Детальніше
Старший викладач кафедри кримінального та адміністративного права Одеського національного морського університету
Визнання будь-якої держави правовою та демократичною за формою свого управління повинно виражатися у забезпечені прав, свобод та інтересів людини та громадянина.
- Одне із важливіших прав людини та громадянина є забезпечення надання державою медичною допомоги, оскільки реалізація саме цього права передбачає здорову націю тієї чи іншої держави.
- Саме тому національне законодавство визнає право людини на медичну допомогу на конституційному рівні. Ст. 49 Конституції України закріплює право кожної людини на охорону здоров’я, медичну допомогу та медичне страхування.
Безпосередньо право на безоплатну медичну допомогу передбачено законодавцем у ч. 3 ст. 49 Конституції України, де вказується, що в державних і комунальних закладах медична допомога надається безоплатно.
- Положення цієї статті постійно в теорії та на практиці викликає масу колізій та дискусій.
- Хоч її положення самим безпосереднім чином направлені саме на захист здоров’я та життя людини та громадянина.
- На практиці це відбувається, переш за все, через те, що «безоплатно», як сказано в законі, надавати свої послуги з лікарів ніхто не хоче, лікарі мають відповідну зарплатню, саме через її невисокий рівень і бажання працювати безоплатно не має.
- Більш того, зарплатня лікарів також бажає більших сум, адже за ті суми, які наразі встановлена як оплата праці лікарів, має незначні показники для прожиткового мінімуму.
- Через це на практиці неймовірна прослідковується значна кількість порушень з цього приводу.
- Дуже багато медиків при наданні медичних послуг на безоплатній основі починають вчиняти дії, якими намагаються чи змусити Вас за щось сплатити, чи проявляють взагалі небажання щось належне робити, тощо.
- У будь-якому разі, якщо Ви е знаєте свої х прав, то можете з легкістю стати жертвою їх порушень.
- Якщо Ви зіштовхнулися із ситуацією порушення права на отримання на безоплатної медичної допомоги, обов’язково звертайтеся за захистом своїх порушених прав до адвоката.
У цьому Вам допоможе консультація юриста чи консультація адвоката, які зроблять правовий аналіз ситуації, якщо потрібна письмова консультація також нададуть, хоч безпосередньо, хоч допомога адвоката онлайн, як Вам зручно.
- Віктимними характеристиками особу у випадку вчинення розглядуваного правопорушення є те, що особа бажає отримати певні послуги безоплатним шляхом, хоч це і її право передбачає законодавство.
- Так, дійсно цікаво, що закон дозволяє особі отримати певні послуги безоплатно, у нашому випадку медичні, а інша особа порушує цей дозвіл закону.
- Тож, очевидно, щодо своєї жертви правопорушник вчиняє усвідомлені дії, тобто має прямий умисел у їх вчиненні.
- Особливістю вчинення даного правопорушення є те, що його може, як правило, може вчинити спеціальний суб’єкт – особа, яка має відношення до надання медичних послуг на безоплатній основі.
- Людина, яка не має відношення до надання медичних послуг на безоплатній основі ніяк не може стати правопорушником, оскільки вчинення даного виду правопорушення передбачає здійснення службових обов’язків у цій сфері.
Можливі види порушення права на отримання безоплатної медичної допомоги
- вимагання коштів за використані матеріали та лікарські засоби під час надання медичних послуг, передбачених програмами медичних гарантій від держави;
- надання неякісних медичних послуг передбачених програмами медичних гарантій від держави;
- вимагання коштів за надання медичних послуг, які передбачені державою як безкоштовні, укладання декларацій;
- створення фіктивних електронних медичних записів, декларацій;
- відмова прийняти пацієнта, якому потрібна невідкладна медична допомога;
- надання неякісної, халатної медичної допомоги через легковажне відношення до пацієнтів та й взагалі до виконуваних обов’язків;
- вчинення інших можливих порушення права на отримання безоплатної медичної допомоги.
З початком військових дій на території нашої країни питання надання медичних послуг на безоплатній основі набуло не аби якого значення.
- Адже у питаннях воїнів, які потрапляли до медичних закладів через отримання різного роду поранень на фронті, й мови не може йти про надання їм медичної допомоги на платній основі.
- Це перше. Друге те, що за роки воєнних дій питання щодо отримання платної медичної допомоги для громадян України стало дещо обмеженим у своєму доступі.
- Дуже багато громадян через нестабільний економічний стан, який сформувався за роки воєнного стану, почали відмовляти собі й своїй сімї у питання отримання медичних платних послуг через скруту.
- Тому, питання наявності чи відсутності можливостей на отримання медичних послуг на безоплатній основі державою у такий час повинно, як ніколи бути забезпечено.
- Тим паче, мови про порушення права на отримання безоплатної медичної допомоги, взагалі не повинне мати місце.
- Держава повинна максимально забезпечити усі необхідні гарантії на отримання безоплатної медичної допомоги військовими, тим паче не допустити порушення їхніх прав в цій сфері.
У разі порушення права на отримання медичної допомоги винна особа повинна відновити порушене право та компенсувати збитки, особливо це стосується у разі з військовими, які взагалі без черги повинні отримувати медичну допомогу на безоплатній основі.
Якщо Ви зіштовхнулися із будь-яким порушенням права на отримання безоплатної медичної допомоги, обов’язково звертайтеся за захистом своїх порушених прав до адвоката. У цьому Вам допоможе консультація юриста чи консультація адвоката, які зроблять правовий аналіз ситуації, якщо потрібна письмова консультація також нададуть, хоч безпосередньо, хоч допомога адвоката онлайн, як Вам зручно.
Склад правопорушення:
Об'єкт – суспільні відносини, в процесі яких реалізується право на отримання безоплатної медичної допомоги.
Об'єктивна сторона правопорушення – вчинення дій правопорушником, які спричиняють порушення реалізації особою права на отримання безоплатної медичної допомоги.
Суб'єктивна сторона – усвідомлення правопорушником вчинення відповідних дій, тобто має місце прямий умисел щодо вчинення порушення права особи на отримання безоплатної медичної допомоги.
Суб'єкт злочину – особа, як правило, службова, яка має відношення до надання медичних послуг – спеціальний суб’єкт (лікар, мед брат/сестра, санітарка тощо).
Необхідно довести наступні факти порушення права на отримання медичної допомоги на безоплатній основі, якщо хочете винну особу притягти до кримінальної відповідальності
- наявність дій чи бездіяльності, якими й відбулося порушення Вашого права на отримання медичних послуг на безоплатній основі;
- безперечний факт спричинення шкоди для Вашого здоров’я чи загрози життя;
- доведення наявного зв’язку між причинами та наслідками таких фактів;
- наявність безперечних доказів винуватості медичного працівника у чинених чи вчинених ним діях
Виявлення та доведення зазначених обставин чітко зможе надати розуміння й тому чи мало місце реальний факт порушення права на медичну допомогу на безоплатній основі чи це упередження.
Для того, щоб ці обставини мали значення реального та очевидного факт, їх, як правило, треба довести.
- Правоохоронні органи незацікавлені звинувачувати когось безпідставно і, беручи й до уваги той факт, що їх робота постійно перенавантажена, дуже часто багато фактів може пройти повз їх уваги.
- Тому, очевидно, що факт винуватості медичного працівника треба доводити, у цьому Вам допоможе доказова база, яку намагайтеся відразу збирати з моменту факту вчинення медичного проступку, та адвокат, до якого Ви звернетесь за захистом.
- Ніхто інший більше насправді не зацікавлений настільки у захисті Ваших інтересів, як ці двоє, – безпосередньо Ви та Ваш адвокат.
- Тому, знову ж, не нехтуйте зверненням за допомогою до адвоката.
- У цьому Вам допоможе консультація юриста чи консультація адвоката, які зроблять правовий аналіз ситуації, якщо потрібна письмова консультація також нададуть, хоч безпосередньо, хоч допомога адвоката онлайн, як Вам зручно.
Безпосередніми та на поверхні вказані факти вкрай рідко бувають очевидними, адже ніхто не хоче бути притягненим до кримінальної відповідальності, тому у разі вчинення кримінального проступку людина дуже ретельно приховує свої вчинки, через й складно буває довести правопорушення у сфері надання медичних послуг.
- То, якщо Ви зіштовхнулися із будь-яким порушенням порушення права на отримання медичної допомоги на безоплатній основі та щоб зрозуміти чи дійсно є присутнім склад такого правопорушення обов’язково звертайтеся за захистом своїх порушених прав до адвоката.
- У цьому Вам допоможе консультація юриста чи консультація адвоката, які зроблять правовий аналіз ситуації, якщо потрібна письмова консультація також нададуть, хоч безпосередньо, хоч допомога адвоката онлайн, як Вам зручно.
- Як гарантію забезпечення права на безоплатну медичну допомогу законодавець передбачив кримінальну відповідальність за порушення даного права.
- Ст. 184 КК України зазначає, що незаконна вимога оплати за надання медичної допомоги в державних чи комунальних закладах охорони здоров'я карається штрафом до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців.
Куди звертатися у разі порушення Вашого конституційного права на отримання безоплатної медичної допомоги?
- Намагатися безпосередньо урегулювати питання з працівниками медичної, куди Ви зверталися за наданням безоплатної медичної допомоги, – до головного лікаря, керівника лікарні, у заяві при зверненні зазначте, які саме мають місце порушення та просіть про їх усунення, нехай таки Вам нададуть медичну допомогу.
- Звертайтеся до департаментів, управлінь, відділи охорони здоров’я виконавчих органів міста та області. Зазначайте які саме мають місце порушення, у якому саме медичному закладі, вказуйте, що крівництво лікарні Вам відмовило і з яких причин.
- Якщо намагання урегулювання питання з керівником лікарні безплідні, то звертайтеся до Національної служби здоров’я України, яка, отримавши скаргу, направить запит до медичного закладу, куди Ви зверталися, для отримання роз’яснень чому так було вчинено із Вашим правом. Якщо у результаті звернення Національної служби здоров’я України медичний заклад визнає свою неправоту, компенсує спричинену шкоду пацієнту чи надає безоплатне лікування. Після чого інформує про це Національну службу здоров’я України, яка, у свою чергу, – пацієнта. Якщо ж у медичному закладі факт вчинення правопорушення заперечують, Національна служба здоров’я України має право передати справу на розгляд до правоохоронних органів.
- Зателефонувати на гарячу лінію Міністерства охорони здоров’я;
- Звертайтеся за захистом свого конституційного права до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.
- Звернувшись до усіх вище перелічених державних органів, Ви пройдете етап досудового врегулювання спору.
- Пишіть заяву до поліції про порушення Вашого конституційного права на отримання безоплатної медичної допомоги. До заяви додавайте копії усіх наявних доказів порушення Вашого права.
- З моменту порушення Вашого правоана безоплатна медичної допомоги, обов’язково збирайте усі можливі докази, роздруковуйте копії та направляйте їх до кожного органу, куди звертаєтесь разом із заявою. Медичні проступки дуже важко довести, тому докази повинні бути максимальними. Доказами можуть бути Ваші заяви, довідки різного характеру, фото, скріншоти переписок, відео та записи диктофону розмов з лікарями із якими виникло спірне питання тощо.
- Поліція за результатами досудового розслідування направить справу на розгляд суду, який і прийме рішення по суті справи. Якщо не згоні з ним, то звертайтеся із апеляційною скаргою до апеляційної інстанції.
Вам слід знати, що дуже важливо щоб у заяві ви чітко виклали усі обставини порушення Вашого права на отримання безоплатної медичної допомоги, а у цьому Вам в нагоді буде звернення до адвоката, який допоможе Вам скласти звернення до суду та напрацює Вам подальший план дій. Консультація юриста чи консультація адвоката, які зроблять правовий аналіз ситуації, якщо потрібна письмова консультація також нададуть, хоч безпосередньо, хоч допомога адвоката онлайн, як вам зручно.