Детальніше
Працюю юристом з 2015 року.
В господарській діяльності підприємств трапляються випадки коли контрагенти не виконують своїх зобов’язань з різних причин і з цього виникає необхідність у стягненні боргу. Тому важливим моментом під час початку співпраці є перевірка контрагента в Єдиному державному реєстрі, його платоспроможності, складання договору та включення пунктів щодо порядку виконання зобов’язань, відповідальності, вирішення спорів. До договору додаються копії установчих документів контрагента, таких як статут, виписка, свідоцтво платника ПДВ або витяг з реєстру платників єдиного податку, довідка про ЄДРПОУ, наказ про призначення директора.
Борг з контрагента можна стягнути в досудовому або судовому порядку.
В досудовому порядку стягнення заборгованості відбувається через надсилання претензії. Слід зазначити, що на цьому етапі треба перевірити наявність підписаних накладних, актів, правильна кількість отриманого товару. Також, необхідно зв’язатися з керівником, щоб дізнатися причини несплати заборгованості.
Претензія повинна містити таку інформацію: найменування, адреси кредитора та боржника, номер та дата, розрахунок заборгованості, посилання на нормативні акти, реквізити для перерахування боргу, розраховані штрафні санкції, завірені копії додатків, підпис керівника. Претензія надсилається рекомендованим листом з повідомленням про вручення або цінним листом. Також рекомендується скласти опис вкладення.
Своєю чергою, ваш контрагент повинен надати відповідь на претензію протягом одного місяця з дня її отримання. Відповідь може містить погодження або непогодження з претензією. Вона так само містить наступну інформацію: найменування, адреси боржника та кредитора, обґрунтування причин відмови від сплати боргу, завірені копії додатків, підпис керівника.
Від того чи найдуть сторони консенсусу на цій стадії залежить те чи справу буде вирішено або ж перейде в етап судового вирішення конфлікту.
Позовна заява про стягнення заборгованості та направлення її до господарського суду є другим етапом стягнення заборгованості. Позовна заява розглядається в порядку спрощеного або загального позовного провадження. Ця стадія є більш витратною, оскільки потребує вкладення часу та коштів. Також, виникає необхідність у сплаті судового збору та зверненні за правовою допомогою до юристів. Справа може розглядатися без пред’явлення договору, відсутня верхня межа позову. У спрощеному провадження найменший строк розгляду справи шістдесят днів, у загальному провадженні – дев’яносто днів. Суд приймає рішення чи задовольнити вимогу кредитора чи відмовити у задоволенні.
Також, ви маєте право написати заяву про видачу судового наказу. Вона розглядається в порядку наказового провадження. Сума боргу повинна бути не більше двохсот тисяч двісті двадцять сім гривень. Також має бути наявний договір. При наявності спору суд скасовує наказ. Сама заява розглядається протягом п’яти днів з дня її отримання.
Наступний етап це виконавче провадження про стягнення заборгованості, якщо боржник добровільно не оплатить борг. Тут отримується судовий наказ або виконавчий лист, який передається виконавчій службі для примусового стягнення заборгованості. Виконавець своєю чергою відкриває виконавче провадження. Ви також, маєте право звернутися до приватного виконавця, але в цьому випадку крім десяти відсотків від стягнутої суми буде стягнено і додаткова винагорода.