Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Чинне законодавство наділяє суб’єктів трудових відносин правом укладати договори для врегулювання соціально-економічних, виробничих та інших відносин на основі вільного волевиявлення та узгодження інтересів.
- Одним із різновидів таких договорів є колективний договір, що може укладатися на підприємствах, установах чи організаціях та направлений на врегулювання вищезазначених відносин між роботодавцем та працівниками.
- Укладення договору є обов’язковим, якщо хоча б одна із сторін виявила таке бажання, в іншому ж випадку будь-яке спонукання чи примушення до укладення є недопустимим.
Особливості колективних договорів:
- Як вже було зазначено, сторонами колективного договору є роботодавець та працівники, але вже ж таки ці два поняття потребують детальнішої конкретизації.
- Відповідно до ст. 12 КЗПП сторону роботодавця може представляти власник підприємства, уповноважений орган або ж представники відокремлених підрозділів, а сторону працівників мають право представляти профспілкові організації.
- Якщо таких організацій на підприємстві немає, то їх роль виконуватимуть представники, що обирається колективом працівників.
- Бувають випадки, коли на підприємствах функціонує декілька профспілкових організацій, а тому необхідним є формування представницького органу шляхом укладення відповідної угоди між ними.
Складення договорів такого типу потребує ведення колективних переговорів, але варто зазначити, що зміст договору не повинен погіршувати становище працівників, адже в такому раз він буде визнаний недійсним.
- Колективний договір має містити права та обов’язки сторін, умови про забезпечення продуктивної зайнятості, гарантій, пільг, часу роботи та відпочинку, вимоги щодо охорони та оплати праці.
- Умови, до яких сторони дійшли згоди, поширюються на всі працівників, не дивлячись на те, чи є вони членами профспілкових організацій, чи ні.
- Колективний договір набирає чинності з дня його підписання сторонами, але договором можуть бути визначені інші строки.
Вкрай важливим є те, що договір залишається чинним навіть після закінчення строку дії, якщо між роботодавцем та працівниками не було укладено нового колективного договору Зміна найменування роботодавця, структури, складу - це все, не є підставами для припинення чинності договору. У випадку ліквідації суб’єкта господарювання, договір зберігає свою дію на час проведення ліквідаційних дій.
Процедура та правила складення договорів:
- Першим кроком є ініціювання ведення колективних переговорів. Даним правом наділений як роботодавець так і працівники, але обов’язково необхідно надіслати відповідне повідомлення у письмовому вигляді. Вже протягом семи днів сторони повинні розпочати ведення переговорів. Метою даної стадії - є спільне вирішення питань розробки, укладення та внесення змін до колективного договору між учасниками робочої комісії, склад якої узгоджується сторонами договору. Процедура переговорів обов’язково повинна фіксуватися у відповідному протоколі. Результатом цього кроку є складений проект колективного договору.
- Якщо ж між сторонами виникли розбіжності, то складається протокол розбіжностей в якому варто зазначити способи їх усунення та пропозиції сторін, що сприятимуть цьому. Протягом трьох днів з дня складення протоколу розбіжностей формується примирна комісія метою якої є вирішення спірних питань між сторонами.
- Далі підготовлений проект підлягатиме затвердженню на загальних зборах трудового колективу. Варто зазначити, що у випадку виникнення незгоди зі змістом договору у колективу, то передбачається продовження переговорів, але не довше десяти днів. Проект із внесеними змінами знову підлягає обговоренню трудовим колективом.
- Наступною стадією є підписання договору, протягом п’яти днів після його схвалення трудовим колективом (зборами колективу можуть бути встановлені інші строки).
- Заключною стадією є державна реєстрація укладеного договору. Для цього варто звернутися до реєстратора в якості якого виступатиме місцева державна адміністрація. Вимоги до оформлення договорів полягають у тому, що до примірника необхідно прикріпити додатки та супровідний лист. Вже протягом 14 днів реєстратор вносить відповідні відомості до реєстру, про що письмово повідомляє особу, що подала договорі на реєстрацію та опубліковує інформацію на сайті.
Допомога юриста в укладення колективних договорів:
Оскільки колективний договір матиме значний влив на регулювання трудових відносин, то рекомендованою є юридична допомога. Юрист забезпечить не тільки складення та оформлення договорів, але й врахує інтереси як роботодавця, так і працівника при розробленні їх розробленні. У випадку виникнення спірних питань, консультація юриста допоможе досягнути консенсусу та уникнути нехтування прав та інтересів сторін договору.