Закінчую перший курс Державного університету економіки і технологій, на юридичному факультеті. Вже рік консультую клієнтів юридичної клініки, що створена на базі університету. Беру активну участь у проходженні курсів з саморозвитку та підвищення професійного рівня юристів. Прагну постійно опановувати нові знання та закріпляти їх на практиці.
Чинним законодавством передбачається обов’язок роботодавця повністю розрахуватися з працівником при його звільненні.
- Однією із обов’язкових виплат є вихідна допомога, що виплачується поряд із заробітною платою та компенсацією за невикористані відпустки.
- Вихідна допомога - це певний вид гарантії, що встановлюється законодавством, та полягає у виплаті грошової суми, розмір якої залежитиме від підстав звільнення.
- Умову про виплату даної допомоги та її розмір можна включати при укладенні колективних договорів між роботодавцем та працівниками.
- В деяких випадках нарахування та виплата може супроводжуватись складнощами та особливостями, а тому необхідним є юридичний супровід, який може забезпечити юрист з трудових відносин.
Підстави для виплати та розмір вихідної допомоги:
- Відповідно до чинного законодавства однією із підстав для здійснення виплати вихідної допомоги є розірвання трудового договору, що було спричинено відмовою працівника у переведенні на іншу місцевість разом з підприємством, або ж у разі істотних змін умов праці, що передбачалися трудовим договором. Розмір допомоги з даної підстави становитиме не менше розміру середнього місячного заробітку.
- Реорганізація, ліквідація, перепрофілювання, скорочення штату чи взагалі ліквідація суб’єкта господарювання - все це є підставами для розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця і здійснення виплати вихідної допомоги працівнику. Розмір допомоги, як і в попередньому випадку становитиме суму, не нижче середнього місячного заробітку.
- Окремо слід наголосити на обов’язковість сплати трьохкратного середнього заробітку ліквідаторам аварії на ЧАЕС, вдовам таких осіб, та тим, хто постраждав від неї.
- Якщо розірвання трудового договору роботодавцем спричинено недостатньою професійною кваліфікацією, чи станом здоров’я працівника. Дані обставини можуть спричинити неможливість працівником виконання своїх трудових обов’язків. Також досить розповсюдженим випадком є звільнення працівника у зв’язку з поновленням іншого працівника, що раніше виконував такі ж функціональні обов’язки. Варто зазначити, що розмір допомоги буде аналогічним з попереднім.
- Важливим є те, що виплата вихідної допомоги може здійснюватись не тільки при розірванні трудового договору з ініціативи роботодавця. Згідно зі ст. 44 КЗПП якщо роботодавець вдавався до порушень норм трудового законодавства, або ж умов трудового договору. то робітник має право розірвати трудовий договір та отримати вихідну допомогу, розмір якої повинен дорівнювати сумі не менше його трьохмісячного середнього заробітку.
Процедура розрахунку та виплати вихідної допомоги:
- Виплата допомоги здійснюється разом з іншими обов’язковими розрахунками при звільненні.
- Відповідно до ст. 116 КЗПП дані суми виплачуються безпосередньо у день звільнення, але якщо робітник не працював у цей день, то роботодавець забов’язується провести всі розрахунки протягом наступного робочого дня вже після того як працівник надішле йому відповідну вимогу.
- На роботодавця покладається обов’язок повідомити працівнику розмір всіх сум, що підлягають виплаті.
- Варто зазначити, що чинне законодавство не передбачає обмеження прав на отримання вихідної допомоги тим працівникам, що працюють за сумісництвом, а тому розмір допомоги встановлюється відповідно до вищезазначених підстав.
- Першим кроком у визначенні розміру допомоги, є встановлення середнього місячного заробітку працівника, що звільняється.
- При проведенні розрахунку враховуватимуться всі виплати, що отримав працівник за останні два місяці.
- Бувають випадки, коли пропрацьований час є меншим ніж вищезазначений, а тому необхідно визначити розмір виплат, виходячи із вже відпрацьованого часу.
- Варто зазначити, що при визначенні середньої заробітної прати не враховуватимуться: виплати, що були здійсненні за виконання окремих доручень, які на входять в обов’язки працівника, виплати одноразового характеру, компенсаційні виплати, різні види премій.
- Розмір та факт отримання допомоги повинні зазначатися у наказі про звільнення, з яким обов’язково має ознайомитися працівник, що фіксуватиметься у вигляді його підпису.
- В результаті роботодавець забов’язаний видати працівнику копію наказу про звільнення.
Юрист з трудових справ при звільненні працівників:
Оскільки за порушення норм трудового законодавства, а саме оплати праці передбачається юридична відповідальність, то для вирішення нагальних проблем з цього питання рекомендованою є консультація трудового юриста. Юрист з трудових питань визначить наявність підстав для отримання вихідної допомоги, гарантійних, компенсаційних та інших виплат та проконтролює процедуру підготовки та оформлення необхідної документації на предмет відповідності до чинного законодавства.