Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Законодавством встановлений принцип, за яким право власності є непорушним, та ніхто не може протиправно позбавити його, але на період дії воєнного стану досить часто підіймаються питання щодо зміни правового становища в різних сферах життєдіяльності.
Прикладом цього є вилучення або примусове вилучення майна фізичних та юридичних осіб, а також державних підприємств та об’єднань для забезпечення воєнних потреб.
Дана процедура має назву реквізиція та здійснюється в межах нормативного регулювання і передбачає оплатне вилучення майна громадян з подальшим позбавленням права власності на нього для забезпечення інтересів держави.
Особливості здійснення реквізиції:
- Спершу варто визначити, хто саме вповноважений на здійснення примусового вилучення майна.
- Відповідно до чинного законодавства таке рішення приймає військове командування та погоджує його з виконавчими органами.
- Варто зазначити, що у випадку проведення вилучення майна в регіонах де ведуться активні бойові дії, погодження з вищезазначеними органами не потребується.
- Також варто розмежовувати поняття примусового вилучення - позбавлення права власності на майно, що перебуває у приватній, комунальній власності для задоволення інтересів держави і з обов’язковим повним відшкодуванням його вартості, що може здійснюватись одразу після вилучення, або ж вже після завершення періоду воєнного стану.
- Якщо майно вилучають у держаних підприємств, установ, об’єднань - відшкодування не здійснюється.
- Також важливою деталлю є те, що процедура реквізиції повинна бути документально підтвердженою з обов’язковим встановленням вартості вилученого майна.
Процедура примусового вилучення майна:
Ключовим аспектом у процесі примусового вилучення майна є складення відповідного акту, в якому обов’язково мають бути: повна назва військового командування чи органу, що прийняв рішення про вилучення майна, особисті дані власника майна (якщо ж власником є юридична особа, то зазначається її місцезнаходження та ідентифікаційний код), зазначається правовстановлюючий документ на предмет примусового вилучення, та повністю описуються характеристики майна.
- Складений акт підлягає підписанню власником майна, а також особами, що уповноважені військовим командуванням на його вилучення та скріплюється печатками.
- Результатом підписання акту є виникнення права власності на майно у держави.
- Якщо майно знаходиться у фізичних та юридичних осіб на праві приватної власності примусового вилучають, то обов’язковим є прикріплення до вищезазначеного акту висновку щодо встановлення вартості майна.
- Встановлення вартості потребує укладення договору з оціночною організацією, яка вже по звершенню всіх робіт повинна видати відповідний звіт, що буде встановлювати вартість предмету примусового вилучення.
- Бувають випадки, коли провести оціночну діяльність немає можливості через ведення активних бойових дій, або з інших вагомих причин, тому законодавством наділяє правом органів державної влади чи місцевого самоврядування провести оцінку майна, але виключно за погодженням з цього власником.
- Варто зазначити, що у випадку незгоди зі звітом про оцінку, власник майна може оскаржити його, звернувшись до суду.
- Для реалізації оскарження рекомендовані послуги адвоката.
- Варто уважно проаналізувати вищезазначену документацію, адже саме на підставі неї власник майна отримуватиме відшкодування.
Повернення вилученого майна, або отримання грошової компенсації:
- Право на отримання відшкодування мають минулі власники майна їх правонаступники та спадкоємці.
- Для реалізації отримання компенсації необхідно по завершенню воєнного стану звернутися із заявою до якої додається акт про відчуження та висновок про оцінку майна до ТЦК та СП за місцем в якому було вилучене це майно.
- У заяві обов’язково варто зазначити: особисті дані фізичної або юридичної особи (найменування та місцезнаходження), ідентифікаційний код а також реквізити банківського рахунку на який здійснюватиметься виплата компенсації.
- Далі надіслані документи підлягають реєстрації та розглядаються військовим комісаріатом протягом десяти днів.
- Результатом розгляду є прийняття рішення, що оформлюються у вигляді відповідного висновку у трьох примірниках, один із яких направляється минулому власнику майна.
- Обов’язок виплати компенсації лежить на органові, що прийняв рішення про вилучення майна.
- Якщо ж вилучене майно зберіглося, то у його колишнього власника є можливість його повернути, але виключно шляхом звернення до суду.
- Результатом судового розгляду буде поновлення права власності на дане майно.
Допомога юриста при вилученні майна:
Досить часто уповноважені на вилучення майна особи не дотримуються вищезазначеної процедури, що призводить до порушення прав власника.
Відсутність акту відчуження, або ж оцінки майна, вчинення реквізиції особами, що не мають на це повноважень - все це можна кваліфікувати як правопорушення, тому вкрай важливою є юридична допомога.
Юрист контролюватиме процедуру вилучення, проведе правовий аналіз ситуації та проаналізує документи на відповідність всім вимогам, а також допоможе в оскарженні неправомірних дій.