Закінчую перший курс Державного університету економіки і технологій, на юридичному факультеті. Вже рік консультую клієнтів юридичної клініки, що створена на базі університету. Беру активну участь у проходженні курсів з саморозвитку та підвищення професійного рівня юристів. Прагну постійно опановувати нові знання та закріпляти їх на практиці.
Бувають випадки, коли подружжя на бажає вирішувати конфлікти і спори між собою шляхом прийняття поспішного рішення у вигляді розлучення, але й у спільному проживанні також не баче сенсу.
- В такому разі чинним законодавством передбачається можливість застосування режиму окремого проживання подружжя, що слугуватиме певною альтернативною розлучення, але з юридичної точки зору не буде вважатись таким.
- Режим окремого проживання - це стан шлюбних відносин, який виникає на підставі судового рішення та встановлюється з метою подальшого примирення подружжя, або ж взагалі розірвання шлюбу, не припиняючи його на етапі застосування.
- Зазвичай, такий режим ще називають "сепарація", що являє собою закріплення загального права кожного із подружжя на особисту свободу.
Особливості режиму окремого проживання подружжя:
- Основною відмінністю даного режиму від розлучення, як прояву більш радикальної міри, є те, що він надає можливість подружжю на примирення, але при цьому чоловік та дружина проживатимуть окремо.
- Варто зазначити, що режим окремого проживання не є підставою для припинення прав та обов’язків, що встановлюються законодавством та шлюбним договором.
- Паралельно з цим встановлюється ряд правових наслідків, що матимуть ключове значення.
- Відповідно до ст. 120 СКУ майно, що було придбане подружжям після встановлення режиму, не матиме статус спільної сумісної власності, а отже не вважатиметься таким, що набуте у шлюбі.
- Також важливим є те. що режим окремого проживання прямо впливає на встановлення батьківства чи материнства, адже якщо дитина народжена після десяти місяців з моменту застосування режиму, то вважатиметься , що вона не походить від чоловіка у шлюбі.
- Режим окремого проживання може встановлюватись безстроково, але поряд з цим законодавством передбачається можливість його припинення у зв’язку з відновленням сімейних відносин.
- В деяких видках припинення може реалізовуватись за заявою одного з подружжя, шляхом звернення до суду.
Способи застосування режиму окремого проживання подружжя:
- Якщо обидва з подружжя дійшли згоди щодо окремого поживання, то необхідним є подання заяви до суду цивільного судочинства в рамках окремого провадження.
- Відповідно до ст. 28 ЦПК в даний справах застосовуватиметься принцип альтернативної підсудності, тобто заява може подаватися до суду за місцем проживання чоловіка або дружини.
- У заяві варто зазначити повне найменування суду до якого вона подаватиметься, особисті дані подружжя, та коротко викласти обставини справи і сформулювати зміст вимог підкріплюючи їх належним обґрунтуванням.
При підготовці змісту заяви рекомендована допомога адвоката у сімейних справах До заяви варто додати її копію та квитанцію про сплату судового збору.
- В порядку окремого провадження справи розглядаються за участю заявника та зацікавлених осіб.
- Відповідно до ст. 294 ЦПК суд може витребувати докази від сторін по справі з метою з’ясування необхідних обставин.
- Бувають випадки коли подружжя не може дійти згоди щодо встановлення окремого проживання і законодавство наділяє правом того, хто цього бажає звернутися до суду з відповідною позовною заявою.
- Підсудність буде аналогічною з вищеописаним випадком. У позові варто коротко описати обставини справи, зміст позовний вимог, та обставини якими вони обґрунтовуються, а також зазначити заходи досудового врегулювання спору.
- До позовної заяви варто додати її копію, всі необхідні докази та квитанцію про сплату судового збору.
Допомога юриста у встановленні режиму окремого проживання:
Оскільки вищезазначена процедура передбачає звернення до суду та підготовку процесуальних документів, вкрай важливою є попередня юридична консультація у сімейних справах. Сімейний адвокат визначить ефективний та доцільний спосіб досягнення бажаного результату не порушуючи при цьому права та інтереси обох з подружжя. Правовий аналіз конкретної ситуації, первинна консультація та підготовка позовних заяв - це основні завдання що виконуватиме адвокат з сімейних питань.