Практикуючий адвокат та юрист з досвідом практичної діяльності у різних галузях права понад 12 років
У цій статті поговоримо про гучний порядок КМУ № 560, який усі так активно обговорюють, і про доставку людей до ТЦК. Про те, хто, за яких обставин це тепер може робити. І як зробити так, щоб ця історія не закінчилася викраденням і примусом проходити медкомісію за 15 хвилин, і відправкою до військової частини, без підтвердження медичних діагнозів.
За що можуть примусово доставити людину в ТЦК
Навряд чи, звичайно, Вам ця інформація сподобається, але тепер, після того, як ухвалено цей порядок КМУ № 560, Вас на вулиці може зупинити поліція, працівник ТЦК, зажадати військовий квиток і документи.
І якщо з'ясується, що Ви перебуваєте в базі розшуку через неявку за якоюсь повісткою до військкомату, або ж у Вас не буде при собі військово-облікового документа, то і поліція, і співробітники ТЦК цілком на законних підставах можуть здійснити Ваше адміністративне затримання, занурити Вас у бусик для уточнення даних і подальшого направлення на проходження медкомісії.
І тепер навіть адміністративний протокол про адміністративне затримання складати не потрібно.
Так, Ви не помилилися. Раніше, коли Вас примусово тягнули в бусик, вони хоча б були зобов'язані скласти адміністративний протокол. І тут підставою могла бути тільки наявність Вас у базі розшуку. А всі інші дії без протоколу і без наявності Вас у базі розшуку вважалися викраденням людини.
А ось тепер кожного, у кого немає військового квитка, може цілком на законних підставах доставити в ТЦК у бусику.
І це вже не викрадення людини.
А законна процедура адміністративного затримання і приводу в ТЦК.
І робити це тепер можуть і поліція, і ТЦК. Ба більше, навіть Ваш роботодавець зобов'язаний цьому сприяти.
Або ж це все-таки викрадення?
Давайте розберемося, в чому різниця.
Де закінчується адміністративне затримання і починається викрадення людей ТЦК
Звичайно ж для процедури адміністративного затримання Ви повинні або перебувати в базі розшуку, що означає, що раніше колись Вам вже вручали повістку для уточнення даних і Ви за нею не з'явилися. Або ж у Вас має бути відсутній військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов'язаного при собі.
І тільки тоді можлива процедура адміністративного затримання.
У решті випадків, коли військово-обліковий документ у Вас при собі, в порядку, і в жодній базі розшуку Ви не перебуваєте, адміністративне затримання на законних підставах неможливе.
І якщо воно відбувається - це одразу можна сміливо називати викраденням людини і кримінальним злочином.
Але, припустімо, дійсно, не було у Вас при собі військового квитка або ж і справді, раніше десь Вам вручили повістку, і Ви за нею не з'явилися.
Що тоді. Тепер можна все або все-таки не все.
У такій ситуації законно Вас доставити в ТЦК примусово. І законно виписати і вручити Вам повістку на медкомісію.
Після цього в цій ситуації Вас зобов'язані відпустити і дати можливість самому спокійно пройти медкомісію.
Але звісно ж на практиці цього не відбувається.
Після того, як Вам виписують повістку на медкомісію, Вам настійно рекомендують пройти в бусик на медкомісію.
Ніяких історій про Ваші медичні діагнози ніхто не чує.
І просить пройти медкомісію за 15 хвилин.
І ось у цей самий момент, коли після підпису повістки на медкомісію, або фіксації Вашої відмови в її підписі, або уточнення Ваших даних, Вас не випускають нікуди, ось тут і починається кримінальний злочин викрадення людини.
Це вже не процедура адміністративного затримання. Це вже свавілля військових.
Ніяка постанова КМУ № 560 і ніякий закон не дає їм права, навіть якщо Ви не з'явилися за сотнею повісток і у Вас досі немає військового квитка, Вас змушувати їхати на медкомісію в бусику, а не йти туди своїми ногами. І ніхто не має права обмежувати Вас у підтвердженні Ваших медичних діагнозів. І відмовляти Вам у вимозі направити Вас до відповідних спеціалістів.
Тому такі вимоги - вже незаконні дії.
Що робити, якщо Вас викрали і привезли в ТЦК
Докладний порядок дій щодо цього вже є в окремому моєму відео на тему: "Захист від свавілля ТЦК, якщо тягнуть у бусик". І загалом він мало змінився. Але з огляду на порядок КМУ № 560, нещодавно ухвалений, хотілося б зробити деякі уточнення.
У Вас завжди має бути якась людина, якій Ви довіряєте, якій Ви, у разі, якщо Вас тягнуть у бусик, швидко скинете кодове смс і вона почне діяти.
Як вона почне діяти?
Почне викликати поліцію і повідомляти про викрадення конкретної людини конкретним військкоматом. Можна також викликати ДБР з подібним повідомленням. І почне робити розголос у всіх доступних йому ЗМІ та соцмережах про Ваше викрадення співробітниками ТЦК.
І ще більш важливо, що будете робити Ви.
У жодному разі не поводитеся агресивно і не кидаєтеся в бійки. Якщо звичайно не хочете майбутні 5-10 років присвятити кримінальним справам.
Поводитеся спокійно, на скільки це можливо. І не піддаєтеся на провокації.
Ви, звичайно, можете відмовляти від повістки на медкомісію. Але я не рекомендую просто від неї відмовлятися, оскільки Вам за це на законних підставах можуть виписати адміністративний штраф 25500,00 грн.
Я рекомендую повістку на медкомісію підписати. Але від проходження на неї в бусик відмовитися.
Якщо занурять примусово, до кожного лікаря заходити зі словами: "Мене сюди до Вас привели силоміць, усе, що Ви робите, це насильство, і я відмовляюся від підпису всього".
Заявляти про всі свої діагнози і хвороби та вимагати направити до відповідного фахівця.
Якщо пропонують підписати відмову від проходження медкомісії або постанову про адміністративний штраф за відмову, підписуєте зі словами: "Не згоден. Мені не дають дійти на медкомісію своїми ногами, тягнуть у бусик. І відмовляються направити до відповідних фахівців для підтвердження моїх діагнозів".
Якщо приїжджає поліція - наполягати на прийнятті заяви про Ваше викрадення.
І на жодні хитрощі далі не піддаватися. Під примусом і за 15 хвилин медкомісію не проходити.
І жодних мобілізаційних розпоряджень чи добровільних згод на мобілізацію не підписувати.
На погрозу, що їм не потрібен Ваш підпис, і що вони самі все за Вас підпишуть і Вас скрізь занурять, абсолютно спокійно відповідати: "Мого підпису ніде не буде. А Ви робите, що вважаєте за потрібне. У такому разі я тихо сидітиму в куточку, відмовлятимусь виконувати злочинні накази командування, заявлю про почеркознавчу експертизу. І судіться зі мною хоч роками".
"Не випустимо звідси - добре, буду сидіти вічно на Вас дивитися".
"Заведемо кримінальну справу - заводьте, будемо розбиратися з моїм викраденням. Якраз прийміть заяву про викрадення",
"Випишемо постанову й адміністративний штраф 25500 грн. - виписуйте". Я отримаю з підписом "Не згоден" і піду оскаржувати до суду.
"Зафіксуємо Вашу відмову в підписі" - "Фіксуйте, маєте повне право".
Поліція теж часто людину, яка перебуває в стані шоку, намагається ввести в оману. Вона запитує, а на що Ви пишете заяву, у Вас же не було військового квитка і Вас же на законній підставі затримали.
Тут потрібно не боятися і відповідати: "Я пишу заяву на те, що мені не дають дійти до медкомісії своїми ногами, вимагають моєї доставки туди винятково в бусику, і що не дають мені можливо спокійно пройти медкомісію, підтвердити всі мої діагнози, а вимагають, щоб це було за 15 хвилин".
Ось це і писати.
На всякі пояснення: "Це ж нікуди не піде, Ви ж нічого не доведете", не реагувати. Вам потрібна подача заяви для фіксації факту викрадення і все. А куди і що піде вже не настільки важливо.
І пам'ятайте, що тільки дотримуючись усіх цих рекомендацій, Ви маєте шанси вийти з ТЦК у разі викрадення.
Якщо зламаєтеся, не зафіксуєте своє викрадення, все підпишете, пройдете до кінця без підтвердження діагнозів медкомісію, ступите в бусик і опинитеся у військовій частині, - відтоді, під тиском це було чи ні, більше ніхто не доведе. І жоден адвокат світу Вам більше не допоможе. Може тоді йтися тільки про звільнення, на що мають бути особливі підстави. Які є далеко не в кожного.
Ну а хто не вірить - скоро на каналі вийде відео, де я розповім деякі історії про викрадення людей ТЦК. Вони різні, десь людина вийшла, а десь опинилася на передовій. І думаю Ви порівняєте різні дії різних людей, і їхні результати.
Супровід в територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки актуальний для багатьох, штраф за неявку в військомат стає все більшим, і хоч виклик у військкомат по телефону не створює обов’язку явки, адвокатський супровід у військкоматі потрібен багатьом. Зараз відповідальність за неявку до військкомату зростає, штраф за неявку в військомат 2022 був меншим, переховування від військкомату не вихід, адвокатський супровід у військкоматі потрібен кожному, адже супровід у військкоматі – основа успіху, скарга на військкомат не завжди допомагає, якщо є повістка у військкомат, військкомат – не саме дружнє місце.