студент, юрист
Захист в суді та представлення інтересів боржника під час судового процесу є найважливішим аспектом правової держави. Судовий захист прав та інтересів у кредитних справах - це комплекс заходів, спрямованих на захист прав індивідуальних та юридичних осіб у кредитних відносинах. Фізичні та юридичні особи мають право на судовий захист своїх прав та інтересів та мають право на залучення адвокат в суд у разі становлення спору з кредитором/позикодавцем.
В першу чергу, боржник в праві отримати повне забезпечення об'єктивного та справедливого розгляду справи у судовому процесі, для представлення власних інтересів в суді та в праві мати адвокат для суда. Судовий захист може мати форму розгляду цивільного позову у відповідному суді. Слід зазначити, що всі процедури повинні відповідати вимогам закону та бути проведені відповідно до цивільного/господарського процесуального законодавства. Боржник, як фізична особа так і юридична особа в особі представника з належними повноваженнями за відповідним клопотанням мають право на знайомство з усіма доказами які присутні у справі. У разі відсутності певних доказів, то відповідач (боржник) має право на подання клопотання до суду в якій розглядається заява для витребування доказів, які в свою чергу здатні змінити хід справи на його користь. Після отримання доступу до матеріалів справи, слід приділити увагу до предмету позову та наведених доказів і аргументів стосовно наявного спору. У більшості випадків позивачем наводяться неправдиві та неактуальні докази, які можливо буде дослідити та спростити після ознайомлення справи. У випадку подання однією із сторін для витребування доказів, то суддя постановляє ухвалу про витребування, яка в подальшому направляється до певної установи або ж особи для її виконання. В більшості випадків зустрічається фальсифікація підпису та не дотримання Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги». Стосовно фальсифікації підпису та захисту боржника буде написано в наступній статті, де буде наведено весь алгоритм дій для захисту в суді. В данній статті коротко зазначу про не дотримання кредитором/позикодавцем Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги». В основному не дійсність електронного підпису зустрічається у спорах з мікро фінансовими організаціями (МФО). Електронний підпис у тому вигляді який вказує МФО, мають силу у тому випадку, якщо відповідач (боржник) визнає її дійсність та визнає, що дійсно користувалася даним чином для завершення/створення електронного документу. У випадку не визнання даного підпису відповідачем, позивач/кредитор має можливість подати докази у вигляді аудіо та відео запису в якому боржник визнає в усній формі дійсність підпису. Вище вказаний мною метод доказування та спростування електронного підпису часто зустрічається на практиці, то ж організації які займаються стягненням проблемних активів, завжди при розмові здійснюють аудіо запис для збирання доказів, які в подальшому використовуються у поданні позову до суду.
У випадку проведення судового процесу, боржник має право на представлення своїх інтересів, аргументів та доказів у свій захист, та у разі нездатності представляти свої інтереси, боржник (відповідач) має право мати представитель в суде або ж адвоката для повного супроводження справи, який буде представляти його інтереси та здійснить захист в судді. Юрист та адвокат мають різні функції у судовому процесі, проте обидва вони можуть допомогти клієнтам з захисту їх прав та інтересів у суді. Юрист та адвокат здатні проаналізувати всю справу для захисту та представлення інтересів відповідача (боржника) в рамках відповідних законів та законодавчих актів. Юрист та адвокат після отримання справи та її ознайомлення досліджує предмет та підставу позову, після чого складає процесуальні документи у вигляді відзиву, заперечень та клопотань. Саме юрист та адвокат здатні виявити фальсифікацію або ж недійсність певних доказів наведеними кредитором та позикодавцем. Звісно сам відповідач (боржник) також здатен та має право на дослідження та спростування доказів, але питання стосовно психологічного стану нікуди не дінеш. Після процесу досудового регулювання проведеною банківськими та небанківськими організаціями часто ослаблюється позиція боржника та зменшує здатність на належний самозахист в суді та на представлення своїх інтересів.
Відповідач (боржник) має право на звернення до суду із відповідною заявою для захисту своїх прав та інтересів у разі порушення законодавства з боку кредитора або іншої сторони. У такому випадку, суд має право прийняти відповідні рішення, що забезпечать захист прав та інтересів боржника/відповідача. У випадках нерегламентованих законом дій зі сторони кредитора та позикодавця які порушують права та інтереси під час досудового регулювання спору, то боржник в праві звернутися до суду в цілях отримання захисту та представлення інтересів з заявою для визнання договору позики/кредиту не дійсним, для визнання виконавчого напису виданим нотаріусом таким що не підлягає виконанню державним/приватним виконавцем, для скасування судового наказу та для відновлення втраченого права.
На практиці часто зустрічаються такі заяви:
- Позовна заява про визнання договору позики або ж кредитного договору не дійсним;
- позовна заява про визнання виконавчого напису нотаріуса таким що не підлягає виконанню та скасування судового наказу.
Саме ці наведені заяви є тими діями якими позивач має право скористатися для відновлення своїх втрачених прав під час досудового регулювання спору.
Важливо зазначити той аспект, що боржник має право на повне забезпечення захисту своєї приватності та конфіденційності. Інформація про боржника та його фінансовий стан повинна бути захищена від несанкціонованого доступу кредитора або іншої сторони, у разі порушення конфіденційності та приватності боржник має право подати відповідну заяву до суду для відновлення тих чи інших прав, а також для отримання моральної та матеріальної виплати у разі якщо боржнику завдано шкоду неправомірними діями кредитора/позикодавця. Часто зустрічаються випадки, коли мікро фінансові організації а також шахраї які користуються заради легкого збагачення сайтами макрофінансових організацій, отримують доступ до персональних даних клієнтів які зберігаються в банках, та в подальшому ту інформацію використовують для оформлення позики в мікро фінансових організаціях (МФО). У даному випадку особа яка не за своєю волею стала боржником дізнається про скоєне шахрайство відносно нього після того як колектори або ж організації які займаються проблемними активами звертаються до них. Після чого ж звісно як і приводилося в якості прикладу раніше, то боржник в праві звернутися до суду для визнання договору не дійсним або ж скасування виконавчого напису виданим нотаріусом.
У разі порушення прав боржника під час судового процесу, він має право на подання скарги до вищих судових інстанцій, де справа може бути переглянута та переоцінена. Будь-яке порушення прав боржника під час судового процесу може призвести до скарг на дану судову процедуру та до прискорення прийняття відповідних рішень. На практиці зустрічаються випадки, коли відповідач (боржник) не повідомляється належним чином та не отримує заяву яка подається до суду позивачем/стягувачем. У даному випадку відповідач яка не отримувала повідомлення про судовий процес та не отримувала процесуальні документи, має право подати заяву про перегляд в той же суд де було ухвалено заочне рішення. У випадках коли відповідач приймав участь, але рішення прийняте з порушенням процесуального законодавства, то він має право на подачу скарги до апеляційної або ж касаційної інстанції.
Отже, судовий захист прав індивідуальних та юридичних осіб у кредитних справах є важливою складовою захисту прав споживача та бізнесу у сфері кредитування та позикових операцій. Згідно вищесказаного, захист відповідача/боржника під час судового процесу є найважливішим аспектом . Без дотримання певних прав боржника та його інтересів, будь-яка рішення, яке буде прийнято у суді, може бути визнана неправомірним та яка порушила його права на судовий захист. Підводячи висновки на підставі вищевказаної інформації то відповідач/боржник має право на представлення інтересів в суді, має право на спростування позовних вимог та має право на адвоката або ж юриста для захисту та представлення інтересів в суді.