Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
Норми конституційного законодавства в Україні є досить впливовими на врегулювання суспільно-правових відносин в нашій державі.
- Однак не всі дійсно розуміють важливість таких норм та необхідність їх застосування в процесі врегулювання правових відносин, адже їх недотримання може привести до порушення прав та свобод людини та громадянина.
- Про одне з найважливіших таких положень та необхідність його застосування допоможе розібратися дана письмова консультація.
- А фахівці юридичного маркетплейсу «Консультант» допоможуть розібратися в усіх юридичних аспектах та питаннях.
Так, особливої уваги потребує розуміння норми, яка встановлена 58 статтею Конституції України, де визначається що зворотна дія у асі не повинна бути застосована до чинних нормативно-правових актів, зокрема і законів також.
- Цією ж статтею встановлені і виключення. Так, така зворотна дія має місце у разі якщо норми акту скасовують або пом’якшують вид відповідальності для особи.
- Слід сказати і про те, що у разі, якщо певні дії особи на час їх здійснення чинними нормативно-правовими актами не визначалися як правопорушенням, у такому разі і відповідальність за таке не має передбачатися.
- До прикладу можна привести наступний, коли особа здійснила певні дії в минулому (здійснила поставку певного товару наприклад), що не визнавалося законами як порушення, то навіть якщо у майбутньому буде діяти новий закон, де за таку поставку вже передбачена відповідальність, то дана особа не буде нести відповідальність через те, що на момент її дій був чинний інший нормативно-правовий акт, який не передбачав відповідальність.
Правовий аналіз ситуації та аналіз документів конституційного законодавства тут вбачає (в рамках реалізації даної норми 58 статті) саме захист прав та свобод людини.
- Також слід наголосити і на висновку Конституційного Суду України з приводу даного питання.
- Тут слід звернути увагу саме на рішення КСУ від 09.02.1992 або від 13.03.2012. У останніх визначено, що всі нормативно-правові акти, включаючи закони повинні поширювати свою обов’язкову дію лише у разі, якщо правовідносини вже виникли після набуття чинності такого закону.
- Натомість як вже було зазначено в даній статті тут має місце і певне виключення, що полягає у можливості такої зворотної дії якщо закон буде пом’якшувати відповідальність особи, яка наприклад вчинила злочин, а новий закон буде скасовувати відповідальність за такий вчинок.
- У такому разі дійсно можливо використовувати новий нормативно-правовий акт для відносин, які виникли до набуття чинності нового закону.
- Говорячи про дану норму можна навести досить багато прикладів в різних сферах суспільного життя, в різних сферах правовідносин.
- До прикладу можна тут і звернути увагу на пенсійні правовідносини.
У разі, якщо пенсійним законодавством визначається певний пенсійний вік, коли особа може набути статусу пенсіонера й «вийти на пенсію», досягнувши цього віку, вона здійснює такі дії, а після того набуває чинності інший нормативно-правовий акт, який змінює чи збільшує пенсійний вік, то у такому разі особа не повертається на роботу адже її не позбавляють статусу пенсіонера саме через те, що закон не має зворотної дії у часі.