Старший викладач кафедри кримінального та адміністративного права Одеського національного морського університету
Рівноправ’я є основною засадою правової демократичної держави. Цей принцип передбачений ще Загальною декларацією прав людини 1948 р. і є закріпленим в Конституції України у тому числі, де ч. 1, 2 ст. 24 передбачає, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом і не допускається жодних привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
- Дискримінаціні правопорушення зустрічаються майже кожного дня і ми до них звикли, але це є значною проблемою нашого суспільства, яку треба вирішувати.
- Адже суспільство стало давно цивілізованим, а методи робити людину ізгоєм через інакість серед нас все ще існують.
- Ми купуємо айфон 14 – останні моделі прогресу – а все ще маємо стереотипи, упередження, зверхнє мислення тощо з приводу, раси, кольору шкіри, волосся, місця проживання та походження тощо.
- Очевидно, що з дискримінацією треба закінчувати, визнавати право кожного бути інакшим.
- Дискримінація несе значну загрозу реалізації прав людини, а інколи, навіть, загрозу життю людини. На дискримінаційному підґрунті вчиняється значна кількість злочинів.
- Навіть зустрічаються цілі згуртування людей, які обирають інших своїми жертвами інших через певну інакістьна підґрунті нетерпимості. Часто особами, які проявлять дискримінаційні вчинки, бувають й родичі.
- А дуже часто жертвами дискримінації стають саме діти, інколи до замаху на життя, це взагалі недопустимо, але реальність.
- Через ці фактори дискримінацію потрібно ліквідувати у суспільстві на максимальному рівні.
- А для цього, переш за все, законодавець повинен передбачити жорсткі міри відповідальності за прояви дискримінації та забезпечувати максимально рівні умови громадянам у реалізації ними будь-яких прав.
Якщо Ви зіштовхнулися із цією категорію злочинів, то обов’язково звертайтеся за захистом своїх порушених прав до адвоката. У цьому Вам допоможе консультація юриста чи консультація адвоката, які зроблять правовий аналіз ситуації, якщо потрібна письмова консультація також нададуть, хоч безпосередньо, хоч допомога адвоката онлайн, як Вам зручно.
- Особливістю злочинів на підґрунті дискримінації є те, що будь-який злочин з цієї категорії є проявом насильства не тільки щодо конкретної особи, а стосується тієї чи іншої групи, нації, меншини тощо, до якої відноситься постраждалий від такого злочину.
- Глобальна проблема й у тому, що здається злочини, які стосуються тільки, наприклад, кольору шкіри, але цей злочин може влаштувати неймовірну смуту у суспільстві, підривати суспільну безпеку та стабільність, породжує агресію, порушення цивільних правил та порядків у суспільстві.
- Тому, реакція держави на такі злочини повинна бути миттєвою, переш за все, з метою забезпечення власної безпеки та гарантування основоположних прав людини та громадянина, а також недопущення міжрасових та міжнародних конфліктів на цьому підгрунті.
- Значною проблемою є й те, що багато громадян, які зіштовхуються з подібними випадками дискримінаційних порушень, ніяк про це не заявляють. Через це цей вид злочину має значний процент латентності.
Не дивлячись на те, що більше 30 років наша країна є незалежною і права та свободи людини і громадянина визнаються найвищою цінністю, багато громадян ще досі є ментально звиклими до того, що це певна нісенітниця і не потребує значної уваги, тим паче звернення до суду з такого приводу.
- Самі ж нехтують своїми правами та захистом їх. Не терпіть принижень тільки через те, що Ви інакший через свої природні чи інші ознаки.
- Звертайтеся за допомогою до адвоката, який скаже Вам як захистити свої права людини та громадянина. консультація юриста чи консультація адвоката, які зроблять правовий аналіз ситуації, якщо потрібна письмова консультація також нададуть, хоч безпосередньо, хоч допомога адвоката онлайн, як Вам зручно.
Віктимними характеристика, які роблять людину потенційною жертвою злочинів на підґрунті дискримінації є саме та категорія, верства населення, зокрема, генетичними батьками якої є представники інших держав, меншин, національностей і представники цієї категорії відрізняються кольором шкіри, волосся, расової приналежності, статті тощо або ж взагалі просто по факту є представниками іншої країни, нації, меншини, а на підґрунті відмінності можуть зазнати дискримінації та взагалі порушень своїх основоположних природних прав.
- Також ті особи, які мають певні фізичні вади, особливе своє бачення, інакомислення, релігійні переконання тощо.
- Найбільш частими жертвами дискримінаційний кримінальних правопорушень є особи, які мають темний колір шкіри та представники ромської спільноти.
- Останні взагалі мало захищенні, оскільки багато з них не мають часто документів для посвідчення особистості і навіть звернутися за захистом своїх прав у них не має нагоди.
- Більш того, багаторічне сприйняття іншими людьми їх як низького прошарку суспільства досі залишається дуже актуальним.
- Вони живуть часто в нелюдськи умовах з дітьми та потерпають від усілякого дискримінаційного прояву, аж до безпосереднього застосування насилля що них і навіть їх дітей.
Питання дискримінаційних проявів щодо їх нації актуальне багато років і залишається таким же і така ситуація не тільки в нашій країні.
- Через багатобічність цієї проблеми її вирішити відразу достатньо складно, але можливо при злагодженій співпраці між державними органами, інститутами суспільства та міжнародною спільнотою.
- Показники притягнення до кримінальної відповідальності осіб за ст. 161 КК України вказують, що кількість звернень значно мала.
- Офіційні показники дуже малі. При, чому закритих справ набагато більше. В реальному житті їх очевидно, що набагато більше, але ж із звідки знати правоохоронцям, що було порушено Ваші права на підґрунті того чи іншого дискримінаційного прояву, якщо Ви про це не заявили?
- Якщо Ви мовчите і не говорите про те, що Ваші права порушено, знайте, цим Ви все більше підвищуєте показник латентності злочинів, які порушують Ваші основні права та свободи людини та громадянина.
- Правоохоронці не можуть фізично зафіксувати увесь об’єм злочинності у суспільстві. Тому, не мовчіть, звертайтеся за захистом своїх основоположних прав.
Перш за все до адвоката, який допоможе Вам захистити свої права людини та громадянина. консультація юриста чи консультація адвоката, які зроблять правовий аналіз ситуації, якщо потрібна письмова консультація також нададуть, хоч безпосередньо, хоч допомога адвоката онлайн, як Вам зручно.
- Проблема в тому, що при розслідуванні злочинів на підґрунті дискримінації, нетерпимості, ненависті тощо, дуже складно довести увесь склад злочину, хоч здавалося б найважливіша сфера суспільства – адже най головне це людське життя та гідність людини – а захистити її на практиці існуючим правовим механізмом інколи складно. Рішення з призначенням покарання винній особі.
- В практиці правоохоронців прослідковується той момент, що в цих злочинах складно визначити момент й складно знайти докази і вчинення тих чи інших дій, інколи це просто слова, які не мають свого ані матеріального характеру, ані цифрового для їх підтвердження.
- Через це малі цифри справ, з яких суд виносить рішення з призначенням покарання винній особі.
- Уся робота державних та правоохоронних органів побудована на забезпечені та захисті прав та свобод людини і громадянина тому, тим паче, в нашій державі повинен бути забезпечений усе цілий захист цих прав правоохоронними органами.
Способи прояву дискримінаціних правопорушень
- глузування, різного роду приниження шляхом слововираження кривдником своєї неприязні на підґрунті расової, релігійної приналежності, статті, інвалідності тощо;
- цькування на підґрунті дискримінації, газлайтинг, булінг тощо;
- поширенням у різний спосіб образливої дискримінаційної інформації, різних матеріалів через мережу інтернет кривдником свого дискримінаційного сприйняття;
- застосування психологічного та фізичного насилля на підґрунті будь-якої інакості;
- вчинення буквально злочину – позбавлення людини життя через її інакість;
- інші можливі способи (в залежності від бурності фантазії) вираження правопорушником своєї неприязні на підґрунті расової, релігійної приналежності, статті, інвалідності тощо.
Безпосередньо відповідальність передбачена у ст. 161 КК України, яка передбачає, що за будь-які прояви дискримінації та нерівноправя покарання у вигляді штрафу від 200 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до 5 років, або позбавленням волі на строк до 3 років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років або без такого.
Які ж Вам треба вчинити дії на захист своїх основоположних конституційних прав?
- У разі таких порушення Ваших прав, відразу, перш за все, звертайтеся до адвоката. Адвокат зможе напрацювати Вам план дій для захисту своїх прав. А ще, краще, якщо Ви укладете з ним угоду і він сам, як фахівець, стане на захист Ваших порушених прав.
- Якщо порушення Ваших прав відбулося просто на вулиці дзвоніть до колл-центру поліції та викликайте її на місце. Працівники поліції приїдуть на місце та складуть протокол. Якщо є нагода йдіть самі до ближчого відділу поліції і пишіть заяву про порушення Ваших прав на підгрунті певного виду дискримінації.
- Працівники поліції відкриють кримінальну справу за ст. 161 КК України. Розпочнуть досудове розслідування та за його результатами направлять до суду для прийняття рішення по справі.
- Можете звернутися за захистом порушених прав із зверненням до офісу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.
- Зверніться до ЗМІ. ЗМІ особливо полюбляють висвітлювати випадки дискримінаційних проявів у суспільстві. Розголос Вашої справи призведе до більш прозорого розслідування та розгляду порушення Ваших прав.
- Якщо Ви іншої національності, не українець, звертайтеся за захистом порушених Ваших прав і до посольств Вашої крани в Україні, до певних організації із захисту різних національних груп, меншинств на території України тощо.
- З самого початку як розпочався інцидент щодо порушення Ваших прав залежно від расової, національної, регіональної належності, релігійних переконань, інвалідності та за іншими ознаками, збирайте, фіксуйте усі докази на підтвердження його вчинення щодо Вас. Робіть копії таких доказів, направляйте до поліції. Якщо раніше було складно довести факти дискримінації – складно зібрати докази, то наразі наявність телефону та камер спостереження, зокрема, зможуть забезпечити з легкістю наявність очевидних вчинків прямої дискримінації.
- Намагайтеся залучити до справи свідків, які чітко підтвердять порушення Ваших основоположних прав.
- Вимагайте відразу моральної та матеріальної компенсації за порушення Ваших основоположних прав людини та громадянина, які принесли Вам страждання.
- Підготуйтеся до судового засідання. Краще до судового засідання залучити адвоката, адже його промова на захист Ваших прав, як фахівця, буде більш переконливою, ніж Ваша.
- Якщо не згодні з прийнятим рішенням суду у справі, обов’язково звертайтеся до апеляції.
Для правильно обраної стратегії дій під час захисту своїх порушених прав залежно від расової, національної, регіональної належності, релігійних переконань, інвалідності та за іншими ознаками, обов’язково звертайтеся до адвоката. Він більш забезпечить прийняття позитивного рішення для Вас, допоможе Вам відновити свої порушені права.
- Тому Вам в нагоді буде консультація юриста чи консультація адвоката, які зроблять правовий аналіз ситуації, якщо потрібна письмова консультація також нададуть, хоч безпосередньо, хоч допомога адвоката онлайн, як Вам зручно.
- З наведених фактів та статистичних даних, які хоч і мають значний латентний показник, очевидно, що порушення в нашій державі прав людини та громадянина на підґрунті дискримінації таки є присутнім.
- Тому законодавча система повинна надалі напрацьовувати все більш прогресивні механізми забезпечення прав та свобод людини та громадянина на теренах нашої держави.