Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
Новітнім законодавством в сфері освіти встановлено досить багато норм, які можна назвати новелами вітчизняного законодавства.
- Так, у розрізі даної тематики досить актуальним стало питання можливої оренди приміщень в освітніх закладах з боку юридичних та фізичних осіб-підприємців, що здійснюють свою бізнес-діяльність. Чи можна користуватися такими приміщеннями для отримання власного доходу?
- Адже раніше в багатьох закладах загальної середньої освіти працювали невеличкі лавки, де можна було придбати різні товари для дітей, іграшки чи канцелярію. Чи можлива така підприємницька діяльність на сьогодні?
- Ця письмова консультація допоможе зрозуміти всі юридичні аспекти та надати відповідь на таке питання.
- А у разі виникнення інших питань в сфері права, звертайтеся до юридичного маркетплейсу «Консультант».
Отже, аналіз документів чинного законодавства в сфері освіти визначає, що Законом України «Про освіту» встановлена певна норма, яка і врегульовує таке питання.
- Зокрема, частиною 4 статті 80 зазначеного вище законодавчого акту визначається, що ні майно ні приміщення закладів освіти державного чи комунального рівня не можуть бути приватизованими або використаними не за освітнім призначенням.
- Таким чином в приміщеннях таких закладів забороняється на законодавчому рівні здійснювати підприємницьку діяльність, яка не пов’язана з освітніми послугами.
- Натомість законом не заборонено орендувати приміщення до прикладу з метою надання освітніх послуг, як викладання в гуртках з образотворчого мистецтва чи музичної культури тощо.
- Можна і викладати додаткові предмети. Адже тут головним чинником має бути освітня сфера.
Так, для того, аби орендувати нежитлове приміщення в закладах освіти, слід укласти відповідну угоду між власником чи засновником закладу про оренду такого приміщення.
- Тут буде діятиме спеціальна процедура з узгодження, визначення приміщення (кімнати тощо), що буде супроводжуватися і висновками експертів відносно квадратури приміщення, його недоліки тощо.
- Тут слід сказати, що чітке розуміння квадратури приміщення буде основою для встановлення суми орендної плати, адже для цього існує спеціальна формула, по якій мають бути здійснені спеціальні розрахунки.
- Окрім договору оренди, особа, яка буде орендувати приміщення, повинна за законодавством ще і здійснювати відшкодування всіх комунальних послуг. А у разі використання і майна закладу освіти (парти, стільці тощо), сплачувати оренду окремо і на саме майно.
- У такого підприємця види самої підприємницької діяльності повинні відповідати діяльності в сфері освіти.
- Крім того, слід сказати і про те, що правовий аналіз ситуації свідчить і про те, що профільний закон в сфері освіти дозволяє орендувати приміщення та майно освітніх закладів для того, аби надавати послуги, які не можуть бути наданими самим закладом освіти.
- Це мають бути послуги, які є пов’язаними з забезпеченням процесу освіти чи обслуговуванням всіх учасників освітнього процесу, та за умови що така діяльність не суперечить чинному законодавству.
Тут слід зробити юридичний висновок про те, що такими послугами можуть бути робота буфетів або обслуговування в сфері харчування, адже не всі заклади мають власні обладнання та персонал для приготування їжі та поставки її в їдальні для учнів.
Сюди можна віднести і послуги з кейтерінгу та інші види забезпечення харчування учасників процесу освіти, що передбачено законодавством.