Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
Нещодавно в Верховній Раді України був зареєстрований законопроект, який відзначився дуже суперечливими думками експертів в галузі юриспруденції.
- Мова про законопроект, що був зареєстрований за номером 9672, який собою представляє внесення змін до чинного Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а саме до статті двадцять третьої, якою зокрема, визначаються підстави для надання відстрочки для військовозобов’язаних. Наша письмова консультація від юридичного маркетплейсу «Консультант» допоможе розібратися в положеннях нового законопроекту.
- Аналіз документів чинного законодавства в сфері мобілізації передбачає, що статтею двадцять третьою встановлено ряд обставин, якими визначається відстрочка для здобувачів освіти.
- Так встановлено, що на сьогодні така відстрочка надається тим особам, які здобувають навчання в закладах професійної чи професійно-технічної освіти.
- Такі ж положення діють і для здобувачів, які навчаються на рівні фахової передвищої або вищої освіти – тобто ті, які мають статус студентів, але за умови, що навчання здійснюється на денній чи дуальній сфері освіти.
Крім того, норми щодо відстрочки розповсюджуються і на аспірантів, докторантів чи асистентів, які є стажистами.
- Однак, деякими депутатами нашого законодавчого органу були ініційовані зміни до даного нормативно-правового акту.
- Так, четвертого вересня до Ради був направлений проект закону, який вносить кардинальні зміни до положень саме цієї двадцять третьої статті.
- А в пояснювальній записці до проекту було визначено, що основною метою його є те, що протягом періоду дії воєнного стану і в порівнянні з минулими роками, значна кількість вступників та студентів виросла в декілька разів.
- Депутати зробили правовий аналіз ситуації, та визначили що така активна вступна кампанія може бути пов’язана з тим, що особи (чоловіки), які вступають до закладів освіти мають на меті не здобування нових знань, а лише хочуть отримати на підставі навчання відстрочку від мобілізації.
Так, новий проект закону містить нову норму, яка полягає в тому, що відстрочку зможуть отримати ті особи, які навчаються в зазначених вище закладах освіти, але лише за умови, що така освіта здобувається у послідовних рівнях. Тобто у такому разі відстрочка не має діяти на тих, хто хоче отримати наприклад другу вищу освіту.
- Ще однією умовою відстрочки має бути те, що здобувачеві на момент вступу має бути не більше, ніж тридцять років.
- Зміни також передбачаються і для докторантів, науковців, педагогічних працівників, якщо вони працюють в закладах освіти на ставці, що становить не менше, ніж 0,75.
- Нещодавно Комітетом з питань інтеграції України о Європейського Союзу було надано свій висновок за даним проектом, в якому резюмувалося, що даний проект не є відповідним до права ЄС, адже тут вбачаються порушення таких принципів, як рівність і дискримінація.
Тут можна зробити юридичний висновок про те, що даний проект закону також порушує і право на освіту, яке закріплено на конституційному рівні, і має бути забезпечене державною навіть під час дії воєнного стану.