Старший викладач кафедри кримінального та адміністративного права Одеського національного морського університету
Кожна людина у будь-якому віці має право на отримання нових та підвищення існуючого рівня знань. Ніхто не має право якимось чином порушити, надане конституційне право людини на освіту.
- У ст. 53 Конституції України чітко вказується, що право на освіту віднесено до основоположних прав і свобод людини і громадянина.
- Таку правову норму було вперше передбачено саме з прийняттям нового, тоді у 2001 році, Кримінального кодексу України, раніше, в радянський період, навіть про таку гарантію забезпечення права на освіту ніхто й подумати не міг. Криміналізація питання будь-яких порушень у сфері світи майже була неприйнятною.
На практиці це досить дуже рідкий випадок вчинення кримінального правопорушення, але, все ж, він має місце.
- Але, слід розуміти, що правопорушення у сфері освіти можуть суттєво впливати на життєвий шлях людини, визначати її майбутнє становлення, зріст у суспільстві, порушення права отримання освіти може призвести до втрати орієнтиру людиною на своє позитивне майбутнє.
- Тому, вчинення цих правопорушень може призвести до негативних наслідків в долі людини, збити її з вірного шляху, знизити її можливості у реалізації більш високого рівня соціалізованості, навіть, потенційно вплинути на вибір негативного контингенту у колах спілкування людини та вивести її на можливий злочинний шлях.
- Тож, очевидно, настільки важливо запобігання таким видам кримінальних правопорушень, навіть, якщо їх статистика мала. Адже саме вони суттєво впливають на життєвий вибір свого шляху підростаючими поколіннями, що важливо для формування здорового суспільства.
Через вказані обставини реалізацію права на отримання освіти держава повинна максимально забезпечити і попередити можливі порушення в цій сфері.
- Якщо порушення права на освіту набуде більших темпів та показників, то це може призвести до того, що розпочнеться нестача необхідних для держави та приватного сектору необхідних спеціалістів та фахівців.
- Тому, не можна допустити, щоб показники цього виду кримінального правопорушення набули свого розповсюдження.
- Право на освіту – одне з основних соціально-культурних прав людини, яке реалізується з метою підвищення свого постійного розвитку та соціалізації людини у суспільстві.
- Право на освіту передбачає рівноправ’я та виключення будь-якої дискримінації в галузі освіти. Це означає, що отримувати освіту можуть усі, не залежно від статті, віку, кольору шкіри, політичних та релігійних переконань, місця народження та проживання (через онлайн навчання зараз отримання освіти стало доступним будь-де), тощо.
Реалізація права на отримання освіту передбачає три блоки
1) отримання освіти має бути доступною для кожної особи;
2) держава повинна забезпечити можливість безоплатності отримання освіти на наступних рівнях освіти: дошкільної освіти; повної загальної середньої освіти; професійно-технічної освіти; вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах тощо;
3) гарантування та забезпечення державою громадянам, які належать до національних меншин, можливості здійснення навчання рідною мовою чи на вивчення рідної мови в державних і комунальних навчальних закладах.
Якщо Ви зіштовхнулися із ситуацією порушення права на отримання будь-якого виду освіти, обов’язково звертайтеся за захистом своїх порушених прав до адвоката. У цьому Вам допоможе консультація юриста чи консультація адвоката, які зроблять правовий аналіз ситуації, якщо потрібна письмова консультація також нададуть, хоч безпосередньо, хоч допомога адвоката онлайн, як Вам зручно.
- Особливістю розглядуваного правопорушення є те, що віктимні ознаки людини у вчиненні щодо неї такого правопорушення майже відсутні.
- Потенційно жертва майже не може сама спровокувати вчинення щодо себе такого кримінального правопорушення.
- Стати жертвою порушення права на отримання освіти людина може тільки у випадку усвідомлених дій іншої людини, яка має відношення до надання освітніх послуг.
- Також ще однією особливістю є те, що дане правопорушення може, як правило, вчинити спеціальний суб’єкт – особа, яка має відношення до надання освітніх послуг.
- Більш того, вчинення такого правопорушення з необачності, необережності чи інший подібний спосіб майже неможливо, вчинення цього злочину передбачає усвідомлену, ціле направлену дію.
Види порушень права на освіту :
- будь-яким чином заборонити людині отримати освіту;
- відмова у прийнятті на навчання особу до навчального закладу;
- відмова у реалізації права на освіту, яка не має жодних обґрунтованих підстав;
- вимагання незаконної плати за отримання освіти;
- безпідставне відсторонення від процесу навчання;
- допущення будь-якого прояву дискримінації в освітньому процесі;
- інші можливі способи порушення права людини на освіту.
Якщо Ви зіштовхнулися із будь-яким порушенням права на отримання будь-якого виду освіти, обов’язково звертайтеся за захистом своїх порушених прав до адвоката. У цьому Вам допоможе консультація юриста чи консультація адвоката, які зроблять правовий аналіз ситуації, якщо потрібна письмова консультація також нададуть, хоч безпосередньо, хоч допомога адвоката онлайн, як Вам зручно.
Склад правопорушення:
Об'єкт – суспільні відносини, в процесі яких реалізується право особи на отримання освіти.
Об'єктивна сторона правопорушення – вчинення дій правопорушником, які спричиняють порушення реалізації особою права на отримання освіти особою.
Суб'єктивна сторона – усвідомлення та бажання правопорушником вчинити відповідні дії, тобто має місце прямий умисел вчинення порушення права особи на отримання освіти.
Суб'єкт злочину – особа, яка має відношення до надання освітніх послуг, реалізації учбового процесу – спеціальний суб’єкт (директор школи, ректор вищого учбового закладу, відповідальний секретар приймальної комісії, декан факультету тощо).
Якщо Ви зіштовхнулися із будь-яким порушенням порушення права на отримання освіти і щоб зрозуміти чи дійсно є присутнім склад злочину обов’язково звертайтеся за захистом своїх порушених прав до адвоката.
- У цьому Вам допоможе консультація юриста чи консультація адвоката, які зроблять правовий аналіз ситуації, якщо потрібна письмова консультація також нададуть, хоч безпосередньо, хоч допомога адвоката онлайн, як Вам зручно.
- З метою забезпечення повноцінної реалізації особою права на отримання освіти законодавець передбачив за порушення цього права найвищу міру відповідальності – кримінальну.
- Положення ст.183 КК України передбачає, що незаконна відмова у прийнятті до навчального закладу будь-якої форми власності карається штрафом до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Що треба знати і куди звертатись, якщо порушено Ваше право на освіту?
Оскільки це право є прямо конституційним, то можна звернутися відразу до суду за захистом свого порушеного права на отримання освіти. Але, все ж краще слідувати певному алгоритму дій.
- Вимагайте пояснень, чому саме відбувається порушення Вашого права на освіту, на якому підгрунті. Вимагайте відновлення Вашого права на отримання освіти.
- Якщо у Вас, наприклад, відмовляються прийняти на відсіч документи для отримання освіти і не має на будь-яких обґрунтованих підстав, Ви можете подзвонити до колл-центру поліції та викликати її на місце, вказавши, що тут і зараз порушується Ваше конституційне право на освіту.
- Поліція прибуде на місце, розбереться у наявних обставинах, якщо у Вас надалі не будуть приймати документи на навчання, поліція відкриє провадження за ст. 183 КК України та розпочне досудове розслідування.
- Прослідкуйте, щоб поліція зафіксувала усі обставини порушеного Вашого права на освіту. Краще викликайте на місце адвоката, він точно побачить усі порушення і чи вони були враховані працівниками поліції.
- Зробіть копії усіх доказів порушення права на освіту. Одні копії залиште обов’язково у себе. Інші надайте до поліції, яких у них не має, та суду за потреби.
- Залучіть до справи свідків, які були очевидцями факту порушення Вашого права на освіту. Надайте інформацію про них до поліції.
- Поліція за результатами досудового розслідування передасть справу на розгляд суду.
- Суд розгляне обставини порушення Вашого права на освіту та прийме рішення по суті справи, якщо Ви з ним не будете згодні, то подавайте апеляційну скаргу на прийняте рішення суду першої інстанції.
Розумійте, що без адвоката будь-яку справу достатньо важко повернути на свій бік. Тому обов’язково звертайтеся за правовою допомого адвоката.
У цьому Вам допоможе консультація юриста чи консультація адвоката, які зроблять правовий аналіз ситуації, якщо потрібна письмова консультація також нададуть, хоч безпосередньо, хоч допомога адвоката онлайн, як Вам зручно.
Не маєте коштів на те, щоб звернутися до приватного адвоката, тоді звертайтеся за безкоштовною правовою допомогою від держави, але знайте, що у будь-якому разі отримання правової допомоги тільки піде на користь Вам у відстоюванні порушених Ваших прав. Ніхто, крім Вас, не стане захищати та відновлювати своє порушене право на освіту, пам’ятайте це.