Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
Час не стоїть на місці, а отже досить багато людей намагаються реалізувати себе в різноманітних сферах суспільного життя. Не виключенням є і сфера розробки власних творів, винаходів тощо.
- Так, на сьогодні сфера айті послуг є доволі актуальною та масштабною для сучасного життя.
- Багато молодих фахівців займаються розробкою власних мобільних додатків чи ігор.
- Ринок мобільних додатки дуже різноманітний та є доволі прибутковим.
- А отже виникає питання щодо захисту власного творіння на законодавчому рівні.
- Саме для цього і потрібно здійснювати захист свого авторського права на власний твір.
Дана письмова консультація допоможе розібратися в такому питанні та визначити основні кроки для реєстрації авторського права саме на мобільний додаток або інший твір.
Отже, відповідно до цивільного законодавства під об’єктом авторського права слід розуміти твір у таких галузях як наука, мистецтво тощо. Тому до таких творів варто відносити різноманітні твори, які мають музичний, літературний чи науковий характер.
- До прикладу це можуть бути книги, статті, журнали, музичні твори та інше.
- Курси, лекції, відповідні комп’ютерні програми також вважаються об’єктами авторського права а отже і розроблені мобільні додатки.
- Для того, аби захистити своє право автора на власний твір слід здійснити процедуру реєстрації.
- Для цього варто звертатися до Українського інституту інтелектуальної власності.
- Так, за результатами зазначеної процедури, особа, яка є автором може отримати відповідне свідоцтво, що визначає державну реєстрацію свідоцтва про авторські права такого мобільного додатку.
- Звертатися до зазначеного вище інституту може як фізична особа особисто так і через відповідного законного представника. Можуть звертатися також фізичні особи-підприємці або юридичні особи.
Для початку варто розуміти що для реєстрації варто зібрати необхідний пакет документів, зокрема:
- спеціальну заяву на визначення авторського права на свій твір;
- наявний екземпляр такого твору, що має бути відображеним в матеріальній формі;
- документ, який має засвідчити підтвердження сплати спеціального збору для реєстрації твору. Так, у разі, якщо заявку буде подавати фізична особа, збір становить п'ятнадцять неоподаткованих мінімумів громадян;
- документ про сплату збору на видачу свідоцтва у розмірі 0,5 мінімумів;
- у разі, якщо від імені автора діє представник – подання довіреності, яка має бути засвідчена на законних підставах;
- у разі реєстрації комп’ютерної програми – відповідна настанова;
- анотація, яка повинна містити всю необхідну характеристику твору: назва, особливості тощо.
Такий розгляд заявки інститутом повинен бути розглянутий протягом одного місяця.
Правовий аналіз ситуації та аналіз документів визначає, що до інститут може запрошувати у заявника інші документи для аналізу та роботи над реєстрацією твору.
- У разі відправлені ще додаткових документів термін розгляду їх може сягати не більше, ніж два місяці від дати запиту на додаткові документи.
- За результатами розгляду заявки видається свідоцтво, яке має бути надіслано на електронну пошту заявника.
- Таким чином слід зробити юридичний висновок про те, що автору дійсно краще на законних підставах зареєструвати свій твір аби забезпечити свої права в сфері інтелектуальної власності.