Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Для збільшення надійності та ефективності суспільних відносин, цивільним кодексом передбачена велика кількість різних договорів, що направлені на їх регулювання.
- Одним із таких, що є вкрай актуальним та застосовується повсякденно - договір перевезення.
- Відповідно до ст. 909 ЦКУ за цим договором одна сторона, що виступає в ролі перевізника, бере на себе забов’язання доставити довірений їй другою стороною (відправником) певний вантаж, до пункту призначення та видати його одержувачу, відправник в свою чергу забов’язується сплатити встановлену плату.
Особливості договору перевезення вантажу:
- Виходячи з вищезазначеного, можна встановити, що суб’єктами даного договору є відправник, перевізник та одержувач.
- В якості перевізника може виступати будь-яка юридична особа, що наділена правом на здійснення перевезення та має для цього всі необхідні засоби.
- Одержувач та відправник можуть перебувати у статусі як фізичної, так і юридичної особи.
- Варто зазначити, що у випадку, коли предметом перевезення є небезпечний вантаж, то суб’єкт господарювання забов’язаний отримувати відповідну ліцензію для подальшого ведення бізнесу.
Досить важливим аспектом є визначення переліку істотних умов, адже якщо при укладенні договору вони не убудуть зазначенні - договір вважатиметься неукладеним.
- Звісно, що їх перелік залежитиме від типу вантажу та інших особливостей, але загалом варто прописати наступні умови: предмет договору ( кількість, найменування, форма упаковки вантажу), ціна перевезення, строк дії договору, умови щодо здійснення навантаження та розвантаження.
- Важливо точно описувати кожну із цих умов, конкретизувати найменування та вимоги до якості та кількості товару, адже від цього залежитиме успішність реалізації вказаного.
- Висвітлення потребують і права та обов’язки сторін, якими вони наділяються з моменту укладення договору.
Обов’язками перевізника є доставлення вантажу у строки, що зазначені у договорі, або нормативно-правових актах, здійснення своєчасного навантаження та розвантаження, забезпечення цілісності та схоронності предмету перевезення та передача його отримувачу.
- Якщо ж плата за перевезення не буда внесена відправником, то перевізник наділяється правом притримання вантажу, доки відправник не виконає свого забов’язання.
- Щодо відправника, то на нього покладається обов’язки оплати перевезення, підготовки пакету необхідних для цього документів та надання вантажу, що відповідатиме вимогам, які встановлену договором.
- Отримувач, відповідно до чинного законодавства забов’язується: отримати вантаж, здійснити розвантаження та оплатити перевезення (виключно, якщо це передбачено договором).
Загальна процедура укладення договору перевезення вантажу:
- Першим кроком в укладенні договору - є перевірка контрагента (перевізника). Важливість цього кроку зумовлена тим, що дана сторона договору буде нести відповідальність за схоронність та цілісність вантажу з моменту прийняття до моменту передачі отримувачу. Перевірка здійснюється за допомогою державних реєстрів, а її предметом виступатимуть реєстраційні дані перевізника, наявність заборгованостей та судових проваджень, в яких він виступав однією із сторін. Також перевірити варто наявність ліцензії у тих випадках, що передбачені законодавством.
- Далі варто підготувати проект договору, що повинен містити всі вищезазначені істоті умови. Варто наголосити на тому, що договір укладатиметься виключно у письмовій формі.
- Після проведення детальної перевірки, варто підготувати оферту, що виступатиме в якості пропозиції укласти даний договір. В оферті варто зазначити істотні умови, та викласти намір особи щодо укладення договору. Пропозиція може бути надіслана контрагенту у письмовій формі у вигляді супровідного листа до договору чи повідомлення в електронному вигляді. В оферті можуть вказуватись строки для відповіді на неї
- Наступним кроком є прийняття пропозиції контрагентом. Дана відповідь повинна мати вигляд акцепту повного та безумовного характеру. Акцепт може надаватись в усній, письмовій формі, або ж у вигляді дій, які засвідчать згоду на умови, які викладені в оферті. У випадку, якщо акцептант не погоджується зі змістом оферти, він може надіслати зустрічну оферту а викласти в ній свої умови.
- Далі відправнику варто підготувати документ, за допомогою якого можна буде підтвердити перевезення вантажу та взагалі укладення договору, а саме товарно-транспортну накладну. Вона використовуватиметься у випадку перевезення вантажу автомобільним транспортом та повинна бути в наявності у перевізника, тобто безпосередньо у водія транспортного засобу.
Допомога юриста в укладенні договору перевезення:
Юридичні послуги із розроблення проектів договорів допоможуть уникнути проблем з реалізацією узгодженого. Юрист допоможе перевірити компанію-перевізника, підготує проект договору, складе оферту та всю іншу необхідну документацію. Консультація юриста є вкрай необхідно, якщо предметом перевезення є небезпечний вантаж, чи вантаж військового призначення, адже в такому випадку законодавством передбачена спеціальна процедура, що вимагає провести правовий аналіз ситуації.