Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Одним із найактуальніших питань пов’язаних з несенням військовослужбовцями служби, є здійснення переведення до іншої частини, або підрозділу.
- Варто зазначити, що законодавством передбачена така можливість, але для цього потрібно не тільки мати необхідні підстави, але й пройти певну юридичну процедуру, що потребує зібрання документів, та подавання їх уповноваженим посадовим особам.
- Переведення можливе, як до найближчої військової частини за місцем проживання військового, так і до тієї, що відповідатиме його обґрунтованим потребам.
Особливості переведення військовослужбовців:
Вкрай важливим є розмежування поняття переміщення, адже від цього залежитиме те, яка саме посадова особа буд вповноваженою на видання відповідного наказу.
Різновиди переміщення: переміщення між окремими з’єднаннями, військовими частинами, або ж оперативними командуваннями - вповноваженим на видачу наказу є посадова особа, якій підпорядковуються дані структури, а також загалом між видами Збройних сил України та тими військовими часинами, що підпорядковані Генеральному штабу ЗСУ - в такому разі вповноваженою особою вважатиметься Начальник Генерального штабу Збройних сил України (виключно на період воєнного стану).
Якщо ж переведення здійснюється між військовими частинам, видів та родів військ ЗСУ, а також Міністерства оборони - вповноваженою особою на видачу відповідного наказу є керівник служби персоналу Міністерства оборони.
Ключовим аспектом проведення є наявність підстав, а саме:
- Незадовільний стан здоров’я військовослужбовця, що унеможливлює ведення служби у певній військовий частині, або підрозділі. Варто зазначити, що стан здоров’я військового обов’язково повинен бути підтверджений висновком ВЛК.
- За сімейним обставинами. Прикладом вагомих сімейних обставин є потреба у постійному догляді за непрацездатними або ж хворими членами сім’ї військового. Обґрунтовуючи потребу у переведенні даною підставою, необхідно додати документи, що підтвердили необхідність у здійсненні догляду.
- У випадку виникнення службової необхідності.
- На час проведення організаційних заходів
- На підставі висновку службової характеристики. Варто зазначити, що даний висновок видається командиром та направлений на встановлення психічних, моральний та ділових якостей військового при виконанні його посадових обов’язків.
Процедура здійснення переведення:
- Першим кроком є отримання відношення від командира частини або підрозділу, до якого бажає перевестися військовослужбовець. Дане відношення повинно бути оформленим у вигляді рекомендаційного листа та обов’язково повинно мати визначення факту наявності місця для військового відповідно до його військово-облікової спеціальності, наявність відповідної посади та виражати готовність командира прийняти особу до свого штату. Дане відношення підлягає підписанню командиром тієї частини чи підрозділу до якого здійснюватиметься пере ведення . Варто серйозно віднестись до даного документу, адже він збільшує вірогідність того, що рапорт військового все ж таки задовольнять.
- Наступною стадією є написання рапорту. Вкрай важливим є належне оформлення даного звернення, в якому обов’язково варто описати підстави для здійснення переведення. До рапорту додаються докази, що підтверджують викладене в ньому та відношення, що підтвердить згоду на переведення від іншого командира. Рапорт підлягає підписанню військовим та адресується безпосередньо діючому командиру.
- Далі надіслані документи підлягаю розгляду та аналізу, після чого командир приймає рішення про переведення. Разом з цим готується відповідний наказ, що є завершальною стадією даної процедури.
Оскарження бездіяльності командира:
- Звісно вирішення питання переведення відноситься до компетенції командира, але задоволення рапортів не є його прямим обов’язком окрім випадку, коли наявний висновок ВЛК, що підтверджує обмежену придатність військовослужбовця.
- Бувають випадки, коли військовому безпідставно відмовляють у задоволенні рапорту, або ж взагалі його ігнорують.
- В такому разі необхідно оскаржувати неправомірні дії або бездіяльність командира, шляхом звернення зі скаргою до Міністерства оборони, або ж до Генерального штабу ЗСУ.
- Скарга може направлятися як у письмовому вигляді, так і електронною поштою.
- Обов’язково у скарзі варто викласти обстави справи та обґрунтувати те, з чим саме не згоден скаржник та визначити конкретні вимоги.
Військовий юрист при переведенні в іншу частину або підрозділ:
Оскільки процедура переведення передбачає зібрання доказів та написання документів, рекомендованою є юридична допомога. Юрист для військових забезпечить складення рапорту, що відповідатиме встановленим вимогам та направлення його до уповноваженої посадової особи. Якщо ж військовий отримав безпідставну відмову на свій рапорт, юрист допоможе ефективно оскаржити неправомірні дії чи бездіяльність.