Працюю юристом з 2015 року.
Тематика захисту інтересів бізнесу в суді в сьогоднішніх реаліях є достатньо актуальною. В господарській діяльності фізичних осіб-підприємців та юридичних осіб трапляються випадки коли виникають ризики втрати ділової репутації, отримання збитків, припинення діяльності. В таких складних ситуаціях виникає необхідність у власників бізнесу у зверненні саме до суду задля захисту інтересів.
Захист інтересів бізнесу у суді - це діяльність судових органів, основною метою яких є відновлення порушених прав, запобігання виникненню нових правопорушень.
Держава є гарантом конституційних прав бізнесу. Права бізнесу регулюються нормами цивільного та господарського законодавства. Основним нормативно-правовим актом який захищає права підприємців є Господарський кодекс України.
Слід зазначити, що перед судовою стадією захисту бізнесу є ще досудова, яка за своєю природою є менш витратною в часі та коштах. Основним інструментом цієї стадії є самозахист та проведення переговорів. Порушник може добровільно відновити права, компенсувавши збитки.
Якщо конфлікт не був вирішений у досудовому порядку, власник бізнесу має право захистити свої порушенні права звернувшись з позовом до суду до господарського або адміністративного суду.
Захист інтересів бізнесу у суді можливо шляхом:
1) визнання наявних прав;
2) визнання недійсними актів державних та місцевих органів;
3) відновлення статусу;
4) зупинення дій, що порушують права;
5) відшкодування завданих збитків;
6) застосування санкцій;
7) припинення правовідносин.
Найчастіші справи, які розглядаються судами у сфері захисту бізнесу є: вилучення майна, перевірки, блокування податкових накладних, штрафні санкції, спори між бізнес-партнерами, виконавче провадження, рейдерство, банкрутство, визнання недійсними актів державних органів.
Захист інтересів бізнесу в суді є однією з основних практик адвокатів. Складаючи позов адвокат врахує: 1) які права порушені? 2) яким чином? 3) як суду захистити права?
Також, адвокат допоможе вам захисти активи фірми, перевірити контрагентів, оформити документацію, зареєструє ваш бренд.
На законодавчому рівні захист інтересів бізнесу у суді передбачає право суб’єктів підприємницької діяльності звернутися до апеляційного, касаційного суду, задля перегляду судового рішення. З апеляцією мають право звернутися учасники справи, чиї права були вирішені судом першої інстанції. Строк на апеляційне звернення - двадцять днів на рішення суду та десять днів на ухвалу з дня їх проголошення.
Касаційне оскарження здійснюється після апеляційного перегляду справи. Підставою оскарження є неправильне застосування норм матеріального права. Також – порушення норм процесуального права. Касація подається протягом двадцяти днів з дня проголошення рішення.
Апеляційна та касаційні скарги подаються до судів апеляційної та касаційної інстанції.
Для того, щоб уникнути судові спори та захистити свої права, бізнесу необхідно:
- налагодити відносини з партнерами;
- оформити трудові відносини з працівниками;
- оформити статутні документи;
- укладати договори з контрагентами та клієнтами;
- зареєструвати торгову марку;
- проводити внутрішній аудит діяльності фірми.
Задля захисту бізнесу, досвідчені юристи завжди допоможуть прорахувати ризики, які можуть виникнути в процесі господарської діяльності, забезпечать дострокове регулювання спору, оберуть тактику представництва інтересів у суді та правову позицію, здійснять представництво перед органами, що перевіряють; складуть процесуальні документи, займуться оскарженням судових рішень; візьмуть участь у виконавчому провадженні. Юридичний захист допоможе бізнесу налагодити господарську діяльність та фінансовий розвиток.