Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Однією з невід’ємних частин сфери охорони праці є забезпечення дієвого та вчасного розслідування нещасних випадків, що пов’язані з виробництвом.
- Під час такого розслідування перед уповноваженими особами постає одне ключове завдання - знайти причини, що призвели до нещасного випадку та належним чином зафіксувати дану подію.
- Загалом обов’язок провести розслідування покладається на роботодавців, працівників, що працюють на умовах трудового договору, ФОП, або ж членів фермерського та особистого селянського господарства.
Варто зазначити, що нещасний випадок - це обмежена в часі певна подія чи раптовий вплив на працівника під час виконання його трудових обов’язків, чи негативного фактору, що безпосередньо пов’язаний з виробництвом та призвів до завдання шкоди працівнику.
Загальна процедура розслідування та обліку нещасних випадків на підприємствах:
- Потерпілому від нещасного випадку необхідно негайно надати первинну допомогу та повідомити про дану подію керівнику на конкретному робочому місці. Керівник в свою чергу забов’язаний у разі потреби доставити потерпілого до лікарні, повідомити про нещасний випадок керівнику підприємства.
- Роботодавець також забов’язаний повідомляти про настання нещасного випадку Фонд соціального страхування, керівника профспілкової організації на підприємстві, а також в залежності від характеру нещасного випадку ДСНС, або ж санітарно-епідеміологічну службу. Також вкрай необхідним є протягом однієї доби створення комісії для організації розслідування.
- Протягом трьох днів з моменту створення комісії, працівники, що входять до її складу забов’язані обстежити місце настання нещасного випадку, у разі можливості отримати пояснення від потерпілого та показання свідків події. До обов’язків комісії також варто віднести: комплексне дослідження умов праці на предмет відповідності законодавчо-встановленим вимогам; перевірку та аналіз медичної документації, що стосується потерпілого; встановлювати зв’язок нещасного випадку з виробництвом; установлювати коло осіб, які спричинили настання даного випадку, а також розробляти план заходів щодо недопущення подібних випадків у майбутньому. Загалом строк проведення розслідування комісією не повинен перевищувати п’яти днів з дня її створення. Результатом проведення розслідування є складення комісією акту проведення розслідування (форма Н-1), що підтверджуватиме зв’язок нещасного випадку з виробництвом. У разі отруєння потерпілого необхідно складати акт за формою П-5. Далі складені акти підлягають відправленню до Фонду соціально страхування, Держпраці, профспілковій організації, а також потерпілому. Варто зазначити. що у випадку виникнення незгоди потерпілого з викладеними матеріалами та причиною настання нещасного випадку, він наділяється правом звернутися до роботодавця або ж до Держпраці з метою проведення повторного розслідування.
- Наступним кроком є проведення реєстрації нещасного випадку роботодавцем у відповідному журналі.
Страхування працівників від нещасних випадків:
- Страхуванню від нещасних випадків підлягають робітники, що працюють на підставі трудового, або цивільно-правового договору.
- Важливість страхування обумовлюється тим, що у випадку настання страхового випадку, працівник матиме право на отримання грошових коштів, які виплачуватиме відповідний фонд.
- Основною підставою для здійснення виплат - є наявність акту щодо розслідування нещасного випадку.
- У випадку смерті потерпілого отримувати виплати мають право непрацездатні особи, що знаходились у нього на утриманні, а також дитина померлого, яка була народжена впродовж десяти місяців з дня його смерті.
- Для отримання виплат потерпілому, чи іншим зацікавленим особам потрібно звернутись із заявою та всіма іншими необхідними документами до Фонду соціального страхування.
- Вже протягом десяти днів Фонд забов’язаний розглянути надіслані документи та прийняти рішення про призначення виплат у вигляді відповідної постанови.
Юрист з трудових відносин при настанні нещасних випадків:
Оскільки вищеописана процедура досить складною та багатостадійною, то вкрай важливою є консультація трудового юриста. Юрист з трудових справ, врахувавши всі обставини та дослідивши наявні документи встановить характер та причини настання нещасного випадку. Важливо з відповідальністю віднестись до кожного з вищеописаних кроків, адже від цього залежитиме життя потерпілого та недопущення виникнення подальших нещасних випадків. Юрист з трудових питань не тільки забезпечить надійне розслідування, але й отримання страхових виплат у разі настання відповідного випадку.