Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Досить часто підприємці зіштовхуються з проблемою торгівлі та оподаткування підакцизними товарами, що має досить багато юридичних тонкощів та особливостей. Загалом акциз - це вид непрямого податку, що включається до вартості підакцизного товару.
- Непрямими він є тому що сплачується безпосередньо покупцем, при придбанні товару, але забов’язання щодо переведення податку до бюджету покладається на інших суб’єктів (продавців, виробників).
- Варто зазначити, що стягнення даного податку не залежить від отримання прибутку суб’єктом господарювання, але напряму пов’язане з фактом реалізації підакцизного товару.
- Відповідно до ст. 215 ПКУ акцизним податком обкладаються наступні товари: тютюнові вироби, рідини, які використовуються в електронних сигаретах, алкогольні напої, пальне, легкові автомобілі та електрична енергія.
- Суб’єктний склад платників акцизного податку досить великий, але в цілому його забов’язані сплачувати суб’єкти господарювання, що імпортують товар; виробники; продавці; суб’єкти, що не забезпечили цільове призначення підакцизних товарів та фізичні особи, які транспортують дані товари за кордон у великих розмірах.
Отримання ліцензії на торгівлю підакцизними товарами:
Загалом процедура отримання ліцензії ґрунтується на необхідності внесення відомостей про суб’єкта господарювання, який провадить діяльність, що підлягає ліцензуванню та залежить від конкретного виду підакцизного товару.
- Не дивлячись на це, існує загальний порядок отримання ліцензії.
- Органом ліцензування в даному випадку виступатиме головне управління Державної податкової служби до якого і варто звертатись із відповідною заявою та всіма необхідними документами.
- В заяві обов’язково варто зазначити відомості про отримувача ліцензії ( для юридичних осіб - найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код; для фізичних осіб - ПІБ, місце проживання та ідентифікаційний код), також зазначається вид господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню.
- До заяви варто додати документи в залежності від ліцензійних вимог та виду підакцизного товару, копію документа, що посвідчує особу заявника, а також виписка з ЕДР для підтвердження державної реєстрації суб’єкта господарювання.
- Варто дотримуватись всіх вимог щодо написання заяви, адже якщо вони будуть порушені, або не будуть додані всі необхідні документи, то орган ліцензування має право залишити її без розгляду.
- Вже протягом трьох днів з моменту подачі пакету документів, уповноважений орган за наявності підстав повинен прийняти рішення щодо видачі ліцензії суб’єкту господарювання.
- Сама ж ліцензія обов’язково має місити найменування органу, який її видав, дані отримувача, строк дії ліцензії та дату її видачі.
Особливості оподаткування підакцизних товарів:
Досить важливим є те, що в деяких випадках законодавством скасовується стягнення акцизного збору, а саме: вивезення підакцизних товарів за межі митної території України; ввезення товарів за рішенням суду з метою подальшого знищення; ввезення продуктів, що використовуватимуться в якості сировини для виробництва; ввезення гуманітарної допомоги; ввезення товарів на територію України в обсягах, що не перевищують вимоги безмитного ввезення.
- Варто зазначити, що ставка акцизного податку напряму залежить від об’єкту оподаткування, тобто від виду підакцизної продукції, але загалом використовуються адвалорні (визначаються у відсотках від вартості товару) та специфічні (виражаються у грошовому вимірі на одиницю товару) ставки.
- В деяких випадках застосовується змішана форма визначення податкової ставки.
- Згідно зі ст. 222.1.1. ПКУ суми акцизного податку підлягають перерахунку до бюджету протягом десяти днів після подачі податкової декларації.
- Поряд з цим встановлюється, що виробники алкогольних напоїв для яких використовується етиловий спирт сплачують податок при придбанні марок акцизного податку.
- Якщо ж товар був ввезений на територію України, то податок повинен сплачуватись в день подання митної декларації.
- Загалом декларація акцизного податку варто подавати до контролюючого органу за місцем реєстрації не пізніше двадцятого числа звітного періоду.
Послуги юриста для бізнесу з отримання ліцензії та оподаткування підакцизних товарів:
Юрист для бізнесу допоможе у веденні господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню шляхом отримання ліцензії та контролю за поданням звітностей та сплатою податків до контролюючих органів. Оскільки процес оподаткування, ліцензування являє собою досить велику кількість вимог та тонкощів, юридичний супровід бізнесу вкрай актуальний для суб’єктів господарювання, діяльність яких пов’язана з підакцизними товарами . Юрист не тільки забезпечить злагоджену та ефективну роботу, але й гарантує захист бізнесу від протиправних дій контролюючих органів та органів ліцензування.