Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Одним із обов’язкових документів для підприємств, установ та організацій, що використовують найману правцю - це правила внутрішнього трудового розпорядку.
- Загалом дані правила являють собою певний розпорядок, що приймається на локальному рівні та визначає особливості взаємин працівника та роботодавця, а також працівників у колективі.
- Трудове законодавство встановлює обов’язок для роботодавців ознайомлювати працівників при прийомі на роботу з правилами внутрішнього трудового розпорядку, а працівники в свою чергу забов’язуються дотримуватися даних правил.
- Відсутність такого локального нормативно-правового акту вважатиметься порушенням норм чинного законодавства, що спричинить адміністративну відповідальність у вигляді штрафу розміром від 30 до 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян - це є однією з умов, що зумовлює важливість послуг, які надає трудовий юрист.
Основні особливості правил внутрішнього трудового розпорядку:
- Відповідно до ст. 142 КЗПП Трудовий розпорядок встановлюється на основі типових правил.
- Звісно для збільшення ефективності регулювання трудової дисципліни на підприємстві правила внутрішнього трудового розпорядку повинні відображати його специфіку, а тому при їх розробці дозволяється включати додаткові умови.
- Фундамент правил внутрішнього трудового розпорядку складає визначення обсягу прав та обов’язків працівників та роботодавців.
За загальним визначенням обов’язками працівника є: сумлінне виконання всіх трудових обов’язків, що передбачені договором, продуктивне використання робочого часу, своєчасне та точне виконання розпоряджень роботодавця, дотримання вимог щодо охорони та оплати праці,
Серед обов’язків роботодавця можна виділити наступні: правильна організація процесу праці відповідно до норм трудового законодавства, комплексне забезпечення безпеки та гігієни праці, дотримання вимог щодо оплати праці, а також забезпечення працівників усім необхідним для здійснення ними своїх трудових обов’язків.
- До змісту правил внутрішнього трудового розпорядку також необхідно внести: порядок працевлаштування та звільнення, умови нормування правці (тривалість робочого часу, відпочинку), процедуру заохочення працівників за певні досягнення та сумлінну працю, порядок відправлення працівників у відрядження та інші умови, що зумовлені специфікою підприємства.
- Звісно дані правила не можуть передбачити конкретизацію порядку використання певного устаткування, механізмів та обладнання, тому дані аспекти краще визначати вже у посадових інструкціях конкретних працівників.
- Варто зазначити, що зміст правил внутрішнього розпорядку не повинен містити в собі умови, що порушують норми трудового законодавства, або ж певним чином погіршують становище працівника, а тому вкрай важливою є попередня консультація трудового юриста.
- Важливою деталлю є й те, що даний локальний нормативно-правовий акт обов’язково повинен затверджуватись трудовим колективом, порушуючи цю норму можна спричинити його недійсність.
Порядок застереження правил внутрішнього трудового розпорядку:
- Першим кроком є формування змісту правил внутрішнього розпорядку роботодавцем та представниками профспілки на підприємстві. Досить часто дану процедуру виконують працівники відділу кадрів, або ж роботодавці особисто, за відсутності кадрової служби. У змісті мають прописуватись всі вищезазначені умови відповідно до типових правил, а також ті, що зумовлені специфікою окремого підприємства.
- Наступною стадією, що є обов’язковою є затвердження сформованого змісту на загальних зборах трудового колективу. Підставою для їх скликання є подання роботодавця та представників профспілкової організації. Процедура затвердження передбачає детальний аналіз та обговорення змісту правил внутрішнього трудового розпорядку. Також можуть прийматися зауваження щодо нього та вноситися зміни. Обов’язковим є складення протоколу загальних зборів в якому відображаються: чисельність присутніх на зборах, та детальний порядок їх проведення. По завершенню зборі протокол підлягає підписанню головою зборів та секретарем.
- Далі варто ознайомити всіх працівників з затвердженими правилами, що здійснюється у письмовому вигляді під підпис самих працівників. Досить часто роботодавці затверджують для цього спеціальні журнали, або ж готують окремі листи ознайомлення. Варто зазначити, що дані документи направлені на підтвердження факту ознайомленні не тільки поточними працівниками, але й тими, що будуть працевлаштовуватись у майбутньому.
- Заключним етапом є розміщення правил внутрішнього трудового розпорядку на видному місці, або ж на сайті підприємства, для забезпечення можливістю кожного працівника вільного до них доступу
Юрист з трудових відносин розробці та затвердженні правил внутрішнього трудового розпорядку:
Оскільки за відсутність правил внутрішнього трудового розпорядку передбачена вищезазначена відповідальність, то вкрай важливим є залучення кваліфікованого юриста. Юрист з трудових питань допоможе не тільки розробити зміст правил. але й належним чином затвердити скликаючи загальні збори. Юридичний супровід в таких питаннях забезпечить ефективність складених правил, та унеможливить обмеження прав та інтересів як працівників, так і роботодавця.