Старший викладач кафедри кримінального та адміністративного права Одеського національного морського університету
Право на зберігання таємниці факту таємниці усиновлення походить своїм корінням від тих часів, коли багато сімей як ворогів народу вивезли до Сибіру.
- Дітей багато було залишено в місцях виховання дітей, прийомних сімей і під погрозою розстрілу розповісти діяти, про те, що вони діти ворогів народу.
- Але часи змінилися і давно право збереження таємниці усиновлення набуло іншого значення.
- Більш гуманного значення, значення, яке переслідує забезпечення прав та свобод людини, захист інтересів дітей нашої країни та можливості пізнати батьківської опіки тими дітьми, які з різни обставин лишилися рідних батьків.
До 2021 року в України перебувало 17 тисяч дітей, які чекали своєї черги, коли їх знайдуть і заберуть їх названі батьки, які взяли би на себе добросовісно таку місію. Але з початком воєнних дій на території України кількість дітей, які потребують батьків зросла в багато разів, адже дуже багато дітей війна позбавила батьків.
- Будь-яка дитина заслуговує мати батька й матір.
- Але, батькам, які вирішили усиновити дитини треба відразу розуміти серйозність питання у тому, щоб забезпечити схоронність таємниці усиновлення.
- Адже раннє, несвоєчасне надання інформації про усиновлення може спричинити значних та невідворотніх наслідків для дитини, яку усиновили\удочерили.
- Більш легшим є той випадок, коли усиновлення/удочеріння відбувається у ранньому віці дитини.
- З дорослими дітьми факт усиновлення достатньо складно приховати.
- Адже сама дитина це буде розуміти, що батьки прийомні, та й інші родичі, знайомі будуть бачити наглядно факт усиновлення/удочеріння.
- Хоч у нормах національного законодавства, яке стоїть на захисті таємниці усиновлення, про вік дитини нічого не говориться.
Якщо Ви зіштовхнулися із ситуацією порушення таємниці усиновлення, обов’язково звертайтеся за захистом своїх порушених прав до адвоката. У цьому Вам допоможе консультація юриста чи консультація адвоката, які зроблять правовий аналіз ситуації, якщо потрібна письмова консультація також нададуть, хоч безпосередньо, хоч допомога адвоката онлайн, як Вам зручно.
- Національне законодавство передбачає принцип забезпечення таємниці усиновлення, хоч для осіб, які бажають усиновити, хоч, безпосередньо, щодо дітей, яких усиновлюють.
- Ст. 226 СК передбачає, що особа має право на таємницю перебування на обліку тих, хто бажає усиновити дитину, пошуку дитини для усиновлення, подання заяви про усиновлення та її розгляду, рішення суду про усиновлення.
- Усиновлювач має право не говорити про усиновлення дитині, і того ж вимагати від інших осіб, які дізналися про це, навіть і по досягненню усиновленою дитиною 18 років.
- Дитина, яку усиновлюють, має право на таємниці на факт її усиновлення, навіть стосовно себе самої. Але по досягненню 14 років вона набуває повного права дізнатися факт свого усиновлення.
- Але особа, яка її усиновила, має право не говорити їй про це, якщо розкриття таємниці усиновлення може завдати шкоди її інтересам.
- Службові особи, які дізналися про факт усиновлення через виконання своїх обов'язків, зобов'язані зберігати цю таємницю. Виключенням з цього може бути тільки випадки, коли інформація про факт усиновлення дитина потрібна, наприклад, для розкриття злочину чи кримінального правопорушення правоохоронними органами.
Тож, хто може розголосити таємницю усиновлення?
- особи, які через виконання службових обов’язків стало відомо про факт усиновлення;
- родичі близькі знайомі, яким відомо про факт усиновлення;
- інші особи, які дізналися у різний спосіб про факт усиновлення.
У разі порушення таємниці усиновлення будь-якою особою, обов’язково звертайтеся за захистом своїх порушених прав до адвоката. У цьому Вам допоможе консультація юриста чи консультація адвоката, які зроблять правовий аналіз ситуації, якщо потрібна письмова консультація також нададуть, хоч безпосередньо, хоч допомога адвоката онлайн, як Вам зручно.
- Дуже часто практики та науковці наголошують, що механізм реалізації розглядуваної законодавчої норми досить не зрозумілий, зокрема, не зрозуміло, хто повинен порушувати її перше право, щоб забезпечити друге, закон не пояснює.
- Часто й наголошують, що в ній не має необхідності, що дитину лишають певного права знати, хто вона, її походження та родову належність.
- Але, слід розуміти, що, перш за все, треба ураховувати інтереси дитини.
- Діти мають різний рівень мінливості, різні психологічні реакції, тому дуже часто може бути шкідливим для психологічного сприйняття самого факту усиновлення, знання самого факту, що батьки, які виросли дитину їй не рідні.
- Ще одним важливим фактором схоронності таємниці усиновлення та її максимальний захисту те, що ця таємниця забезпечує можливість дитини всеціло відучувати ту чи іншу сім’ю та батьків найріднішими у світі, а знання про неї у будь-якому разі спричинить відчуття відчуженості, не рідності, відчуття одинокості у світі тощо.
- Такі відчуття точно спричинять дитині душевні, психологічні страждання.
- Тому, очевидно, що досить необачно казати, що ця норма не має свого підгрунтя, перш за все, вона стоїть на захисті інтересів дитини.
Кримінальна відповідальність стоїть на захисті забезпечення можливості для кожної дитини щасливого дитинства в повній сім’ї. Тому передбачена законодавцем найвища міра відповідальності за порушення таємниці усиновлення є обґрунтованою та необхідною. Відміна кримінальної відповідальності за розголошення таємниці надасть можливість легкого розголошення цієї інформації.
- Зрозуміло, що психологічний розвиток, світосприйняття та ролі своєї та батьків в ньому у кожної дитина своє.
- Одні діти зможуть достатньо спокійно сприйняти інформації про те, що усиновителі не є рідними, біологічними батьками. Інші – ні і для них це може бути найстрашнішою психологічною травмою на все життя.
- Сприйняття дитиною інформації про її усиновлення носить виключно індивідуальний характер.
- Тому, для того, щоб дитині сказати, що Ви їй не біологічні батьки, підготуйте дитину разом з психологом.
- Психологи поспілкувавшись з дитиною, зроблять висновок про її готовність дізнатися таку інформацію і скажуть Вам, коли більш сприятливий вік саме Вашої дитини, щоб їй розповісти таємницю усиновлення/удочеріння.
- Дитину треба підготувати, адаптувати до того, щоб для неї сприйняття подібної інформації стало більш сприятливим та менше травматичним.
- Адже від несподіваного, різкого виявлення такої інформації, реакція дитини може бути значно непередбачуваною, тому, краще, хай фахівець попрацює над цим питанням, якщо Ви вирішите сказати про факт усиновлення чи удочеріння її.
- Реакція може бути неймовірно непередбачуваною від конфлікту, конфронтації до такої, що дитина може, навіть, забажати відмовитись від батьків-усиновлювачів, а то й призвести до їх вбивства, кримінально-правовій практиці такі випадки відомі, що також говорить про правильність визнання факту законодавцем існування кримінальної відповідальності за розголошення таємниці усиновлення.
- Це реалістична ситуація, коли дитина від такої інформації може стати на злочинний шлях, при чому в ранньому малолітньому віці.
Також з моменту розголошення таємниці усиновлення/удочеріння дитина може стати жертвою газлайтингу, булінгу серед однолітків через те, що вона може бути сиротою, без сімї, тощо.
- Таким чином, законодавець захистив і схоронність таємниці від інших, та безпечне зростання дитини до її психологічної зрілості і попередив можливі суспільно-небезпечні наслідки від розголошення таємниці усиновлення.
- Тож, очевидно, це питання потребує дуже тактичного підходу і навіть застосування більш жорстких санкцій, ніж штраф або виправні чи громадські роботи за розголошення таємниці, що передбачені у 168 КК України
- Більш того, вік 14 законодавець встановив не просто так.
- Саме з цього віку психологи встановили потенційно сприятливу межу для того, щоб дитині можна було повідомити таку інформацію і з мінімальною шкодою для психологічного стану дитини.
- Хоч і наразі багато колізій та спорів з цього приводу у практиків, науковців, навіть Дитячий фонд ЮНІСЕФ при ООН відмічає необхідність ліквідування такого підходу у сприйнятті таємниці усиновлення, удочеріння.
- Але ж, природу ніхто не відмінить, відмовитись від того, щоб зберігати в таємниці інформацію, яка може спричинити значну психологічну шкоду дитині, не має жодних порушень в її свободі вибору будь-чого, жодним чином не порушують її права, а тільки сприяє тому, щоб дитина відчувала себе повноцінною частиною відповідної сімї.
- Тож, очевидно, що присутність цієї норми у національному законодавстві має значну кількість позитивних аспектів. І в якомусь сенсі є, навіть, необхідністю. Можливо розглянути питання які інноваційні напрацювання можна залучити до законодавства в цій сфері, але відмовлятися від таємниці усиновлення не треба.
Та й існування за схоронність таємниці усиновлення (удочеріння) кримінальної відповідальності також є виправданим.
Адже, якщо батьки будуть культивувати ідею таємниці усиновлення (удочеріння), то сторонні особи можуть не надати такого глибоко значення цьому питанню, як захист інтересів дитини та опіку щодо її здорового психологічного стану, і надати розголосу такій таємниці.
Тож, очевидно, що кримінально-правова гарантія захисту таємниці усиновлення (удочеріння) має суттєве значення.
Якщо Ви зіштовхнулися із ситуацією порушення таємниці усиновлення, обов’язково звертайтеся до адвоката.
У цьому Вам допоможе консультація юриста чи консультація адвоката, які зроблять правовий аналіз ситуації, якщо потрібна письмова консультація також нададуть, хоч безпосередньо, хоч допомога адвоката онлайн, як Вам зручно.
Що робити, якщо виявили факт порушення таємниці усиновлення?
- Якщо відбувся факт розголошення таємниці усиновлення, то перш за все, прослідкуйте за реакцією дитини. Якщо потрібно, то відразу зверніться до психолога, щоб останній провів необхідну роботу з дитиною у разі важкого сприйняття такої інформації дитиною.
- Долучайте о справи адвоката, адже саме адвокат буде зацікавленим, крім Вас, у відновлені порушеного права про розголошення таємниці усиновлення.
- Зберіть докази факту порушення таємниці усиновлення.
- Напишіть заяву до поліції про факт розголошення таємниці усиновлення. Додайте до неї усі наявні у Вас докази.
- Знайдіть можливих свідків, людей, які можуть знайти будь-яку інформацію про факт розголошення таємниці, мотиви осіб, які її розголосили тощо. Надайте інформацію про свідків до поліції у справу.
- Поліція відкриє кримінальне провадження за ст. 168 КК України, проведе досудове розслідування у справі та передасть справу на розгляд суду для прийняття рішення у справі.
- Відразу подавайте заяву на відшкодування моральної та можливої матеріальної шкоди.
- На протязі усього процесу повинен бути присутнім обов’язково психолог.
- Якщо за результатами судового розгляду Ви не згодні із прийнятим судовим рішенням у справі, звертайтеся із апеляційною скаргою.
Для того, щоб людину притягли до відповідальності за ст. 168 КК України, для правильного напрацювання Ваших дій для захисту порушеного права та отримання компенсації, звертайтеся до адвоката. У цьому Вам допоможе консультація юриста чи консультація адвоката, які зроблять правовий аналіз ситуації, якщо потрібна письмова консультація також нададуть, хоч безпосередньо, хоч допомога адвоката онлайн, як Вам зручно.