Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
Питання щодо спілкуванні дітей та батьків в сфері сімейного права є доволі гострою темою, особливо коли батьки вже не перебувають у шлюбних відносинах.
- Так, деякі діти чи батьки через непорозуміння з колишнім членом подружжя стикаються з забороною спілкування своєї дитини (дітей).
- У такому разі існує багато правових аспектів та ричагів впливу та таке непорозуміння, адже заборона в спілкуванні з власною дитиною є порушенням сфери сімейного законодавства.
- Але сьогодні більш детальніше ми обсудимо тему, яка на ряду з обговорюваною вважається не менш важливою.
- Мова йде про заборону спілкування бабусі та дідуся з власними внуками.
- Наша письмова консультація буде присвячена даній тематиці на підставі аналізу сфери сімейного законодавства.
Досить багато випадків можна спостерігати через непорозуміння в родинних стосунках.
- Значну чисельність таких ситуацій заборони спілкування з онуками можна спостерігати за результатами розлучення між батьками дитини.
- У такому разі колишні із подружжя доволі часто забороняють спілкуватися своїй дитині з її бабусею та дідусем, що є батьками колишнього з подружжя.
- Правовий аналіз ситуації дозволяє дійти висновку, що нормами Сімейного кодексу України передбачається що дідусі, бабусі, прадідусі та прабабусі мають право спілкуватися з онуками чи правнуками та навіть мати участь у вихованні останніх.
- Крім того, аналіз документів чинного законодавства дає можливість зрозуміти, що у разі, якщо батьки дитини (чи один з батьків) таки здійснюють заходи заборони такого спілкування, то це свідчить про порушення норм сімейного законодавства.
- Таким чином батьки не повинні перешкоджати у спілкування близьких родичів із своїми онуками чи правнуками.
Що робити, якщо таки права близьких родичів порушують? Чи можна якось юридично вплинути на дану ситуацію?
- Фахівці в сфері права у разі виникнення ситуації з перешкоджанням на право такого спілкування рекомендують звертатися до судових органів за захистом таких порушених прав дідусів, бабусь, прадідусів та прабабусь.
- У такому разі зазначені особи повинні подавати позов про відновлення свого права на спілкування з онуками до батьків дитини. Таке положення врегульоване нормою статті двісті п’ятдесят сьомої Сімейного кодексу України.
- Таким чином судові органи повинні визначити певні способи участі таких близьких родичів в плані спілкування з «маленькими родичами». Це може бути як систематичні зустрічі так і певні періодичні або, до прикладу, спільний відпочинок або можливість для зустрічі з дитиною за умови присутності одного з батьків. Також обумовлюються питання відносно часу і місця такої зустрічі.
- Варто сказати, що у разі, якщо батьки дитини взагалі не вважають за потрібне виконувати рішення судових органів, бабусі та дідусі мають повне право звертатися до територіальних органів державної виконавчої служби України.
Однак, тут ще можна зробити юридичний висновок про те, що таке питання можна врегулювати і в позасудовому порядку. Для цього краще домовлятися з батьками дитини або звернутися до послуг медіатора, який може допомогти вирішити такий конфлікт шляхом переговорів між сторонами такого питання.