Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
Українським законодавством передбачена процедура з отримання статусу закордонного українця. Що це таке чи впливає наявність такого статусу для права на освіту допоможе зрозуміти наша письмова консультація.
Аналіз документів чинного законодавства допоміг розібратися у питаннях щодо основних аспектів та вимог для осіб, які отримали статус закордонного українця.
Отже, дане питання розглянемо більш детальніше в розрізі позитивних аспектів отримання такого статусу та наявних можливостей для осіб, які пройшли процедуру визнання особи, що отримала статус закордонного українця.
Під поняттям закордонного українця варто розуміти особу, яка може бути як і іноземцем (громадянином іншої держави), так і особою, що не має громадянства. Також сюди відносять осіб, які мають етнічне походження з України.
Під таким етнічним походженням варто розуміти те, що особа або її предки належить (належали) до вітчизняної української нації і визнають територію України як батьківщину свого етнічного походження.
Для того, аби отримати статус закордонного українця слід здійснити певну процедуру та звернутися до спеціальної комісії, що займається питаннями закордонних українців. Така комісія як правило, утворюється при роботі Кабінету Міністрів України. Після звернення до комісії, проходження процедури та за умови позитивного рішення останньою, особа, яка зверталася, може отримати підтвердження свого статусу і отримати відповідне посвідчення, яке видається за спеціальним зразком.
До речі, про всі тонкощі та складові такої процедури можна дізнатися на офіційному сайті Міністерства закордонних справ України, в спеціальному розділі, який регламентує особливості процедури отримання такого статусу.
Таке посвідчення є спеціальним документом, однак воно не може замінити документ, що ідентифікує особу – паспорт, а саме посвідчення згідно умов чинного законодавства видається на певний період та діє протягом десяти років. Після спливу такого терміну слід заново робити перереєстрацію документа.
Так навіщо потрібна наявність такого статусу в розрізі прав?
Правовий аналіз ситуації статусу закордонного українця дає змогу відповісти на таке питання, адже особа, яка набула зазначеного статусу може:
- здійснювати навчання та здобувати вищу освіту за рахунок коштів з державного бюджету (за умови наявних квот);
- користуватися таким самим право на працю, як і громадяни України та працювати при цьому на різних підприємствах, організаціях чи установах;
- можливість безоплатно оформлювати візу (багаторазову) для тимчасового приїзду на територію України без наявного запрошення – до 5 років. Таке правило існує для країн, де Україна співпрацює в візовому режимі;
- право на імміграцію в Україну з метою проживання там на постійній основі без дотримання умов імміграційних квот;
- набути статусу громадянина України на законних підставах вітчизняного законодавства.
Таким чином, розглянувши дане питання можна зробити юридичний висновок про те, що у разі, якщо особа зі статусом закордонного українця буде на законних підставах перебувати на українській території, вона зможе користуватися правами, свободами та обов’язками за українським законодавством.