Закінчую перший курс Державного університету економіки і технологій, на юридичному факультеті. Вже рік консультую клієнтів юридичної клініки, що створена на базі університету. Беру активну участь у проходженні курсів з саморозвитку та підвищення професійного рівня юристів. Прагну постійно опановувати нові знання та закріпляти їх на практиці.
Звільнення з ініціативи працівника:
Загалом працівник наділений правом вільного вибору місця роботи, тобто безперешкодно звільнятись та працевлаштовуватись на свій розсуд.
- Відповідно роботодавець повинен гарантувати реалізацію вищезазначеного та не створювати перешкод у звільненні.
- У випадку розірвання безстрокового трудового договору, працівник забов’язується письмово попередити про це свого роботодавця за два тижні.
- Дане попередження матиме вигляд відповідної заяви, що повинна мати окрім необхідних реквізитів, описані причини з яких звільняється працівник, строки для звільнення та обов’язково підпис заявника.
- Відповідна заява може бути відкликана протягом двох тижнів Після того як сплив зазначений строк, роботодавець забов’язаний видати наказ про звільнення.
- Даний наказ повинен містити інформацію про кількість днів невикористаної відпуски, що підлягатимуть компенсації. Після ознайомлення працівник підписує наказ та фіксує дату ознайомлення.
Наступним кроком є отримання трудової книжки працівником, в якій зазначається дата звільнення.
- Варто зазначити, що всі записи у трудовій книжці працівника обов’язково повинні завірятися печаткою.
- Заключним кроком є внесення відомостей про звільнення в особову картку працівника для зміни його військово- облікових даних.
- Бувають випадки, коли у працівника виникають вагомі обставини, що унеможливлюють продовження роботи, в такому разі трудовий договорі розривається у строк, про який просить працівник.
- Якщо ж між працівником та роботодавцем був укладений договір на певний строк, то для його розірвання повинні бути певні підстави: хвороба працівника, порушення умов праці роботодавцем та інші вагомі причини.
- Залишити роботу в такому випадку працівника може виключно за наявності відповідного наказу від роботодавця, в інших випадках, це буде розцінюватись як порушення трудового законодавства.
- Якщо ж праця має сезонний, або тимчасовий характер, то працівнику необхідно попередити свого роботодавця про розірвання договору у триденний строк.
Звільнення працівника з ініціативи роботодавця:
На відміну від працівника, роботодавець не наділений правом розривати трудовий договір безпідставно, адже відповідно до ст. 40 КЗПП існує перелік підстав, за яких це можливо здійснити: зміна в організації праці або виробництва, ліквідаційні процеси, реорганізація суб’єкта господарювання або ж його банкрутства та зменшення чисельності штату; невиконання працівником своїх обов’язків; у випадку недостатньої кваліфікації працівника; прогулу, нез’явлення на роботу протягом чотирьох місяців у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю; здійснення працівником крадіжки на робочому місці, або ж у випадку мобілізації працівника.
- Якщо на підприємстві працюють неповнолітні, то їх звільнення допускається у виняткових випадках.
- Також роботодавець при масовому звільненні забов’зяний враховувати рівень кваліфікації працівника та рівень його продуктивності, а працівники з найвищими показниками матимуть переважне право на залишення на роботі.
- Окрім цього роботодавцю варто брати до уваги: кількість осіб, що знаходяться на утриманні працівника, наявність у особи гарантій, що надаються з отримання статусу УБД. чи інваліда війни, строки до настання пенсійного віку працівника та його стаж роботи.
- Роботодавець забов’язаний попередити про звільнення працівника у двомісячний строк.
- Процедура звільнення починається з видання роботодавцем відповідного наказу з яким ознайомлюється працівник та особисто підписує. Копія виданого наказу обов’язково має бути завіреною.
- Наступним кроком є виплата вихідної допомоги працівнику.
- Виплати проводяться в день звільнення, або ж протягом наступного робочого дня з моменту отримання вимоги від працівника про здійснення розрахунку.
- Далі вноситься відповідний запис до трудової книжки, а також до особистої картки для зміни військово-облікових даних.
Особливості звільнення на період воєнного стану:
- Загалом зміни процедури звільнення у трудовому законодавстві на період воєнного стану стосуються того, що працівник може звільнитися у строк, що зазначений в його заяві, тобто не дотримуючись двотижневого строку, але виключно, якщо місце його роботи знаходиться я в районі де активно ведуться бойові дії.
- Варто зазначити, що у випадку, коли працівник задіяний у суспільно корисних роботах на об’єктах. то роботодавець має право відмовити йому у звільненні за власною ініціативою.
- Поряд з цим роботодавець може звільнити правника у період його тимчасової непрацездатності або ж відпустки ( винятком є відпустки у зв’язку з вагітністю, пологами та вихованням житини віком до трьох років).
- У випадку незаконного звільнення у працівника є можливість його оскарження протягом трьох місяців з дня отримання відповідного наказу, але першочергово рекомендується юридична консультація з трудових спорів.
Юридична допомога з трудових спорів при незаконному звільненні:
Досить часто роботодавці звільняють працівників безпідставно, або ж порушують процесуальні норми викладені вище. В будь-якому з таких випадків варто не зволікати, а одразу оскаржувати дані дії в чому й допоможе адвокат з трудових спорів, що використовуватиме не тільки спосіб досудового врегулювання спору, але й забезпечить надійний захист у судовому порядку. Зібрання доказів, складення скарг, позовної заяви, та представлення інтересів працівника - це основні завдання, що виконує адвокат з трудових справ.