Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Для комплексного забезпечення відомостями про всі земельні ділянки, їх ідентифікацію, а також проведення всіх кадастрових дій (зонування, зйомки, оцінки земель) в Україні був створений земельний кадастр, що функціонує у вигляді єдиної державної системи, яка встановлює процедуру визначення факту отримання, або припинення права власності на будь-яку з земельних ділянок.
- Функціонування земельного кадастру неможливе без призначення кожній ділянці індивідуального коду, що має назву кадастровий номер.
- Загалом, даний номер - це певний набір чисел та знаків, який призначається кожній земельній ділянці на етапі державної реєстрації та закріплюється за нею протягом усього її існування.
- Кадастровий номер зазначатиметься у земельному кадастрі та кадастровому плані, договорах та виконуватиме функцію ідентифікації земельної ділянки.
- Якщо ж право власності на землю було зареєстровано до 2004 року, то та особа є власником на підставі акту старого зразка, вірогідно, що кадастровий номер не був призначений, а тому вкрай важливим є його отримання.
Основні особливості кадастрового номера:
- Варто зазначити, що необхідність отримання кадастрового номера обумовлена тим, що без нього неможливо відчужити земельну ділянку та вчиняти інші правочини щодо неї ( продаж, дарування, оренда, та внесення застави).
- Важливою деталлю є те, що при вчиненні вищеописаних правочинів номер не змінюватиметься, але якщо власник земельної ділянки бажатиме її злиття, або ж поділу необхідно буде призначати новий.
- Кадастровий номер складається з 19 чисел та знаків, які мають своє значення та закріплюють дані про земельну ділянку: область в якій вона знаходиться, район, населений пункт, кадастрову зону, квартал, та безпосередній номер самої ділянки.
- Ще один аспект, який спонукатиме на отримання кадастрового номера є те, що при його призначенні вноситься відповідна проекція земельної ділянки до публічної кадастрової карти, а якщо даної проекції немає, то земельна ділянки може виступати об’єктом незаконних захоплень, що призведуть до складнощів з користуванням нею.
- Важливим аспектом є те, що кадастровий номер не залежить від того, яка форма власності встановлена на земельну ділянку.
Процедура отримання кадастрового номера:
- Першим кроком в отриманні кадастрового номер є визначення з уповноваженою землевпорядною організацією, сертифіковані працівники якої будуть проводити кадастрову зйомку. Перелік необхідних землевпорядних організацій можна знайти на сайті Держгеокадастру, або ж особисто звернутися до територіального відділу. Для врегулювання робіт, що будуть проводитись, необхідно укласти відповідний договір в якому варто прописати предмет, вартість робіт, порядок приймання та передачі та строк на їх виконання, обов’язково визначити відповідальність сторін за невиконання умов договору та строк його дії.
- Наступною стадією є проведення землевпорядних робіт, що передбачені договором. Для цього сертифікований працівник виїжджає на місце розташування земельної ділянки для виконання замірів меж ділянки, огорожі, контурів самої ділянки та тих об’єктів , що на ній знаходяться. Дана зйомка стане основою для розроблення необхідної документації та кадастрового плану.
- Далі землевпорядна організація розробляє технічну документацію, що визначатиме межі земельної ділянки на місцевості. Для розроблення документації від власника ділянки необхідні наступні документи: документи, що засвідчують особу, технічний паспорт, відповідна заява, правовстановлюючі документи на земельну ділянку та на об’єкти нерухомості, що на ній знаходяться. Варто зазначити, що розроблену документацію обов’язково підписує власник ділянки, особа що проводила кадастрову зйомку та керівник землевпорядної організації.
- Наступним кроком є здійснення державної реєстрації земельної ділянки у Держаному земельному кадастрі. Для цього можна звернутися до ЦНАПу з необхідними документами особисто, або ж землевпорядна організація може подати документи в електронному вигляді. Це є ключовим етапом, результатом якого є призначення кадастрового номера.
- Заключною стадією є реєстрація права власності на земельну ділянку. Реалізувати її можна виключно особисто власником ділянки шляхом звернення до державного реєстратора. Після внесення відомостей до ЕДР власнику надсилається відповідний витяг, що підтвердить факт реєстрації.
Допомога юриста в отриманні кадастрового номера:
Вибір землевпорядної організації, укладення договорів, здійснення державної реєстрації- для цього потрібен правовий аналіз ситуації, що може провести юрист після дослідження документів та обставин. Отримання кадастрового номера - не дуже складна процедура, але в деяких випадках передбачаються юридичні тонкощі та складнощі у вирішенні яких допоможе консультація юриста.