Детальніше
Старший викладач кафедри кримінального та адміністративного права Одеського національного морського університету
Національне законодавтсво захищає не тільки права та свободи фізичних осіб, а й інтереси та приватну інформацію юридичних осіб, що виражається у гарантуванні державою захисту її правовими інструментами комерційної таємниці юридичних осіб та ФОП.
- Безпосередньої актуальності питання комерційної таємниці набуло з отриманням Україною незалежності.
- Тоді почали створюватися приватні компанії різної форми власності і законодавець та власники компаній почали надавати все більшої уваги стосовно формування, закріплення комерційної таємниці праватних компаній.
- Комерційна таємниця представляє собою певний комплекс інформації, який встановлений положеннями національного законодавства та статутом відповідного суб’єкту господарювання і не носить характер все доступної для загальних мас, не відома третім особам, щодо організації управлінської діяльності, технологій, методів виробництва, фінансової діяльності відповідної фірми, мають значення комерційної цінності, та розголос якого спричинить значні збитки інтересам її володільця.
Для знання національного законодавства у сфері комерційної таємниці та своїх прав в її рамках, звертайтеся за консультацією до адвоката.
Консультація юриста чи консультація адвоката, які зроблять правовий аналіз ситуації, якщо потрібна письмова консультація також нададуть, хоч безпосередньо, хоч допомога адвоката онлайн, як Вам зручно, забезпечить Вам усі необхідні знання у сфері комерційної таємниці.
- Слід зазначити, що інформація, яка складає комерційну таємницю не є такою до моменту визнання її такою.
- Інформацію, яку визнано комерційною таємницею і попереджено про це працівників, вжито заходів щодо збереження її секретності, за її розголошення й настає кримінальна відповідальність.
- Щодо будь-якої іншої інформації, яку Ви дізнаєтесь, і Вас не попереджено, що вона складає комерційну таємницю, Ви можете розповідати її будь-кому.
- Чітко встановленого переліку даних, які можуть складати комерційну таємницю, національне законодавство не передбачає.
- Тут право залишається за суб’єктом господарювання, що саме визнати комерційною таємницею.
- Але національне законодавство передбачає, яка саме інформація не може складати комерційну таємницю.
Комерційну таємницю компанії можуть складати відомості таких сфер: технічні відомості; організаційно-управлінські відомості; комерційно-виробничі відомості; відомості, які стосуються унікальних винаходів та розробок компанії; тощо.
Перелік відомостей, які не можуть бути віднесені до комерційної таємниці: статутні документи компанії; звітність; відомості, необхідні для нарахування та сплати податків й інших обов’язкових платежів; відомості про штат фірми; відомості про платоспроможність компанії; інша інформація, яка згідно із чинним законодавства повинні бути відомими громадкості.
По суті, комерційна таємниця складає ті відомості, які складають унікальність тієї чи іншої компанії. На сьогодні на ринку склалися значні конкурентні умови, тому компанії різних сфер намагаються виділитися максимально у випуску своєї продукції та надання послуг з метою забезпечення унікальності та, відповідно, значного попиту на результати своєї праці, а це вимагає й організації безпеки комерційної таємниці компанії.
- Власник компанії має забезпечити усі належні умови для того, щоб комерційна таємниця, яка стала Вам відома через виконання службових обов’язків, отримання доступу інших осіб з виконання зовнішніх будь-яких справ з компанією, конкурентів, журналістів, які можуть готувати репортажі про роботу компанії тощо, знаходилась в режимі секретно, аби не за яких умов Ви б не надали їй розголосу.
- Власник повинен сформувати, що саме складає комерційну таємницю, встановити єдиний режим комерційної таємниці та повідомити про об’єм комерційної таємниці державу у момент формування компанії.
- Вам слід розуміти, що у таких обставинах Ви максимально набуваєте значного рівня віктимності – стати жертвою правопорушення – наприклад, роботодавець може сам з мотиву своєї власної користі звинуватити Вас утому, що саме через Вас відбулося «витікання» комерційної таємниці.
- Щоб, цього не відбулося треба максимально оговорити, що є саме комерційною таємницею.
Для знання національного законодавства у сфері комерційної таємниці та своїх прав в її рамках, звертайтеся за консультацією до адвоката.
- Консультація юриста чи консультація адвоката, які зроблять правовий аналіз ситуації, якщо потрібна письмова консультація також нададуть, хоч безпосередньо, хоч допомога адвоката онлайн, як Вам зручно, забезпечить Вам усі необхідні знання у сфері комерційної таємниці.
- Адже, дивлячись на те, що власник компанії сам у більшій мірі встановлює об’єм комерційної таємниці, при цьому, Вашому працевлаштуванні у компанію, Вам обов’язково треба оговорити відразу, що Вам відомо з комерційної таємниці, у якому об’ємі та яку Ви особисто будете нести відповідальність.
- Все це повинно зазначатися у Вашому договорі/контракті на працевлаштування. Підписується угода про нерозголошення. Вас повинні чітко попередити, що саме складає комерційну таємницю.
- Власник компанії повинен забезпечити режим секретності, здійснювати відповідні заходи для цього, здійснювати контроль особисто.
- Паралельно з цим і компанія є набуває значимо віктимних ознак, тобто стати жертвою від вчинення певних злочинних дій, зокрема як юридична особа, яка надає доступ до своїх приватної закритої інформації відповідному працівнику, вона ризикує тим, що ця інформація може бути розголошеною.
- Тому законодавець захистив кримінально-правовими інструментами збереження комерційної таємниці.
- У ст. 232 КК України передбачена кримінальна відповідальність за розголошення комерційної таємниці.
Для знання національного законодавства у сфері комерційної таємниці та своїх прав в її рамках, звертайтеся за консультацією до адвоката.
Консультація юриста чи консультація адвоката, які зроблять правовий аналіз ситуації, якщо потрібна письмова консультація також нададуть, хоч безпосередньо, хоч допомога адвоката онлайн, як Вам зручно, забезпечить Вам усі необхідні знання у сфері комерційної таємниці.
Види відповідальності за розголошення комерційної таємниці: цивільно-правова відповідальність шляхом компенсації шкоди; положення відповідальності, передбачені господарським законодавством; дисциплінарна відповідальність; адміністративна відповідальність; кримінальна відповідальність.
- Комерційна таємниця у будь-якому разі наносить значні збитки компаніям у разі її розголошення.
- Інколи ці збитки можуть сягати мільйонів і більше, в залежності від специфіки та об’ємів компаній.
- Тому, пропонується передбачити найбільш жорсткий вид відповідальності з її розголошення.
- Розголошення, як правило, стосується усього об’єму такої таємниці, а не окремих її частин.
- Тому, крім кримінальної відповідальності за її розголошення не повинно передбачатися законодавцем інших видів відповідальності.
- Передбачення лише кримінальної відповідальності буде мати більші гарантії безпеки та нерозголошення комерційної таємниці.
Можливі негативні наслідки від розголошення комерційної таємниці: негативний вплив у питаннях взаємодії компанії з діловими партнерами та клієнтами; потенційне невиконання договірних зобов’язань компанією через збитки від розголошення комерційної таємниці; сформування негативних обставин у реалізації продукції, надання послуг тощо
Якщо Ви вважаєте, що Вас можуть незаконно звинувачувати у розголошенні комерційної таємниці, то хоч у разі хоч малих звинувачень, що Ви могли піддати розголосу комерційну таємницю компанії, відразу звертайтеся до адвоката, яки допоможе розібратися у Вашій ситуації і захистити Вас, особливо, якщо Ви таких дій не вчиняли.
Кримінальна відповідальність за розкриття комерційної таємниці законодавцем передбачена як гарантія захисту від її розголосу.
- Проблема в тому, що національне законодавство надає значні повноваження бізнес-спільноті у визначені своєї комерційної таємниці.
- З одного боку – це демократичне право вибору компанією відомостей, що скидають комерційну таємницю і власне напрацювання заходів її забезпечення.
- З іншого – дуже часто компанії мають поганий рівень юридичної обізнаності, не надання належної уваги питанню комерційної таємниці навіть, це призводить захист та доведення вини особо, що вона розголосила комерційну таємницю компанії, дуже складно довести.
- Для знання національного законодавства у сфері комерційної таємниці та своїх прав в її рамках, звертайтеся за консультацією до адвоката.
Консультація юриста чи консультація адвоката, які зроблять правовий аналіз ситуації, якщо потрібна письмова консультація також нададуть, хоч безпосередньо, хоч допомога адвоката онлайн, як Вам зручно, забезпечить Вам усі необхідні знання у сфері комерційної таємниці.
- Доступ до комерційної таємниці, крім власника та співробітників компанії, які підписали угоду про нерозголошення, можуть отримати ще й співробітники правоохоронних органів у разі необхідності такого доступу для проведення розслідування у вчиненні відповідного правопорушення.
- Оскільки приватні комерційна таємниця охороняється законом правоохоронним органам для цього потрібно отримання відповідного дозволу.
- Без такого дозволу і правоохоронці не мають права доступу до комерційної таємниці.
На практиці дуже часто питання комерційної таємниці урегульовані на самому мінімальному рівні, чим переш за все, власник компанії створює несприятливі умови праці для своїх працівників, створює значні складнощі в роботі самої компанії, ризикує репутацією компанії тощо.
- Тому питанню комерційної таємниці правним компаніям потрібно приділяти значну увагу.
- Адже, очевидно, що недобросовісні працівники можуть бажати «підзаробити» на тому, що можуть, наприклад, організувати витік комерційної таємниці конкурентам по винаходу тощо.
- Україна більше 30 років є незалежною державою і більше 30 років на її теренах існує приватна підприємницька діяльність, тому вже достатньо часу та практики, коли треба довести до ефективного рівня й таке питання, як належне формування та забезпечення комерційної таємниці в роботі суб’єктів господарювання.
- Але, не дивлячись на те, що стільки років вже присутня комерційна таємниці у компаніях України, її захист залишається на мінімальному рівні.
- Очевидно, що ментальність нашого народу, який займається бізнесом, у більшості своєму є незмінною поки що, адже для належного забезпечення функціонування тієї чи іншої компанії не створюються належні умови, які чітко сформуюють, належним чином зареєструють та забезпечать схоронність комерційної таємниці.
- Чим будь-яка компанія створює для себе ж значні ризики навіть до втрати коштів, як зокрема, питання упущеної вигоди компанії.
Значною проблемою є забезпечення комерційної таємниці у разі звільнення працівника компанії.
- Тут ніяк забезпечити схоронність даних компанії майже неможливо.
- Трудового та й інші норми законодавства у такому разі не мають сили.
- Адже з моменту звільнення працівника така особа перестає бути відповідальною за збереження комерційної таємниці, що передбачалося договором, коли ця особа працевлаштовувалася.
- Та й довести, що таємницю розголосив працівник, який звільнився майже не можливо.
- Людина починає жити своїм окремим взагалі від компанії життям і її дії, з колом взаємодіє і тд - все це усеціло знаходиться поза колом зору компанії.
Тому треба відходити від того старого сприйняття питань малозначимості комерційної конкуренції. Визначати шляхи її захисту, навіть,коли людина звільняється з компанії. Адже відомо багато випадків, коли працівники компаній переходили до конкуруючих й зливали інформацію про роботу компанії, з якої звільнилися, чим конкурентам допомагали обійти іншу компанію і отримати їх прибуток через знання унікальної інформації про їх роботу, винаходи, тощо. Хоч і це все є інтелектуальною власністю компанії і приносить їй значні втрати через отримання їх потенційного прибутку конкурентами.