Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Одним із прав, які передбачені чинним законодавство, є право на отримання громадянами у власність земельної ділянки, що перебуває у власності держави, або ж територіальної громади.
- Дана процедура має назву приватизація, що реалізується у вигляді безоплатної передачі права власності на земельну ділянку, нерухомість та інше майно, що перебуває у власності держави.
- Якщо мова йде саме про земельні ділянки, то мотиви у приватних особі для здійснення приватизації можуть бути різними: ведення селянського господарства, приватизація ділянки на якій будуватиметься об’єкт нерухомості (житловий будинок, гараж, дачний будинок), або ж для ведення садівництва.
Особливості здійснення приватизації:
Відповідно до ст. 121 ЗКУ розмір земельної ділянки, яка передаватиметься у приватну власність напряму залежить від цілей її подальшого використання, адже для ведення господарства визначено розмір, що не перевищує 0,2 гектара; для ведення садівництва розмір становитиме - максимум 0,12 гектара; а якщо особа, здійснює приватизацію для будівництва житлового будинку розмір ділянки, що виділятиметься залежитиме від типу населеного пункту, в якому вона здійснюватиметься (для сіл - максимум 0,25 гектара; для селищ - 0,15 гектара, а для міст - 0,10 гектара).
- Варто зазначити, що відповідно до чинного законодавства на період дії воєнного стану заборонено передавати у приватну власність земельні ділянки, розроблювати документацію із землеустрою з метою здійснення приватизації.
- Винятком є випадки. коли на земельній ділянці вже побудований об’єкт нерухомості ( будівля, споруда) і потребується приватизація присадибної території.
- Вкрай важливим є те, що процедура передачі земельної ділянки у приватну власність не зазнала змін у зв’язку із оголошенням воєнного стану.
Також варто наголосити на тому, що у випадку використання земельної ділянки без належного рішення органів місцевого самоврядування або ж виконавчої влади, такі дії можна кваліфікувати як самовільне зайняття земельної ділянки. за що передбачається адміністративна, а в деяких випадках і кримінальна відповідальність.
Процедура приватизації земельної ділянки:
- Першим кроком у здійсненні приватизації є визначення меж земельної ділянки, що буде передаватись у приватну власність. Для цього необхідно провести землевпорядні роботи, звернувшись до відповідної організації. Важливо щоб роботи проводив сертифікований спеціаліст з необхідним технічним забезпеченням. Всі особливості щодо здійснення даного типу робіт, строки на їх виконання передбачаються сторонами у договорі. Результатом проведення землевпорядних робіт, є видача акту встановлення меж земельної ділянки в натурі, що підлягає підписанню спеціалістом, який їх проводив та інша технічна документація. Варто зазначити, що строк на виготовлення даної документації не повинен перевищувати шести місяців з дня укладення договору.
- Далі варто зареєструвати ділянку у земельному кадастрі. Для цього необхідно звернутися до державного реєстратора шляхом подачі відповідної заяви, технічної документації та електронного документу, що підтвердить результати проведення землевпорядних робіт. Вже протягом двох тижнів відомості про земельну ділянку повинні внести до Державного земельного кадастру. Документом, що підтвердить реєстрацію є витяг, який видається держаним реєстратором.
- Ключовим етапом у здійсненні приватизації, є отримання дозволу на це від органу виконавчої влади, або місцевого самоврядування. Для його отримання особі необхідно звернутися з клопотанням, до якого додається технічна документація та витяг із земельного кадастру. Процедура розгляду поданих документів не повинна перевищувати місячний строк.
- Заключною стадією є реєстрація права власності на отриману земельну ділянку. Для цього необхідно звернутися у найближчий ЦНАП з відповідною заявою, документами, що засвідчують особу, копією рішення органу місцевого самоврядування, витягом із земельного кадастру та квитанцією про сплату адміністративного збору. Результатом здійснення реєстрації є внесення відомостей до ЕДР та видача відповідного витягу.
Допомога юриста у проведенні приватизації:
Юридичні послуги з супроводу приватизації є вкрай важливими, адже укладення договорів, заяв, клопотань та підготовка іншої документації потребує провести правовий аналіз ситуації, виходячи з побажань клієнта, цільового призначення ділянки, та нормативного регулювання. Юрист забезпечить реалізацію всіх вищеописаних стадій без виникнення складнощів та перешкод та в межах передбачених законом строків.