Детальніше
Старший викладач кафедри кримінального та адміністративного права Одеського національного морського університету
Даний склад злочину має глибоке історичне коріння – колись викрадали коней, а потім вже й автомобілі з їх появою, але, у будь-якому разі відповідальність за такі дії була присутня в усі часи.
Але на відміну від історичних часів, наразі транспортним засобом є специфічні предмети – всі види автомобілів, трактори та інші самохідні машини, трамваї і тролейбуси, а також мотоцикли та інші механічні транспортні засоби. Інколи виникають певні складнощі на практиці, коли має місце викрадення самохідних саморобних транспортних засобів.
- Є значні проблеми в у визначені певної інформації про такі транспортні засоби при формуванні матеріалів справи, наприклад, важко визначити їх вартість, важко вказувати у справі взагалі, що це за транспортний засіб і чи він буде складати об’єкт кримінального правопорушення, передбаченого ст. 286 КК України.
- Ст. 286 КК України передбачає, що незаконне заволодіння транспортним засобом карається обмеженням волі на строк від трьох до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк.
- Якщо Ви стали жертвою викрадення Вашого авто і не знаєте як діяти, то вертайтеся за консультацією до адвоката.
- Консультація юриста чи консультація адвоката, які зроблять правовий аналіз ситуації, якщо потрібна письмова консультація також нададуть, хоч безпосередньо, хоч допомога адвоката онлайн, як Вам зручно.
- Слід розуміти, що інколи люди через свої власні дії стають жертвами викрадення власного транспортного засобу.
- Віктимні характеристики жертв цього злочину виражаються у їх безпечному відношенні до інших людей, які потім можуть виявитися зловмисниками, крадіями авто.
Нприклад, люди дуже часто безпечно та довірливо підбирають пасажирів на дорозі, які можуть вийняти певні знаряддя вбивства та, погрожуючи, заволодіти авто; дуже часто продавець свого авто при його огляді потенційним клієнтом довірливо дають такому клієнтові своє авто,щоб він на ньому проїхався, побачив як машина працює, «примірився» до неї, а він просто втікає на авто.
- Тож, очевидно, що через необачність, не дотримання безпеки авто, люди часто самостійно роблять себе жертвами даного правопорушення.
- Важливим елементом у викрадені транспортного засобу є способи їх викрадення.
- Оскільки виявлення, у який спосіб було вчинено викрадення транспортного засобу надає можливість виявити винну у таких діях особу, а інколи й взагалі визначити усі докази таких дій. Тож, визначення способів викрадення транспортного засобу має суттєве значення.
Способи вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст. 286 КК України
- шляхом обману володільця транспортним засобом (наприклад, прохання покататися на авто, а потім не повернути його володільцеві)
- шляхом зловживання довірою власника транспортного засобу заволодіти ним (наприклад людина продає своє авто й показує його потенційному клієнту, правопорушник може заскочити у авто й поїхати у необхідному напрямку, таким чином викравши його)
- за допомогою фізичних чи психологічних тактик відсторонення володільця від керма й у таким чином у примусовий спосіб заволодіння транспортним засобом (наприклад з місця стоянки авто, коли власник відійшов у справах);
- погрожування у різний спосіб та різними знаряддями небезпеки володільцеві транспортного засобу, вказування йому куди їхати, виштовхування його з авто тощо;
- таємно чи відкрито правопорушник може проникнути у авто самостійно за допомогою необхідного інструменту, технічних засобів, запустити двигун й поїхати у необхідному йому напрямку з метою викрадення авто;
- інші можливі способи вчинення крадіжки транспортних засобів.
У який би спосіб Ваше авто не викрали звертайтеся за консультацією до адвоката. Консультація юриста чи консультація адвоката, які зроблять правовий аналіз ситуації, якщо потрібна письмова консультація також нададуть, хоч безпосередньо, хоч допомога адвоката онлайн, як Вам зручно.
Склад кримінального правопорушення, передбаченого ст. 286 КК України
Суб’єкт – осудна особа, яка свідомо заволоділа незаконним шляхом транспортним засобом.
Суб’єктивна сторона – винні дії, прямий умисел, бажання заволодіти незаконно транспортним засобом іншої особи.
Об’єкт – транспортний засіб, передбачений у ст. 286 КК України.
Об’єктивна сторона – навмисні дії, спрямовані на крадіжку транспортного засобу іншої особи.
Крадіжку можуть вчиняти багато осіб, тобто, мова й де про організоване угрупування, які діють за попередньою домовленістю.
- Дуже часто організовані угрупування діють у спосіб викрадення транспортних засобів за допомогою технічних засобів, викрадення авто, коли йдуть на огляд авто при його купівлі, відволікаючи власника, а інший співучасник сідає за кермо авто й втікає на ньому.
- Для чіткого визначення складу правопорушення звертайтеся за консультацією до адвоката, який допоможе визначити усі ознаки дій правопорушника, виявити елементи правопорушення у його діях та допоможе напрацювати дієвий алгоритм дій для пошуку Вашого авто та притягнення правопорушника до відповідальності.
- Консультація юриста чи консультація адвоката, які зроблять правовий аналіз ситуації, якщо потрібна письмова консультація також нададуть, хоч безпосередньо, хоч допомога адвоката онлайн, як Вам зручно.
Для забезпечення безпеки та схоронності Вашого авто є значна кількість технічних засобів, сигналізацій різних тощо.
- Один із найдієвіших відомих старих методів, щоб можна було прослідкувати куди рухається Ваше авто у разі його викрадення – це залишення у машині постійно зарядженого мобільного телефону, зареєстрованого у мережі відповідного оператора, що надасть змогу правоохоронцям через супутник від слідкувати рух авто у разі його викрадення.
- Також значним безпечним методом може слугувати забезпечення його камерами спостереження, у тому числі й тими, що будуть не оглядні з першого погляду.
- Камери також допоможуть визначити через які місяця викрадене авто проїжджає, якщо камери будуть синхронізовані з мобільним телефоном чи іншим гаджетом і знаходитись в онлайн трансляції.
- У разі викрадення Вашого транспортного засобу, то пропонуємо наступний порядок Ваших дій.
Алгоритм Ваших дій у разі викрадення транспортного засобу
- Невідкладно викликайте поліцію у разі виявлення викрадення транспортного засобу, опишіть місце , обставини викрадення та детально зовнішній вигляд викрадача, особливо звертаючи увагу на усі особливі ознаки (тату, шрами тощо);
- Якщо у ході подій викрадач транспортного засобу наніс Вам будь-які тілесні ушкодження, обов’язково викличте швидку медичну допомогу. Нехай лікарі швидкої обов’язково зафіксують усі пошкодження.
- Відразу реагуйте, якщо Ви не одні у цю хвилину чи звіть на допомогу, щоб хтось допоміг наздогнати викрадачів. Але розумійте, що Ви таким чином можете наражати себе на небезпеку, тому намагайтеся паралельно намагайтеся повідомити поліцію, куди Ви рухаєтесь, у якому напрямку наздоганяєте викрадачів;
- Відразу намагайтеся зібрати усі докази, які будуть свідчити про деталі викрадення Вашого авто та відомості про особу викрадача чи викрадачів (відео з камер спостереження, покази свідків, може хто з присутніх засняв відео моменту викрадення авто на мобільний телефон тощо);
- Залучайте до пошуку найбільшу кількість людей, особливо хто на авто, щоб можна біло наздогнати. Але дійте так, щоб не заважати діям правоохоронців. Якщо поліція відразу відреагувала, а, як правило, так і є, оголосивши операцію перехват, то у такому разі точно не заважайте їм виконувати їх професійний обов’язок. Краще займіться збором доказів, пошуком свідків у цей час.
- Залучайте адвоката, який, крім правильного напрацювання Ваших дій у такій ситуації, ще може також допомогти у пошуках викраденого Вашого авто.
- Обов’язково усі докази, які Ви зібрали на місці події, надайте поліції.
- Поліція за фактом викрадення відкриє кримінальне провадження за ст. 286 КК України. Якщо винну особу чи осіб спіймають, то їй буде загрожувати обмеження волі на строк від трьох до п’яти років.
- Коли справу буде передано на судовий розгляд, ретельно підготуйтесь до нього. Краще укладіть угоду з адвокатом, нехай він як професіонал своєї справи відстоює Ваші інтереси у суді.
- В заві до суду вимагайте компенсації у разі пошкодження Вашого авто чи нанесення Вашому здоров’ю шкоди. Для цього заздалегідь зробіть експертну оцінку нанесених пошкоджень авто.
- Якщо будете не згодні з рішенням суду, обв’язково звертайтеся з апеляційною скаргою.
Для ефективного напрацювання алгоритму саме Вашого випадку звертайтеся за консультацією до адвоката. Консультація юриста чи консультація адвоката, які зроблять правовий аналіз ситуації, якщо потрібна письмова консультація також нададуть, хоч безпосередньо, хоч допомога адвоката онлайн, як Вам зручно.