівельного документа здійснюється шляхом реєстрації декларації, що підтвердить готовність об’єкта до введення в експлуатацію.
- Першим кроком є підготовка всі необхідних документів у відповідність до вимог чинного законодавства, а саме будівельного паспорту. Отримати будівельний паспорт можна шляхом подачі необхідних документів до найближчого ЦНАПу, або ж через онлайн-портал "Дія".
- Далі варто подати до органу держаного архітектурно-будівельного контролю повідомлення про початок будівельних робіт. Результатом цього етапу є призначення індивідуального коду.
- Також варто отримати технічний паспорт. Для його отримання необхідно провести технічну інвентаризацію, в процесі якої буде встановлено склад об’єкту нерухомості, його стан, площу, а також складаються плани, схеми та ведуться обмірювальні роботи. Тільки за результатом проведення інвентаризації, державна або приватна установа, може видати технічних паспорт.
- По завершенню будівельних робіт варто заповнити відповідну декларацію та подати її до органу державного архітектурно-будівельного контролю. Реалізувати даний етап можна звернувшись до ЦНАПУ, або ж подати заповнену декларацію через онлайн-портал "Дія".
- Наступним етапом є призначення поштової адреси об’єкту нерухомості. Протягом 5 днів з моменту реєстрації декларації, необхідно подати до уповноваженого органу повідомлення в електронній формі про те, що об’єкт нерухомості прийнято в експлуатацію, а також перелік необхідних документів. Вже протягом 5 днів уповноважений орган повинен прийняти рішення щодо призначення адреси об’єкту нерухомості та видати відповідне свідоцтво.
- Заключним етапом є отримання свідоцтва на право власності на об’єкт нерухомості. Зробити це можна звернувшись до ЦНАПу, або ж до нотаріуса. Результатом реєстрації права власності є внесення відповідних відомостей до ЕДР та отримання відповідного свідоцтва.
Порядок введення в експлуатацію споруд середнього та значного класу наслідків дещо відрізняється від вищезазначеного і передбачає наступні етапи:
- Першим кроком є належне оформлення всіх дозвільних документів на проведення будівельних робіт та їх реєстрація.
- Після завершення будівельних робіт, необхідно отримати відповідне повідомлення у письмовій формі від підрядної організації.
- Наступним етапом є проведення технічної інвентаризації за вищеописаними особливостями та отримання технічного паспорту.
- Далі варто отримати відповідний сертифікат звернувшись до органу держаного архітектурно-будівельного контролю із заявою, до якої обов’язково слід додати акт готовності об’єкта до експлуатації, результати технічної інвентаризації та інші необхідні документи. Протягом десяти днів з дня подачі заяви, відповідний орган повинен прийняти рішення про видачі сертифіката. Варто зазначити, що даний сертифікат є підставою для реєстрації права власності.
Допомога юриста з нерухомості при введенні в експлуатацію:
Оскільки введення в експлуатацію споруд є досить складним процесом - допомога юриста є вкрай важливою. Юрист з питань нерухомості допоможе в отриманні дозвільної документації , будівельних та технічних паспортів, та реалізації всіх вищеописаних стадій. Вкрай важливим є належне оформлення заяв, що подаються до уповноважений органів а також наявність всієї необхідно документації - саме це зможе забезпечити юрист з нерухомості.